جهانبخش:

فرایند انتخاب اسكوچیچ عجیب، خنده دار، باورنكردنی و غیرحرفه ای بود

فرایند انتخاب اسكوچیچ عجیب، خنده دار، باورنكردنی و غیرحرفه ای بود به گزارش فیفا1 ایسنا نوشت: بازیكن ایرانی شاغل در برایتون ابراز امیدواری كرد اسكوچیچ با حمایت اهالی فوتبال نتیجه بگیرد و تیم ملی به جام جهانی راه یابد.سایت انگلیسی زبان پرشین فوتبال با علیرضا جهانبخش هافبك ایرانی كه در برایتون بازی می كند درباره موضوعات مختلفی به صحبت پرداخت كه در زیر می خوانیم.
_ به نظر شما چرا بازیكنان كمی از ایران به فوتبال اروپا لژیونر می شوند؟
من هفت هشت سال است كه در فوتبال اروپا حضور دارم و خیلی به این مورد فكر كردم. ما قبلا لژیونرهای زیادی در بوندسلیگا داشتیم اما الان شرایط فرق كرده است. فكر می كنم یكی از مسائل مسئله سربازی باشد یا مسائل سیاسی كه در اینباره دخیل بوده است. خوشبختانه من، سردار آزمون و سعید عزت اللهی در سنین كم خودمان را نشان دادیم و به اروپا آمدیم.
_ غذای مورد علاقه تان چیست؟
برای من كه شمالی هستم خیلی دشوار می باشد چون همه غذاها خوب هستند ولی فسنجان و باقالی خورشت غذاهای مورد علاقه من هستند. چندبار خواستم این غذاها را درست كنم كه خوب از آب در نیامد. غیر از غذاهای شمالی، لوبیا پلو و قرمه سبزی را دوست دارم. غذاهای خارجی را هم تلاش می كنم با دقت مصرف كنم. مرغ و كباب را بیشتر می پسندم.
_ آیا در آینده نزدیك قصد ازدواج دارید؟
تصمیم به ازدواج تصمیم بزرگی است. هم اكنون شرایط من شرایط متفاوتی است چون به صورت مداوم تمرین می كنم و تمركزم روی فوتبال است و ازدواج كردن دشوار می باشد ولی حقیقت را پنهان نمی كنم و به ازدواج فكر می كنم.
_ در اوقات فراغت چه كار می كنید؟
با دوستانم بیرون می روم. به خرید كردن و غذا خوردن در رستوران علاقه دارم. در لندن هم دوستانی دارم كه به آنجا می روم. زندگی در برایتون خیلی خوب است و همیشه به دوستانم گفتم كه برایتون چه شهر مهمی است و خوشحالم اینجا هستم. ما دریا داریم هوا هم خوب است و مردم بسیار میهمان نواز هستند.
_ قصد دارید زبان دیگری یاد بگیرید؟
من خودم دوست دارم اسپانیایی یاد بگیرم ولی اول باید زبان هلندی خودم را قوی تر كنم. تلاش می كنم صحبت كردنم به هلندی را بهتر كنم هرچند بسیاری از صحبت های آنها را می فهمم. وقتی ۱۸ سال سن داشتم من از نایمخن پیشنهاد داشتم كه جدی نبود ولی من آنرا جدی تلقی كردم. آن زمان در داماش گیلان بودم و همان زمان آغاز به یادگیری زبان كردم.
_ هشت سال حضور كارلوس كی روش در تیم ملی انتظارات را بالا برد ولی حالا تیم ملی ایران شرایط خوبی ندارد آیا فكر می كنید ما به جام جهانی صعود كنیم؟
پیش بینی آن دشوار می باشد چون همه كشورها پیشرفت كرده اند. كار آسانی نداریم باید سخت تلاش نماییم. ما تیم با استعدادی داریم و به همین خاطر من فكر می كنم قادر به صعود به جام جهانی هستیم.

_ دراگان اسكوچیچ بعنوان سرمربی تیم ملی فوتبال ایران انتخاب شده است خیلی ها از این انتخاب شگفت زده شدند و گفتند كه رزومه او ضعیف است. نظر شما چیست؟
در ایران ما به سورپرایز كردن عادت داریم. البته منظور بدی ندارم. ما فكر می كردیم سرمربی تیم ملی شخص دیگری می شود چون از آن فرد سخن زیاد گفته می شد. باید بگویم كه فرایند تصمیم گیری فرایند عجیب، خنده دار، باورنكردنی و غیرحرفه ای بود. ما تیم اول آسیا بودیم ولی از نظر ساختاری حتی بین پنج كشور برتر نیستیم. آقای اسكوچیچ سالها در فوتبال ایران بوده است و فرهنگ ما را می شناسد و تجربه خوبی دارد و به نظرم همه حالا باید او را حمایت نماییم. همه فوتبالیست ها و هواداران به تیم ملی آمده و به ما كمك می كنند. الان وقت حمایت كردن است همینطور شنیدم كریم باقری هم به تیم اضافه شده كه خبر بسیار خوبی است. من با اسكوچیچ قبلا ملاقات كردم و صحبت های خوبی بین ما رد و بدل شد. او قصد داشت برای دیدن من به انگلیس بیاید ولی شرایط آب و هوایی اجازه نداد.
ما فكر می كردیم سرمربی تیم ملی شخص دیگری می شود چون از آن فرد سخن زیاد گفته می شد. باید بگویم كه فرایند تصمیم گیری فرایند عجیب، خنده دار، باورنكردنی و غیرحرفه ای بود.
_ نظرتان درباره ی مارك ویلموتس چیست. او یكبار شما را به تیم ملی دعوت نكرد.
من همیشه به تصمیم های مربی ها همچون ویلموتس احترام می گذارم. او سرمربی تیم ملی بود و رابطه خیلی خوبی با هم داشتیم. من تلاش كردم تا جایی كه می توانم به او كمك كنم. من در یك اردو به خاطر مصدومیت دعوت نشدم در یك اردو هم او تصمیم گرفت من را دعوت نكند كه به تصمیم او احترام می گذارم. برای آقای كی روش این طور بود كه بازیكنان شاغل در اروپا حتی اگر مصدوم هم باشند را به تیم ملی دعوت كند تا نزدیك به سایر بازیكنان تیم ملی باشند. ویلموتس مربی خوبی بود. البته با او خیلی كار نكردم شاید اگر بیشتر زمان می داشت بهتر عمل می كرد ولی با مقایسه او با مربی های دیگر همچون كارلوس كی روش باید بگویم كه او نتوانست گروه را به خوبی مدیریت كند. پس از هشت سال حضور كی روش ما بازیكن ها به یك سبك بازی عادت كرده بودیم و ما داخل و خارج از زمین مسابقه انتظارات دیگری از سرمربی داشتیم، به همین خاطر حضور وی در تیم ملی مثبت نبود. او كوشش كرد از نظر تاكتیكی تیم را تغییر دهد. در بازی برابر كره جنوبی و سوریه جواب داد ولی در مسابقه های حساس برابر عراق و بحرین فكر می كنم اگر كی روش بود شرایط فرق می كرد. برای كی روش تغییرات طولانی مدت بود و تغییرات سریعی لحاظ نمی كرد. متاسفانه ویلموتس موفق نبود كه ایده هایش را در تیم ملی عملی كند. باید تاكید كنم كه چیزهای زیادی از كارلوس كی روش یاد گرفتم. ما او را زمان زیادی در اختیار داشتیم و امیدوار بودم بیشتر كی روش در تیم ملی بماند ولی متاسفانه او از تیم جدا شد.
با مقایسه ویلموتس با مربی های دیگر همچون كارلوس كی روش باید بگویم كه او نتوانست گروه را به خوبی مدیریت كند.
_ آیا از پیوستن به لیگ جزیره و تیم برایتون پشیمان هستید؟
خیر به هیچ وجه. برای جا افتادن در لیگ برتر نسبت به تیم های دیگر زمان زیادی نیاز است. برای من و سایر نفرات كه از روسیه، بلژیك و حتی آلمان به انگلیس می آیند شرایط همین گونه است چون سرعت بازی در لیگ برتر بسیار بالاست و بازیكن باید در زمان كم خودش را عادت دهد و البته باید مراقب باشد كه مصدوم نشود. نمی دانم آینده چطور خواهد بود و شرایطم در برایتون چگونه می شود. سه سال از قرارداد من باقی مانده است و من كارم را پیش می برم. بهرحال همه چیز به باشگاه بستگی دارد. علیرغم این كه زیاد بازی نكردم پیشنهادات نسبتا خوبی دارم ولی از حضور در برایتون خوشحال هستم و تلاش می كنم بتوانم با تمرین و ممارست بیشتر خودم را در تركیب اصلی جا بیندازم و نظر سرمربی تیم را به خود جلب كنم. فوتبال همیشه فراز و نشیب دارد. من خودم به خاطر جام ملت های آسیا مثلا چند ماه را از دست دادم و پس از آن خیلی سخت بود كه به تركیب اصلی برسم. خوشبختانه موفق شدم به تركیب برسم و برای تیم گلزنی هم كنم.
_ چطور برایتون را انتخاب كردید و به لیگ برتر انگلیس رفتید؟
من به علل مختلف برایتون را انتخاب كردم. از لسترسیتی هم پیشنهاد داشتم ولی رئیس تیم برایتون شخصا به هلند آمد و با من مذاكره كرد و سرمربی برایتون شدیدا به دنبال من بود. از كی روش، مهدوكیا، پدرم و هاشمی مقدم مشورت گرفتم. كی روش به من اظهار داشت كه در برایتون می توانم ستاره باشم و در لسترسیتی یك بازیكن معمولی و به همین خاطر من برایتون را انتخاب كردم.

256 43

1399/01/24
15:03:20
5.0 / 5
3398
تگهای خبر: بازی , بازیكن , باشگاه , تجربه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
fifa1.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیفا1 محفوظ است

فیفا1

فوتبال ایران و جهان