حسین شمس در گفتگو با مهر:

به جای فوتسال گوشت برزیلی وارد می كنم، آرای من احساسی نبود

به جای فوتسال گوشت برزیلی وارد می كنم، آرای من احساسی نبود فیفا1: سرمربی پیشین تیم ملی فوتسال ایران با اشاره به اینكه این روزها در كار واردات گوشت برزیلی است، اظهار داشت: اعتبارم را در فوتسال به خاطر اینكه یك نفر از آرای من خوشش بیاید از دست نمی دهم.حسین شمس كه به تازگی از سفر ویتنام و تدریس دوره سطح سه فوتسال در این كشور بازگشته است، در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن تشریح این سفر و برگزاری دوره های سطح بالای فوتسال، به استعفای علی كفاشیان از كمیته فوتسال واكنش نشان داد و همینطور تصریح كرد كه نمراتش برای انتخاب بهترین های فوتسال جهان احساسی نبوده است.
مشروح گفتگوی حسین شمس در ادامه می آید:
دومین دوره «سطح سه» در ویتنام
دو سال پیش بود كه دوره مربیگری سطح سه كه دوره سطح بالایی است در ایران برگزار گردید. امسال ویتنامی ها موفق شدند مجوز برگزاری دومین دوره را بگیرند. این اتفاق بزرگی برای ویتنام بود. ویتنام در فوتسال پیشرفت چشمگیری داشته است. تیم آنها در دوره گذشته جام جهانی حاضر بود و در جام باشگاه های آسیا هم نایب قهرمان شدند. ۱۶ مربی تاپ ویتنام در این دوره حضور داشتند كه سطح همه آنها عالی بود. در انتها همه موفق شدند این دوره را پاس كنند.
مربیان ایران و ویتنام قابل مقایسه نیستند
سطح دانش مربیان ایران با مربیان دیگر در آسیا قابل مقایسه نیست. در دوره ای كه در ایران برگزار گردید افرادی مثل رضا حیدریان، وحید شمسایی، محمود خوراكچی، رضا صادقی و نفرات بزرگ دیگری حضور داشتند. ویكتور هرمانس، ناصر صالح و بنده مدرس این دوره بودیم ولی خیلی اوقات می نشستیم و هنر مربیان حاضر در كلاس را تماشا می كردیم. واقعا دانش مربیان فوتسال ایران با كل آسیا قابل مقایسه نیست ولی در مجموع، ویتنامی ها پس از ایران قرار دارند و به نظرم از مربیان تایلند و ژاپن بالاتر هستند.
فرمول برگزاری دوره مربیگری سطح سه
نحوه برگزاری دوره سطح سه یك فرمول خاصی دارد كه مجوزش را كنفدراسیون فوتبال آسیا می دهد. یك كشور باید ابتدا سه دوره كلاس سطح یك را برگزار كند تا مجوز برگزاری سطح دو را به دست بیاورد. پس از برگزاری سه دوره كلاس سطح دو، مجوز سطح بعدی به دست می آید. بالاتر از سطح سه هم دوره پرولایسنس است كه مربیان باید زبان و كامپیوتر بدانند. فكر می كنم از دو سال آینده بتوان این دوره را در آسیا هم برگزار كرد.
موافقت AFC با برگزاری دومین دوره در ایران
برای برگزاری دومین دوره سطح سه اقدام نموده ایم و كنفدراسیون فوتبال آسیا هم با آن موافقت كرده است. مقرر است اسفندماه و پس از اتمام لیگ این دوره برگزار گردد تا مربیان ما درگیر مسابقات نباشند. هم اكنون ۹۰۰ مربی داریم كه سطح دو را گذرانده اند ولی فقط ۲۴ نفر از آنها در دوره قبل حاضر بودند. ایران نیاز دارد كه مرتب و حداقل سالی یكبار دوره سطح سه را برگزار كند.
پرهیزكار خودش قبول دارد كه در فوتسال تخصص ندارد
زمان استعفای آقای كفاشیان ایران نبودم و اطلاعات زیادی ندارم. در سایتها خوانده ام كه كفاشیان هنوز سر كارش حاضر می گردد. گویا به خاطر فشار سازمان های نظارتی بود كه او استعفا كرد ولی در كمیته فوتسال حاضر می گردد. داوود پرهیزكار جانشین كفاشیان هم از جوانان خوب است اما خودش هم قبول دارد كه تخصصش را ندارد. ما به این معضل در جای جای كشور عادت كرده ایم كه به افرادی كه تخصصی ندارند پست می دهند.

یك نظر هم از فوتسالی ها نخواستند
جالب است كه حتی برای انتخاب سرپرست كمیته فوتسال، یك نظر هم از اهالی فوتسال نخواستند. نمی دانم اسمش را چه می گردد گذاشت. آدم هایی هم هستند كه می دانند شایستگی اش را ندارند ولی بازهم این پست ها را قبول می كنند. ما هم كه نشسته ایم و نگاه می نماییم. فوتسال مثل مریض رو به موت است كه نمی گردد كاری برایش كرد. دستان ما را بسته اند و فقط نشسته ایم و نگاه می نماییم. منتظریم اتفاق بهتر و جدیدی رخ بدهد ولی بدتر می گردد كه بهتر نمی گردد.
امیدوارم در امجدیه برای هم گریه و زاری نكنیم
ما كه بازنشسته شدیم ولی امیدوارم آقای پرهیزكار از جوانان و فوتسالی ها استفاده نماید. آدم های جوان و تحصیلكرده زیادی در فوتسال داریم نفراتی مثل سفال منش و صادقی كه مدرك دكترا دارند ولی هیچ اثری از اینها در فوتسال نمی بینید. امثال رضا حیدریان و وحید شمسایی هم بیرون نشسته اند. امیدوارم روزی نیاید كه یك روز از خواب بیدار شویم و بگویند یكی از اهالی فوتسال مثل ایرج دانایی فرد در گذشته است. آن موقع در ورزشگاه امجدیه شیون و زاری نماییم.
فوتسال طلاقم داده است و در كار واردات گوشت هستم!
چند سال است كه از فوتسال جدا هستم و فقط تدریس می كنم. الان در كار واردات گوشت از برزیل هستم. فوتسال ما را طلاق داده است! بامداد به بامداد به شركت می روم تا گوشت كیلویی ۳۰ هزار تومان وارد نماییم. به جای فوتسال دنبال قیمت گوشت هستم. دوست ندارم به فوتسال برگردم. دیگر نمی خواهم درباره این رشته هم حرفی بزنم. برای تیم ملی فوتبال هم در جام ملت ها آرزوی موفقیت می كنم. از ته دلم راضی نیستم به فوتسال برگردم مگر برای تدریس و آنالیز مسابقات. حاضر نیستم در هیاهویی كه نقشی در رفتن و آمدن هایش ندارم، باشم. امسال سال مقدماتی برای جام جهانی ۲۰۲۰ فوتسال هم هست و برای تیم ملی و كادر فنی اش آرزوی موفقیت می كنم.
اعتبارم را به خاطر اینكه یك نفر خوشش بیاید از دست نمی دهم
درباره نمراتی كه برای انتخاب برترین های فوتسال جهان دادم باید بگویم تلاش كردم حداقل به تمام ایرانی هایی كه در فهرست بودند رای بدهم اما چون آرا منتشر می گردد نمی توانستم نمرات احساسی بدهم. وقتی تیم یا بازیكنی بهتر از تیم یا بازیكن ایران بوده است، باید همان را انتخاب می كردم. در فوتسال اعتبار داریم و باوجود اینكه ۱۰ سال است از این رشته دور هستیم اما هنوز از ما رای می خواهند. حاضر نیستم این اعتبار را به خاطر اینكه یك نفر خوشش بیاید از دست بدهم.

1397/10/10
14:33:47
5.0 / 5
4649
تگهای خبر: بازی , بازیكن , باشگاه , تیم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
fifa1.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیفا1 محفوظ است

فیفا1

فوتبال ایران و جهان