قطب الدین صادقی :

دولت دوازدهم با فرهنگ و هنر بیگانه است

دولت دوازدهم با فرهنگ و هنر بیگانه است فیفا1: قطب الدین صادقی با انتقاد صریح از سیاست های وزارت ارشاد برای پشتیبانی از تئاتر در شرایط كرونایی، دولت دوازدهم را دولتی بیگانه با فرهنگ و هنر توصیف كرد.قطب الدین صادقی هنرمند شناخته شده تئاتر ایران و مؤسس و رئیس تماشاخانه خصوصی «شانو»، درباره وضعیت و امکان از سرگیری کارهای این تماشاخانه به خبرنگار مهر اظهار داشت: من خیلی نگرانم. طی ۵ ماه گذشته ریالی درآمد نداشته ایم و تمامی هزینه های اجاره ملک، نگهداری تماشاخانه و کارکنان آنرا از جیب پرداخت کردیم و دیگر پس اندازی برایمان باقی نمانده است. اگر شرایط کرونایی تئاتر ایران ادامه پیدا کند ورشکسته می شوم و مجبور خواهم بود که تماشاخانه «شانو» را تعطیل کنم.
این کارگردان باسابقه تئاتر ایران با اعلان اینکه تصمیم گیری های دولت یازدهم و دوازدهم در بیشتر زمینه ها همچون فرهنگ و هنر درست نبوده، تصریح کرد: دولت باید از پس هزینه های مردم بربیاید و مسئولیت مردم و زندگی آنها را بر عهده بگیرد ولی متأسفانه چنین نگاهی از طرف دولت وجود ندارد و رابطه مردم و دولت یکسویه شده است و گویا تنها این مردم هستند که وظایفی را برعهده دارند!
صادقی درباره سخنان حسن روحانی رئیس جمهور دولت دوازدهم درباره بازگشایی سالن های سینما و موسیقی و اینکه در سخنان خود از تئاتر نام نبرده است، تاکید کرد: نخستین ضرری که ما کرده ایم این است که مسئولینمان فرهنگی نیستند. دولت فعلی فرهنگ و هنر را نمی شناسد و تنها مبانی کلی و نام ها را بلد هستند تا به لزوم فقط از نام ها را به زبان می آورند تا از آنها استفاده کنند. بعید می دانم وقتی مسئولان ما نام سینما یا موسیقی را هم به زبان می آورند، چیزی درباره این هنرها بدانند!
این مدرس تئاتر ایران در ادامه سخنان خود اشاره کرد: اصلاً این دولت فرهنگی نیست و نه فقط با فرهنگ سنتی ایران بیگانه است، بلکه فرهنگ مدرن را هم نمی شناسد. متأسفانه بیشتر دولت ها از افراد سیاسی تشکیل شده اند که کلاً با فرهنگ بیگانه هستند و لزوم فرهنگ و جایگاه آنرا در رابطه با مردم ایران و جامعه جهانی درک نمی کنند.
وی درباره بازگشایی مجدد سالن های تئاتر و پیش بینی استقبال مخاطبان برای حضور در سالن ها هم اظهار نمود: نمی دانم مردم باردیگر اعتماد می کنند تا وارد سالن ها شوند یا نه. متأسفانه دولت به سبب اینکه نتوانسته از پس هزینه ها بربیاید، کارهای جمعی و گروهی را آزاد کرده و این امر و شکل گیری موج باردیگر کرونا، می تواند ضربه جبران ناپذیری به فرهنگ، اقتصاد، روابط اجتماعی و روانی مان وارد کند.
صادقی با اعلان اینکه در اروپا هم کارهای گروهی و جمعی شروع شده اما با احتیاط فراوان، اضافه کرد: در ایران دولت اینگونه عمل نکرده و این روند می تواند عواقب گرانباری به همراه داشته باشد و کل زندگی مردم و حیات اجتماعی را به خطر بیاندازد.
عکس کنار خبر از محمد حسن زاده است.


منبع:

1399/03/20
21:08:58
5.0 / 5
2795
تگهای خبر: سابقه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
fifa1.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیفا1 محفوظ است

فیفا1

فوتبال ایران و جهان