لیوانی در گزارش فیفا1 هشدار دارد؛

فضای عرضه انیمیشن در وی اودی ها مسموم است

فضای عرضه انیمیشن در وی اودی ها مسموم است محمدرحیم لیوانی رئیس مركز پویانمایی صبا از فضای شكل گرفته برای عرضه محتوا به خصوص در حوزه انیمیشن های خارجی در وی اودی ها انتقاد و این فضا را سمی توصیف كرد.محمدرحیم لیوانی رئیس مرکز پویانمایی «صبا» در گفتگو با خبرنگار مهر درباره انیمیشن های خارجی عرضه شده بر روی وی اودی ها و سامانه های ویدئوی آنلاین برای هر نوع مخاطب خصوصاً کودکان و نوجوانان، بیان کرد: متأسفانه نوعی شتابزدگی در حوزه وی اودی ها در کشور شکل گرفت و پیش از اینکه هر گونه نظارت یا چارچوبی در این عرصه وجود داشته باشد، فعالیت آنها گسترده شد. وی اودی ها با عجله شروع به کار کردند و می توان گفت هنوز هم نظارت جدی روی این سامانه ها وجود ندارد.
وی افزود: موجب تأسف است که محتوایی بوسیله این وی اودی ها در اختیار مخاطب قرار می گیرد که خانواده ها تصور می کنند این محتوا با نظارتی دقیق و جدی روی خروجی سامانه ها قرار می گیرد. خصوصاً نسبت به عرضه برخی انیمیشن ها، که من در وی اودی ها شاهد تماشای آنها بوده ام. این آثار ممکنست در فرم و ظاهر مشکلی نداشته باشند اما از نظر محتوایی، فضایی سمی و برنامه ریزی شده دارند.
بی مبالاتی با وجود فضای تجاری حاکم بر وی اودی ها
رئیس مرکز صبا اشاره کرد: امروز یک فضای تجاری که بر وی اودی ها حاکم است سبب شده نوعی بی مبالاتی دراین زمینه شکل بگیرد. فکر می کنم نهادهای نظارتی اگر به فکر خود و خانواده شان هستند باید در این عرصه و مخصوصاً عرصه انیمیشن با جدیت ورود کنند.
وی افزود: فکر می کنم اگر نهادهای نظارتی برنامه ریزی درستی نداشته باشند خود خانواده ها پس از مدتی مدعی شوند و مطالبات خودرا پیگیری کنند.

لیوانی درباره مصادیق مورد نظرش نسبت به پویانمایی هایی با محتوای لطمه زا اظهار داشت: ممکنست در ظاهر این پویانمایی ها اتفاق شاذی رخ ندهد که بگویید بطور مثال ترویج بی بند و باری است چون برای خردسالان و کودکان نمی توانند چنین کاری انجام دهند اما فرهنگ و سبک زندگی ای که ترویج می دهند کاملاً مثل یک سم عمل می کند و کاملاً بر ذهن و روح کودک و نوجوان غلبه پیدا می کند. ارتباط نامحرم و دختر و پسر و حتی پوششی که دارند به تدریج روی خردسال و کودک تأثیر می گذارد.
تبلیغ سگ ملکه انگلیس، به اسم سرگرمی!
وی افزود: آنچه که ما در رسانه ملی رعایت می نماییم و مطالبه خود خانواده است در این وی اودی ها و با آنچه که پخش می کنند کاملاً زیر سوال می رود. بطور مثال در حوزه محتوایی انیمیشنی به نام «سگ ملکه» دیدم که درباره سگی است که در دربار ملکه انگلیس زندگی می کند و سگ مخصوص ملکه است. این مجموعه کاملاً سفارشی و حتی در تبلیغ سیستم پادشاهی انگلیس ساخته شده است. شاید بسیاری از تلویزیون های جهان هم که حتی ادعای ما را در تقابل با چنین محتوایی ندارند، این مجموعه را پخش نکنند اما خیلی راحت این اثر بعنوان یک مجموعه سرگرم کننده پخش می شود. این نمونه ای بارز است و نمونه های بیشماری وجود دارد که نشان میدهد فضای وی او دی ها رها است.
رئیس مرکز پویانمایی صبا در آخر اظهار داشت: اگر روند فعالیت وی اودی ها به همین صورت پیش رود ما حتما از این حوزه ضربه های جدی خواهیم خورد. خواهش من این است که خانواده ها خودشان مسئولیت داشته باشند و پیش از کودک روی محتوای وی او دی ها نظارت کنند و از ارگان های ذی ربط نیز خواهش می کنم به یک رده بندی سنی و محتوایی و نظارت دقیق توجه نمایند.

1399/03/29
12:18:17
5.0 / 5
2942
تگهای خبر: آنلاین , سیستم , گل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
fifa1.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیفا1 محفوظ است

فیفا1

فوتبال ایران و جهان