عابدینی در گزارش فیفا1:

نباید از آسیا كنار بكشیم

نباید از آسیا كنار بكشیم به گزارش فیفا1 رئیس پیشین فدراسیون فوتبال ایران با اشاره به اینكه كنار كشیدن باشگاه ها از لیگ قهرمانان آسیا اشتباه است، اظهار داشت: نباید با این تصمیم اشتباه، چشم فوتبالمان را كور نماییم.امیر عابدینی در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن ارزیابی تصمیم جدید كنفدراسیون فوتبال آسیا برای سلب محرومیت از بازی های خانگی تیم های ایرانی در لیگ قهرمانان، تصریح كرد اگر مدیرعامل یكی از چهار نماینده ایران بود، از آسیا انصراف نمی داد.
عابدینی همینطور با دفاع از انتخاب علی دایی بعنوان سرمربی احتمالی تیم ملی فوتبال اعلام نمود كه فدراسیون فوتبال احتیاج به جوان گرایی دارد و باید افرادی مثل شهاب الدین عزیزی خادم و سعید آذری برای انتخابات ریاست فدراسیون جلو بیایند.
مشروح گفتگوی عابدینی در ادامه می آید:
* فعلاً قرعه به نام ایران افتاده است
چه بخواهیم و چه نخواهیم بهانه هایی دست رقبایمان در آسیا داده ایم. ما با آمریكا در حال جنگ هستیم. آنها جنایتی را مرتكب شدند و سردار سلیمانی را به شهادت رساندند. ما هم به پایگاه هایشان موشك زدیم و «پدرشان را درآوردیم». گرچه این اتفاقات در كشور عراق رخ داد اما خودمان گفتیم كه در حالت جنگی هستیم. آن شب كه موشك شلیك كردیم، گفتیم فضای ایران ناامن و جنگی بوده است. این اتفاق هنوز به صلح نرسیده است پس التهاب در منطقه وجود دارد. این التهابات در عراق، عربستان، یمن و لبنان هست ولی آنها می گویند ایران این شرایط را دارد. فعلاً قرعه به نام ایران است. حرفی كه AFC می زند، می تواند دو معنا داشته باشد؛ یكی بهانه و یكی واقعیت. تصمیم آنها می تواند تركیبی از هردو باشد.
* آخرین پیشنهاد AFC خوب بود
AFC از قبل هم دنبال بهانه بود كمااینكه در ماجرای عربستان هم میزبانی را از ایران گرفت و در زمین بی طرف بازی كردیم. حالا هم می توانند ادعا كنند ایران ناامن است و داوران و ناظران هم می گویند به ایران نمی آیند. فكر می كنم پیشنهاد آخر كنفدراسیون آسیا پیشنهاد خوبی بود. تیم های ایرانی ابتدا بازی های خارج از خانه را برگزار كنند و بعد شرایط میزبانی در ایران را بررسی خواهند كرد.

* اینجا بحث امنیت ملی نیست
عده ای می گویند به خاطر امنیت ملی این تصمیم AFC را نپذیریم. باید بگویم اینجا بحث، بحث امنیت ملی نیست. هركسی در ایران زندگی می كند جان و دلش را برای این كشور می دهد. اینجا یك بحث صرفاً ورزشی است. ورزش برای شعف، هیجان و ارتباط عاطفی است نه دشمنی و تلخكامی. برد و باخت ورزش شیرین است و اگر برگزار نشود، امید و شعف از بین می رود. گاهی اوقات شرایط طبیعی مثل باران یا برف و مه شدید بازی ها را لغو می كند. شرایط اضطراری هم همچنین است و باید آنرا به حوادث طبیعی اضافه كرد.
* چشم فوتبالمان را كور نكنیم
این دعوا نیست؛ واقعیت است. اگر AFC می گوید بازی هایتان را ابتدا در زمین حریف انجام بدهید تا برای بازی برگشت شرایط ایران را بررسی نماییم، نگوییم نه. آنها می خواهند آبروی فوتبالمان را درست كنند ولی با انصراف از مسابقات خودمان چشم فوتبالمان را كور می نماییم چون تبعات سنگینی همچون محرومیت و جریمه مالی به دنبال دارد. هر تیمی در ایران هوادار خودش را دارد. اگر تیم های ایرانی از میزبانی محروم شوند، تماشاگرانش از تماشای بازی در ورزشگاه محروم می شوند ولی اگر تیم هایمان خودشان از بازی ها انصراف بدهند، هوادارانشان را حتی از تماشای بازی از تلویزیون محروم می نماییم.
* دولت نباید خط و نشان بكشد
مگر نه این است كه كشورهای اروپایی مسابقات خویش را گاهی در كشورهای آسیایی برگزار می كنند. مثلاً سوپرجام ایتالیا یا اسپانیا در كشورهای منطقه برگزار گردید. آیا آن تیم ها گفتند چون هوادارانمان نیستند، به آسیا نمی رویم؟ در این شرایط رقابت برای همه یكسان است. اعتقاد دارم مسائل ورزشی را باید ورزشی نگاه نماییم نه اینكه دولت خط و نشان بكشد و بحث را سیاسی كند. فیفا تاكید كرده است كه دولت در فوتبال دخالت نكند. معنای عدم دخالت برای همین روزهاست ولی متاسفانه تمام دولتمردان این روزها صحبت می كنند.
* اگر من بودم از آسیا انصراف نمی دادم
حتی وزیر ورزش هم نمی تواند وارد مقوله تخصصی ورزشی شود. فدراسیون شكل گرفته و كار تخصصی می كند. اگر مثلاً بحث حضور بانوان در ورزشگاه باشد، این می شود بحث سیاسی و اجتماعی یا فرهنگی كه دولت می تواند درباره آن خط و مشی بدهد ولی درباره مبحث میزبانی دولت نباید ورود كند. اگر من مدیرعامل یكی از این باشگاه ها بودم می رفتم و در زمین بی طرف بازی می كردم تا بازی برگشت شرایط ایران را بررسی نمایند. باید تعامل داشته باشیم. دشمن ما تعریف شده است و با همه جنگ نداریم. نباید با این اقدام، دشمن تراشی نماییم. روش، فرهنگ و منش ایرانی باج دادن نیست ولی اگر حرف منطقی را قبول نماییم می شود اسمش را گذاشت باج دهی؟
* وزارت ورزش حق دخالت در انتخاب علی دایی ندارد
درباره احتمال انتخاب علی دایی برای سرمربیگری در تیم ملی باید بگویم سه تعریف از او وجود دارد. دایی جوهره فوتبال است. یادمان نرود گاهی اوقات برای گلزنی تا قطع نخاع هم پیش می رفت مثل بازی با كویت كه با از خودگذشتگی آن گل را وارد دروازه حریف كرد. دایی با طحال پاره برای تیم ملی بازی كرد و باوجود خونریزی داخلی تا آخر مسابقه از زمین خارج نشد. دایی آنقدر تعصب دارد كه برایش فرقی نمی كرد كجا بازی یا مربیگری می كند. او هر جا بوده با اصالت حرفه ای كار كرده است حتی مقابل تیم محبوبش پرسپولیس. این آدم پرارزش است و اگر فدراسیون فوتبال روی انتخاب او به قطعیت رسیده است، وزارت ورزش حق دخالت ندارد.

* از انتخاب دایی با آغوش باز استقبال می كنم
علی دایی آدم ارزشمندی است. ما این آدم را داریم ولی به بهانه های مختلف از او استفاده نمی نماییم. اگر فدراسیون به این انتخاب مبارك رسیده، بگذارند كار خودش را بكند. من شخصاً از این انتخاب با آغوش باز استقبال می كنم. دایی در باشگاه های بزرگی بازی كرده و به تیم های بزرگی گل زده است. تجربه بازی در هرتابرلین و بایرن مونیخ كه رقیبش مهاجم تیم ملی آلمان بود، كم چیزی نیست. دایی در هر تیمی هم مربی شده، در حد بضاعت آن تیم موفق بوده است.
* دنبال چه بهانه ای برای عدم استفاده از دایی هستیم؟
دایی هم تحصیلات دانشگاهی دارد، هم به دو زبان بین المللی آشنا است. در بحث ارتباطات هم كه یكی از محبوب تری آدم های ورزش است. دیگر دنبال چه بهانه ای هستیم كه از او استفاده نمی كنیم؟ همچنین از مربیانی مثل یحیی گل محمدی و امیر قلعه نویی. اگر وزارت ورزش پول دارد، برود مربی خارجی بیاورد.
* امثال آذری و عزیزی خادم برای انتخابات فدراسیون جلو بیایند
در واكنش به بیانیه سعید آذری باید بگویم از او ممنون هستم. فكر می كنم جوان گرایی در فدراسیون فوتبال لزوم دارد. باید امثال سعید آذری ها و عزیزی خادم ها به فوتبال بیایند. آنها می توانند از همان بزرگانی كه آذری نام برده، در كنار خودشان بعنوان شورای فكری فوتبال استفاده كنند. آقای بهاروند (سرپرست فدراسیون) هم باید انتخابات را بدون نگرانی برگزار كنند. مجمع فدراسیون، مجمع خوبی است و ان شاءالله فرد توانمندی را بعنوان رئیس انتخاب می كنند.

1398/11/02
23:14:40
5.0 / 5
4955
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
fifa1.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیفا1 محفوظ است

فیفا1

فوتبال ایران و جهان