تحلیل ستاره پیشین شارلوا از بازداشت مژی بیات

تحلیل ستاره پیشین شارلوا از بازداشت مژی بیات فیفا1 تحلیل ستاره پیشین شارلوا از بازداشت مژی بیات


فاطمه پاقلعه نژاد: مژی بیات آیا در انتقال بازیكنان ایرانی به این كشور نقش داشته است؟ این پرسش را برادرش رد كرده است. اما شارلوا تیمی است كه ایرانی های زیادی داشته. یكی از معروف ترین های شان هم كسی نیست غیر از محمدرضا مهدوی. دفاعی خوشنام در تیم ملی، استقلال و پرسپولیس با ۴ سال سابقه بازی در شارلوای بلژیك و شناخت كامل از خاندان ایرانی بیات در راس باشگاه بلژیكی. مهدوی درباره این مورد با خبرآنلاین حرف زده است. مژی بیات را می شناختید؟
زمانی كه ما ترانسفر شدیم به بلژیك، مژی برادرزاده عباسقلی بیات در باشگاه شارلوا حضور داشت اما واقعا یادم نیست شغلش چه بود. اما خب هم خودش و مری كه الان مدیر تیم است، همان موقع هم در بدنه باشگاه بودند. خود آقای عباس قلی بیات كه از بچگی خارج بزرگ شده بود واقعا شخصیت والایی داشت. خودش دو تا دختر داشت و این برادرزاده هایش هم كه مجتبی قلی و مرتضی قلی بیات بودند در امور تیم كمكش می كردند. فكر می كنم كه پدر آقای بیات بزرگ در سال های اولیه حكومت پهلوی وزیر بوده اما بچه هایش خارج از ایران بزرگ شده بودند. اصلا چهره شان هم خیلی شبیه بچه های ایرانی نبود. وقتی خبر بازداشت مژی را شنیدی چه حسی پیدا كردی؟
راستش خیلی ناراحت شدم. اصلا برای دقایقی رفتم توی شوك. باورم نمی شد. مژی را همیشه می دیدیم. پسر خیلی خوبی بود. در این چند سال قبل هم من با مژی در ارتباط بودم. در كار نقل و انتقال بازیكن بود و زندگی خوبی هم داشت. اصلا نیازی به زد و بند نداشت. نمی دانم چرا این طور شده واقعا. خیلی دنبال این بود كه استعدادهای نوجوان را از ایران به بلژیك ببرد تا پیشرفت كنند و بازیكنان حرفه ای تربیت كند. به خود من هم گفته بود اگر بازیكن با استعدادی می شناسم به او معرفی كنم. بازیكن كه معرفی نكردی؟!
نه نشد! الان ایشان بازداشت است و شنیدی كه خیلی امنیتی هم ریختند و بازداشتش كردند؟
من خیلی در جریان ریز اخبار نیستم ولی این رقم ۹ میلیون یورو واقعا رقم درشتی است. بعد هم شنیدم كه ریختند در خانه اش و اسنادی به دست آوردند. راستش آن ۴ سال، ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۴ كه ما آنجا بودیم خیلی كمك مان كرد. پسر جنتلمنی بود. ما كه زبان بلند نبودیم او خیلی آن وقت ها كمك مان می كرد.خدا كمكش كند. ولی حدودا پرونده سختی دارد. یگان ضربت در عملیات ویژه بازداشتش كرده و...تو با خانواده اش حرفی نزدی؟
هنوز نه. خیلی اطلاعاتم دقیق نیست و نتوانستم پیدای شان كنم ولی خدا به او و خانواده اش رحم كند. مژی ۴ تا بچه دارد. در اروپا معمولا خانواده ها زیاد بچه دار می شوند و حتی یك روز نبودن یك پدر كنار خانواده ۴ فرزندی خودتان می دانید چقدر دشوار می باشد دیگر. آنجا وقتی كسی را بگیرند، خیلی سخت از كنارش می گذرند. خدا به زن و بچه اش رحم كند. البته من شنیدم قرار شده با وثیقه فعلا آزاد شود اما پرونده اش خیلی پیچیده و جدی است. شما هم توسط مژی یا دیگر اعضای خانواده بیات ترانسفر شدید؟
ما كه نه! من یادم است كه برای تماشای بازی هایم خود آقای بیات، انزو شیفو و سرمربی تیم كه مربی مسنی بود آمدند و بازی های من و داریوش یزدانی را دیدند. ما را آرمان آریا منتقل كرد. بازی های آسیایی تیم ما را دیدند. انزوشیفو آن موقع مدیرفنی شده بود؟
نه بازی می كرد. اتفاقا یكی از افتخاراتم این بود كه دو سال كنار این بازیكن افسانه ای بازی كردم! پس از آن هم سرمربی شد. او آن زمان چون قرارداد سنگین با تیم بسته بود، سهام دار باشگاه شده بود. چون شما ایرانی بودید آقای بیات انتخابتان كرد؟
راستش آقای عباس قلی بیات یك ایرانی عاشق بود. رویای بزرگش این بود كه شارلوا بشود پایگاه استعدادهای ایرانی كه ستاره های فوتبال دنیا شوند. حتی پس از ما هم از مدرسه فوتبال داریوش یزدانی بازیكنانی را گرفت و دنبال پدیده های كم سن و سال ایرانی بود تا در فوتبال حرفه ای بدرخشند. شبیه این كاری كه منچستر و باشگاه آنتروپ می كنند؟
اتفاقا بدجوری هم منچستری بود. حتی بیشتر از شارلوا منچستر را دوست داشت. آنها نایكی می پوشیدند ما باید نایكی می پوشیدیم، می شدند آدیداس؛ آدیداس می شدیم. میهمان وی آی پی بازی های منچستر بود و با جت اختصاصی می رفت بازی می دید، بر می گشت! چه شد كه این اتفاق ها نیفتاد ؟
به نظرم دلزده شد. تیم خوب نتیجه نگرفت. انتقادها زیاد شد. من یكسالی هم پس از فوتبالم برای یادگیری مربیگری به آنجا رفتم. آن موقع شارلوا سقوط كرده بود. انتقادها خیلی بود خانواده آقای بیات هم به آمریكا مهاجرت كرده بودند. ایشان چهار كارخانه آب معدنی و آب میوه در بلژیك، فرانسه، آلمان و انگلیس داشت. خستگی سبب شد ول كند برود آمریكا كنار خانواده و تیم هم افتاد دست مری یا همان مهدی قلی بیات كه الان مدیر است. او هم پسر گلی بود. می بینی كه باز در اوج تیم دنبال میدان دادن به ستاره های ایرانی است. كاوه شكر خدا در این تیم درخشید. الان هم امید و قلی زاده فرصت درخشش دارند. آنها كه از بابت این اتفاق لطمه نمی خورند؟
نه بابا مری با شارلوا كاری نداشت. اتفاقا دوره ما هم او ایجنت بود اما در شارلوا كاری نداشت. خیلی دوست داشت یك ایجنت بزرگ بشود و شد اما به هر حال همه جای دنیا مافیا در فوتبال هست. او هم امیدوارم در این باندهای مافیایی نرفته باشد و اتهامش واقعیت نداشته باشد اما این سال ها انتقال های بزرگی داشت.
البته دیدم برادرش هم گفته این اتفاقات ربطی به شارلوا ندارد و آنها ارتباطی با این پرونده نداشتند. راستش ولی آقای بیات همیشه می گفت فرق اروپایی ها با ایرانیان این است كه آنها اصل بر اعتماد دارند. اعتماد می كنند و پیش می روند و زمانی قطع امید می كنند كه باور داشته باشند یكی قدم كج گذاشته و برای همین می ترسم روزهای سختی در انتظار مژی باشد. واقعا هیچ وقت به خودت پیشنهاد نداد؟
راستش آن سال آخر چرا. او برایم یك آفر فرانسوی و یكی هم از لیگ دوی آلمان داشت. چین هم بود ولی برای من در آن سن و سال خانواده ام مهمتر بود. زندگی بیرون از ایران برایمان سخت بود. تمرینات هم واقعا سخت بود. یادم است با امامی فر هم اتاقی بودیم. همان روز اول كه رفتیم تمرین، در هلند برای آماده سازی اردوی نزدیك مرز داشتیم. ۵ جلسه تمرین كردیم. داشتیم از درد پس می افتادیم. می خواستیم برگردیم. ۴ سال آنجا ماندم ولی بالای ۳۰ سال بازی در اروپا خیلی دشوار می باشد. من هم ول كردم و آمدم. فكر می كنی اگر این اتفاق و این برخورد با فساد را بخواهند در ایران انجام بدهند، چه اتفاقی می افتد؟
راستش فكر كنم زلزله شود. واقعا فكر كنم فقط تعدادی اندك باقی می مانند! 258 251

1397/07/22
21:49:08
5.0 / 5
4684
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
fifa1.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیفا1 محفوظ است

فیفا1

فوتبال ایران و جهان