تصمیم های فدراسیون پنج ستاره كه اهداف تیم ملی را به رویا تبدیل كرد

تصمیم های فدراسیون پنج ستاره كه اهداف تیم ملی را به رویا تبدیل كرد فیفا1: حدود 2 هفته روز از باخت تیم ملی ایران به عراق و قرارگیری فوتبال ملی ایران در شرایط بحران می گذرد، اما هنوز خبری از ارائه یك برنامه دقیق یا منتشر شدن نقشه راه طراحی شده فدراسیون فوتبال نیست.


علیرضا جوادی: حدودا 10 ماه پیش بود كه مردم در نظرسنجی های مختلف اعلام نمودند كه توقع شان از تیم ملی ایران، تیمی كه در جام جهانی 2018 در آستانه صعود به جمع شانزده تیم برتر بود، قهرمانی در جام ملت های آسیای 2019 است و كارلوس كی روش، سرمربی تیم ملی به سبب اینكه هدف تیم ملی را حضور در نیمه نهایی رقابت ها بیان كرده بود از سمت بخش بزرگی از مردم مورد انتقاد قرار گرفت، اما با تصمیم هایی كه در فدراسیون فوتبال ایران در طول ماه های پس از جام ملت های آسیا گرفته شد، شرایط به شكلی پیش رفت كه طرفداران تیم ملی حالا بجای اینكه حسرت موقعیت از دست رفته طارمی مقابل پرتغال یا اشتباه مهلك ملی پوشان در بازی با ژاپن را بخورند، باید چرتكه را بردارند و حساب كنند كه اگر تیم ملی از چهار بازی خود، فقط یك بازی را با مساوی پشت سر بگذارد و بقیه بازی ها را ببرد چه سرنوشتی در انتظارش خواهد بود. تعلل برای یك انتخاب اشتباه؛ گزینه های بی معیار
بعد از اختتام مدت قرارداد امضاشده میان كی روش و فدراسیون فوتبال ایران، مهدی تاج و دیگر مدیران فدراسیون تازه به فكر افتادند كه با گزینه هایی كه در دسترس هستند، وارد مذاكره در سطح پیشرفته شوند. در نتیجه فدراسیون فوتبال با یك فهرست بلندبالا از مربیان مختلف وارد مذاكره شد؛ ویلموتس، فن مارویك، لوپتگی و هروه رنار، مربیانی بودند كه فدراسیون فوتبال بدون آن كه شناخت و معیاری مشخص برای انتخاب این مربیان داشته باشد و فقط بر طبق اینكه در دسترس هستند با آنها مذاكره كرد.
درنهایت مربی ای كه ضعیف ترین كارنامه را در بین فهرست فدراسیون فوتبال داشت برگزیده شد و مارك ویلموتس با قراردادی چهارساله هدایت تیم ملی ایران را برعهده گرفت. در جریان مذاكراتی با گزینه های مختلف كه به انتخاب ویلموتس ختم شد، حدود پنج ماه زمان طلایی برای آشنا شدن بازیكنان با فلسفه سرمربی جدید از دست رفت و تیم ملی ایران در طول این ماه ها قربانی تعلل تصمیم گیری فدراسیون فوتبال شد.

تیم ملی ناكام نتیجه كار مشترك فدراسیون ناتوان و مربی بی خیال
بازی های دوستانه و قرارداد مبهم؛ دو موضوعی كه سرمربی پیشین تیم ملی ایران برای آنها با سیل بزرگی از انتقادات مواجه گردید و طبق صحبت های مهدی تاج قرار بود فدراسیون فوتبال شرایط را تغییر دهد، اما زمان مشخص كرد كه از زمان حضور مارك ویلموتس بعنوان سرمربی تیم ملی این مسائل تغییر خاصی نداشته است و شرایط حتی بدتر از گذشته شده است. تیم ملی از زمان انتخاب مارك ویلموتس تنها دو بازی دوستانه، آن هم در ایام ابتدایی حضور این سرمربی بلژیكی روی نیمكت تیم ملی ایران انجام داده و پس از این بازی ها در هیچ دیدار دوستانه دیگری به میدان نرفته است تا مشخص شود، فدراسیون فوتبال ایران تا چه حد در برگزاری بازی های دوستانه ناتوان است و اگر شرایط فعلی در طول هشت سال قبل برقرار بود، فوتبال ایران چه ضرر بزرگی را متحمل می شد. بنظر می رسد این روند تا سال آینده هم ادامه داشته باشد و تیم ملی در هیچ دیدار دوستانه ای به میدان نرود؛ اتفاقی كه اگر رخ دهد، تیم ملی رابه پرتگاه سقوط در مقدماتی جام جهانی نزدیك تر می كند. نكته ای كه خطر این ماجرا را بیش تر می كند، بی خیالی مارك ویلموتس نسبت به این شرایط است و طبق رفتاری كه ویلموتس از خود بروز می دهد، به نظر برای او فرقی نمی كند كه تیمش آماده یا ناآماده باشد و انگار تنها موضوعی كه برایش اهمیت دارد، دستمزدش است.
موضوع برگزاری بازی دوستانه تنها مسئله ای نبود كه مهدی تاج بعنوان رئیس فدراسیون فوتبال از ارائه یك چاره برای آن ناتوان بود و مسئله قراردادهای مبهم فدراسیون بازهم ادامه داشت تا ویلموتس هم با لقب «مربی پروازی» شناخته شود؛ مربی تیم ملی جز روزهای فیفا برای تمرین تیم ملی در اردوها حاضر نمی گردد و نتیجه این كار هم جز كم رنگ شدن شانس صعود مستقیم تیم به رقابت های جام ملت های آسیا و مرحله بعدی انتخابی جام جهانی فوتبال نیست. در این شرایط بحرانی، مارك ویلموتس حتی حاضر نشد برای چند روز در ایران بماند تا درمورد برنامه هایش برای تیم ملی با رسانه ها و مسئولان فدراسیون فوتبال صحبت كند و به صورتی سرمربی بلژیكی تیم ملی بی خیالی خودرا نسبت به سرنوشت تیم ملی به این شكل بروز داده است.
ویلموتس در حالی این رفتارها را انجام می دهد كه مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال، بارها از تغییر بندهای قرارداد این مربی نسبت به قرارداد كارلوس كی روش آگاهی داده بود، اما این تضاد میان صحبت های تاج و رفتارهای ویلموتس نشان دهنده این مساله است كه بازهم فدراسیون در بستن قرارداد مشخص، دقیق و شفاف ناكام بوده و این قرارداد هم بدون بندهای مشخص بسته است. درنهایت آتش دردسرهایی كه فدراسیون برای این فوتبال رقم زده و مربی بی خیالی كه نسبت به نتایج تیم ملی استخدام كرده است، دامن تیم ملی ایران را گرفته و این تیم را در آستانه ناكامی بزرگی قرار داده است.
تصمیم های اشتباه سریالی فدراسیون فوتبال و مهدی تاج، حالا تیم ملی را در آستانه یك قدم به عقب برگشتن قرار داده؛ تیمی كه باتوجه به رشد پله پله اش قرار بود در جام جهانی 2022 قطر، هدف گذاری بزرگی در حد و اندازه های صعود از گروه خودرا داشته باشد، در حال تجربه كردن مرگ تدریجی یك رویا است و اگر این تصمیمات ادامه دار باشد، نابودی این نسل طلایی فوتبال ایران خیلی زودتر از آن چه باید فرا می رسد. 255 41


منبع:

1398/09/07
12:15:34
5.0 / 5
4275
تگهای خبر: بازی , بازیكن , تجربه , تیم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
fifa1.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیفا1 محفوظ است

فیفا1

فوتبال ایران و جهان