علی دایی بدون تاریخ انقضاء

علی دایی بدون تاریخ انقضاء به گزارش فیفا1 علی دایی چندی قبل با دریافت تبریك از فیفا و بایرن مونیخ و... وارد ۵۱ سالگی شد.او می شود علی دایی، ۵۱ ساله و سایت فیفا زادروز تولدش را تبریك می گوید، با یادآوری افتخار بزرگش «آقای گلی جهان». باشگاه بایرن مونیخ تصاویری از زمان حضور دایی در این باشگاه نشان داده است و سایت ای اف سی به زبان فارسی تولدش را تبریك می گوید. دایی در سال هایی كه به نظر می آید وقت خویش را در مربیگری تَلَف می كند، همچنان گاه وبیگاه مانند زادروز تولدش به عرش می رود، آن هم به واسط گذشته اش. البته كه رسیدن به موفقیت های دایی در دوران بازی فوتبالش با نگاه به وجه بین المللی اش كار هر فوتبالیست ایرانی نیست.
از آخرین گل ملی ۱۴ سال می گذرد و خودش مدتی پس از گل به كاستاریكا یعنی پس از جام جهانی ۲۰۰۶ از دنیای بازی فوتبال خداحافظی كرد. البته دایی سال های آخر حضورش در تیم ملی انتقادبرانگیز بود، اما او تنها ۱۳ سال برای تیم ملی بازی كرد و ۱۰۹ گل زد. قبل از آن تنها در مدت ۱۰ سال ركورد پوشكاش، مهاجم افسانه ای مجارستان با ۸۴ گل را شكست؛ از سال ۷۲ تا ۸۲. از روحیه تحسین برانگیز دایی كه همیشه از آن یاد می شود، جاه طلبی است. روحیه ای كه گویا اجازه نمی دهد تمام شود و او می شود علی دایی با روحیه تمامیت خواهی كه گاه وبی گاه به عرش برمی گردد.
او می شود دایی، نه بابت یادآوری روز تولدش كه بابت گام های كریس رونالدو كه می تواند ركورد آقای گلی جهانِ او را بگیرد. كه این خود هم افتخاری برای دایی به حساب می آید. رونالدو با ۹۹ گل زده در تیم ملی پرتغال تنها ۱۰ گل برای رسیدن به دایی فاصله دارد. او اما هر بازیكنی نیست كه بخواهد ركورد دایی را بكشند. رونالدو یكی از بهترین بازیكنان ادوار تاریخ فوتبال جهان است كه همچنان بازی می كند و به همراه لیونل مسی سهم بسیاری در بالابردن هیجانات فوتبال بین هوداران سراسر جهان در عصر حاضر دارند. آنها بیشتر از یك دهه دنیا را متحیر كردند و حالا یكی از نگرانی های بزرگ این است كه جذابیت و هیجانات فوتبال پس از خداحافظی رونالدو و مسی چقدر افت خواهد كرد؛ یا اینكه این فوتبال مدرن و ماشینی چقدر زمان می خواهد كه تا بازیكنانی با این كیفیت ظهور كنند.
رونالدو حالا ۳۵ ساله است و كمترین تردیدی بابت شكستن ركورد دایی وجود ندارد. اگر حادثه غیرمنتظره ای رخ ندهد، این ركورد می شكند، اما دایی نمی شكند. او می شود دایی كه رونالدو كبیر ازش عبور كرده و نه یك مهاجم در سطحی پایین تر. ارزش دایی در این روزگاری بیشتر نمایان می شود، وقتی كه اوج دوران گلزنی اش به یاد بیاوریم و اینكه بابت گل های بیشمارش گاه انتقاد شنید و شوخی های بی مزه. گل هایش به لائوس، نپال، مالدیو و... در نگاه برخی معمولا بی ارزش توصیف می شدند و اینكه هر مهاجمی با گل زدن به این تیم های ضعیف آسیایی می تواند تعداد گل های ملی اش را افزایش دهد. اما بهترین گلزنان آسیا در ادوار تاریخ به غیر دایی، كونیشیگه كاماموتو، مهاجم ژاپن با ۸۰ گل بوده است. پس از او هم حسین سعید عراقی با ۷۸ و بشار عبداله كویتی با ۷۵ گل قرار دارند. در واقع این بازیكنان هم شرایطی مشابه یا حالا بهتر یا بدتر به دایی در آسیا داشتند اما هیچ یك حتی به ركورد پوشكاش هم نرسیدند.
او می شود علی دایی كه رونالدو با ۱۷ سال حضور در تیم ملی پرتغال به ركوردش بسیار نزدیك شده است. شاید اینطور گفته شود كه رونالدو ۴ سال بیشتر در تیم ملی بازی كرد و سال های بیشتر هم می تواند بازی كند و در نتیجه گل های بیشتری هم می زند. اما با عنایت به شرایط بازی ها در اروپا و البته حضور رونالدو در تیمی مانند پرتغال كارِ سخت او را طی این سال ها نشان داده است. اگر رونالدو با قابلیت های فراوانش در تیم ملی آلمان بازی می كرد، مطمئنا شرایط بهتری داشت. با این وجود، او رونالدو است كه بازی اش سالهاست جهانِ فوتبال را متحیر كرده است و این دلیل و علل دیگر برای دایی خوشایند خواهد بود. در سال ۸۲ وقتی كه رونالدو اولین گل ملی خویش را به قزاقستان زد، دایی با گل خود به لبنان ركورد پوشكاش را شكست و آقای گل جهان شد.
دایی از اینكه رونالدو ركودش را بشكند، خوشحال است و البته دلیل ویژه ای برای آن نیاورده است. اما آقای گلی جهان توسط رونالدو می تواند همان شرایطی را كه روزگاری دایی بوجود آورد تا نام پوشكاش بیشتر از گذشته بر سر زبان هوداران فوتبال ایران بیفتد، برای شخص دایی ایجاد خواهد نمود. با این تفاوت كه این دفعه رونالدو یكی از برترین فوتبالیست های جهان به احتمال فراوان به این ركورد می رسد و زمانی كه از آقای گلی رونالدو صحبت شود، نام دایی هم به زبان می آید یا می تواند به زبان بیاید، بعنوان فردی كه قبل از رونالدو ركورددار بوده و مهاجم پرتغالی ركورد دایی را شكسته است. این به مراتب طعم شیرین تری برای دایی و هواداران ایرانی نسبت به تبریك گفتن تولدش توسط فیفا و ای اف سی دارد.
۴۳۲۵۷

1399/01/12
15:27:58
5.0 / 5
3468
تگهای خبر: بازی , بازیكن , باشگاه , تیم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
fifa1.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیفا1 محفوظ است

فیفا1

فوتبال ایران و جهان