گزارش فیفا1؛

نامه اعتراضی دانشجویان صدا و سیما به علی عسگری

نامه اعتراضی دانشجویان صدا و سیما به علی عسگری دانشجویان دانشگاه صدا و سیما كه نسبت به عملكرد مسؤلان این دانشگاه در نحوه برگزاری امتحانات و دایر كردن خوابگاههای دانشجویی در روزهای كرونا اعتراض داشتند، به رئیس صدا و سیما نامه نوشتند.به گزارش فیفا1 به نقل از مهر، طی روزهای اخیر و در روزهای امتحانات، دانشجویان دانشگاه صدا و سیما به دنبال تصمیمات و تدابیر مسؤلان این دانشگاه در زمینه برگزاری امتحانات حضوری، اعتراضاتی داشتند.
یکی از اعضای بسیج دانشجویی دانشگاه صدا و سیما در گفتگو با خبرنگار مهر درمورد اعتراض دانشجویان به برگزاری آزمون های حضوری در این دانشگاه اظهار داشت: در شرایطی که دانشگاه های تهران هم تعطیل بودند و در ادامه هم اعلام گردید امتحانات دانشگاه ها به صورت مجازی برگزار می شود، دانشگاه صدا و سیما اصرار داشت که امتحانات حضوری خواهد بود.
وی اضافه کرد: این اصرار و تاکید در حالی صورت می گرفت که خیلی از دروس، دروسی نبودند که امکان برگزاری امتحان مجازی نداشته باشند؛ مثل امتحان دروس معارف، دروس نظریه و برخی درس های دیگر که می شد به سادگی غیر حضوری برگزار گردد. نکته جالب اینکه حتی بعضی از خود اساتید با برگزاری آزمون به صورت مجازی موافق بودند، اما مسئولین دانشگاه با این وجود مصرانه پای حرف خود ایستادند.
این دانشجوی دانشگاه صدا و سیما، افزود: دانشجویان در مواجهه با اصرار سوال برانگیز مدیران دانشگاه در خصوص الزامی بودن امتحانات به صورت حضوری به اشکال و انحای مختلف بنای اعتراض گذاشتند؛ چندین بار با رئیس و معاونین دانشگاه صحبت شد که اصلاً کسی پاسخگو نبود. تا اینکه نهایتاً دانشجویان با نامه نگاری با وزارت بهداشت، وزارت کشور، ستاد کرونا استان تهران و سایر نهادهای و ارگان های مسئول و ناظر، درخواست رسیدگی کردند.
وی با اشاره به اینکه بدنبال این اقدام دانشجویان یکی از معاونین وزارت کشور و همینطور ستاد کرونا استان تهران با دانشگاه نامه نگاری و به برگزاری امتحانات به صورت غیرحضوری، تاکید نمودند، تصریح کرد: عجیب اما این بود که دانشگاه در مواجهه با این نامه نگاری ها، از تصمیم خودش برنگشت و جوابی که به این نامه ها داد، پاسخی قانع کننده نبود.
این دانشجو با اشاره به اینکه بعد از آخر امتحانات دانشجویان ارشد، طبق اجبار دانشگاه در خصوص امتحانات حضوری، امتحانات کاردانی و کارشناسی از ۲۱ تیرماه آغاز شد، اظهار داشت: چند روزی که از حضور دانشجویان در محیط دانشگاه و خوابگاه ها گذشت، ۲ نفر از دانشجویان در یکی از خوابگاه ها تهران مشکوک به کرونا تشخیص داده شدند که خیلی زود آنها را از ماندن در خوابگاه منع و راهی شهرهای محل زندگی شان کردند.
وی افزود: در همین راستا دانشگاه چند روز پیش همه خوابگاه ها را تعطیل و اعلام کرد، امتحانات و کلاس ها لغو شده و دانشجویان باید به شهرهای خود بازگردند.
این عضو بسیج دانشگاه صدا و سیما اضافه کرد: تاسف آور اینکه، در این شرایط هیچیک از مسئولین دانشگاه، نه تنها خویش را در قبال این اتفاق مسئول نمی داند، بلکه حتی به دلیل چنین بی تدبیری، یک عذرخواهی هم از دانشجویان نداشتند.
وی اضافه کرد: فکر نمی کنم که بتوان تخمین دقیقی از تعداد مبتلایان داشت. به هر حال ما در خوابگاه ارتباط نزدیک با هم داشتیم، غذا را از یک جای مشترک می گرفتیم، سرویس بهداشتی ها مشترک بود و معلوم نیست که خدای نکرده امکان دارد چه تعداد مبتلا شده باشند.
عضو بسیج دانشگاه صدا و سیما با ابراز تاسف از اینکه همین حالا هم مدیران و مسئولین دانشگاه بر تصمیم اشتباه خود صحه گذاشته و در مقابل اعتراض دانشجویان از خود دفاع و آنرا اقدامی درست قلمداد می کنند، اظهار داشت: جالب اینکه به علت ابتلای همین چند نفر دانشجو به کرونا، امتحانات لغو شده است. این درحالیست که دانشجویان سایر دانشگاه ها سر وقت امتحانات را به صورت مجازی داده و در واقع تکلیف ترمشان مشخص شده است.
این دانشجو اظهار داشت: این درحالیست که از همان اواخر فروردین که دانشگاه صدا و سیما اعلام نمود امتحانات به صورت حضوری خواهد بود، ما نامه نگاری ها را آغاز و درخواست خویش را بر این پایه و اساس که همه دانشگاه ها بمنظور پیشگیری شیوع بیماری بنای برگزاری امتحانات مجازی دارند، پس بهتر است که امتحانات ما هم مجازی باشد، اعلام کردیم که متاسفانه دانشگاه مصرانه بر تصمیم خود تاکید نمود.
به گزارش فیفا1 به نقل از مهر، دانشجویان دانشگاه صدا و سیما همینطور در نامه ای به رئیس سازمان صدا و سیما نسبت به رویه دانشگاه صدا و سیما نسبت به اتفاقات رخ داده اعتراض کردند و خواهان برخورد با عاملین این بحران شدند.
متن این نامه به شرح زیر است؛
جناب آقای دکتر علی عسگری ریاست محترم سازمان صدا و سیما به استحضار می رساند در حالیکه از تاریخ ۱۳ تیرماه سالجاری ستاد ملی مقابله با کرونا نسبت به وضعیت خطرناک استان تهران اخطار داده بود و نسبت به اعمال خودقرنطینگی شهروندان، عدم تجمع، خودداری از سفرهای غیرضروری، در خانه ماندن و تا حد امکان عدم استفاده از وسائل نقلیه عمومی سفارش کرده بود، دانشگاه صداوسیما در تصمیمی عجیب، مبادرت به بازگشایی خوابگاه ها و حضوری کردن امتحانات آخر ترم نمود.
به نحوی که تمام دانشجویان مقاطع کاردانی و کارشناسی دانشگاه، برای برگزاری امتحانات حضوری، مجبور به حضور در دانشگاه شدند. حال آن که بیشتر از نیمی از دانشجویان این دانشگاه، ساکن شهرستان های اقصی نقاط کشور و بعضاً محدوده های قرمز کرونایی هستند که برای رسیدن به تهران باید ساعت ها سفر کنند و بدیهی است که امکان دارد ناقل کرونا از شهرستان به خوابگاه های دانشگاه سازمان بوده باشند. تلخی ماجرا آن جاست که پیش از جدی شدن این تصمیم، دانشجویان به روش های مختلف، به مسئولین محترم دانشگاه مطالبات را بیان نمودند و تلاش کردند تا انتقادات خود و زنگ خطر را به گوش ایشان برسانند اما با کمال تأسف با تهدید به کمیته انظباطی، و برچسب هایی هم چون «تهرانی، بی انضباط، عده معدود و با مقاصد خاص» مواجه گشتند.
و بالاخره آنچه توسط دانشجویان و خانواده هایشان پیشبینی می شد و مورد دغدغه بود متاسفانه اتفاق افتاد… در مورخ ۳۰ تیر و به دنبال مشخص شدن چند دانشجوی خوابگاهی مشکوک به کرونا، دانشگاه در اقدامی شتاب زده دستور به تخلیه هرچه سریع تر خوابگاه ها و لغو همه امتحانات مجازی را در سکوت خبری داد؛ اما نوع برخورد نامسئولانه ریاست دانشگاه صداوسیما با دانشجویان مشکوک به کرونا، خبر از سوء تدبیر و بی برنامگی مدیریتی دانشگاه رسانه ملی می دهد که ضربات این تصمیم برای سازمان صداوسیما و دانشجویان جبران ناپذیر است.
با استناد به پاسخ آزمایش و نسخه چند تن از دانشجویان که بعد از معاینه و تست اولیه کرونا در مرکز بهداشت صداوسیما و دریافت گواهی قرنطینه از پزشک، نزد مسئولین دانشگاه رفته و وضعیت خویش را گزارش می کنند اما با سهل انگاری و بی اهمیتی توسط مسئولین امر روبه رو می شوند و به آنها پاسخ داده می شود که دانشگاه در این اتفاق مسئولیتی را نمی پذیرد. تنها راهکاری که دانشگاه در مقابل این اتفاق پیش رو می گذارد تخلیه فوری خوابگاه است و به آنها دستور برگشت به شهرستان خودشان را می دهند، این دانشجویان که بنا به دستور پزشک احتیاج به ارزیابی مجدد و تست معتبرتر داشتند، با حال بسیار نامساعد از خوابگاه هم رانده می شوند.
کمترین اقدامی که از دانشگاه انتظار می رفت قرنطینه دانشجویان مشکوک و دارای علایم بسیار شبیه به کرونا در مدت زمان دستور پزشک متخصص و آزمایش های نهایی جهت اطمینان به وضعیت بیماری این عزیزان بود که مدیران محترم دانشگاه به علت فکر نکردن به این احتمالات قوی، چاره ای نداشتند. مسؤلان دانشگاه تنها به این بسنده کردند که مسئول بهداشت سازمان دستور به استراحت و قرنطینه منزل داده اند و نه در خوابگاه.
حال آن که هر عقل سلیمی انتظار دارد دانشجویی که به زور و اجبار و با اعتماد به پروتکل ها و تدابیر وعده داده شده به تهران آمده مورد مراقبت و قرنطیه چندروزه و آزمایش های pcr و سی تی اسکن قرار بگیرد و بعد در صورت عدم ابتلای قطعی روانه منزل شوند. بزرگوار، حال در اینجا چند سوال برای ما دانشجویان دانشگاه صداوسیما که آینده ساز این سازمانیم مطرح است:
۱. ماجرا چیست که رسانه ملی، هر روز از آمار مبتلا شدن به کرونا و ضرورت رعایت پروتکل ها و فاصله گذاری اجتماعی و غیره سخن می گوید، اما دانشگاه تحت امر همین سازمان، جان دانشجویان خویش را به علت خودرأیی و لجاجت در مدیریت و صرفا برای چند امتحان ترمی جان دانشجویان و خانواده هایشان را به خطر می اندازد؟ در حالیکه حتی برخی از اساتید به انجام امتحان مجازی اعتقاد داشتند اما دانشگاه آنها را موظف به انجام امتحان حضوری کرد.
۲. دکتر اسفندیاری ریاست دانشگاه به چه دلیل و به اطمینان کدام تدابیر پیشگیرانه، اصرار به برگزاری امتحانات حضوری و کشاندن چند صد دانشجو از اقصی نقاط کشور و تجمیع آنها در خوابگاه داشته اند؟ حالا که مجبور به غیرحضوری شدن امتحانات شده اند، چه راهکاری پیش می گیرند؟ پس چرا این راهکار را از همان ابتدا و قبل از به وجود آمدن همه این مخاطرات عرضه ندادند؟ جان دانشجویان و خانواده هایشان اینقدر کم اهمیت است و در معادلات تصمیم گیری مدیران دانشگاه نیست؟
۳. چرا تدابیر پیشگیرانه مورد ادعای رئیس محترم دانشگاه، توان جلوگیری از ابتلای دانشجویان را نداشت و در نهایت تدابیری برای ابتلای احتمالی هم وجود نداشت؟ و باز هم دانشگاه مجبور به عقب نشینی و لغو امتحانات، آن هم در ایام واپسین شده است؟ اگر تعطیلی دانشگاه به علت وضعیت قرمز شهر تهران بوده پس چرا از سه روز قبل از اینکه اخطار داده شد دانشگاه اقدامی نکرد و اگر تعطیلی خوابگاه و دانشگاه به علت مشکوک بودن دانشجویان به ابتلای کرونا بود، پس چرا این دانشجویان را با بی مسئولیتی به سمت شهرستان هایشان روانه کردند؟
۴. حالا که بیشتر از نیمی از دانشجویان خوابگاهی، به اجبار در کمتر از ۲۴ ساعت به شهرستان ها و خانه هایشان بازگردانده شده اند، آقای اسفندیاری از کدام قرنطینه و کدام درمان سخن می گویند؟ مسئول ابتلای احتمالی خانواده های دانشجویان مشکوک و ناقل در شهرستان های مقصد کیست؟ ما دانشجویان دانشگاه صدا و سیما که سکوت در مقابل این بی تدبیری و حقوق ضایع شده هم دانشگاهیان و خوابگاهیمان را خیانت می دانیم با بیان نارضایتی از برخورد و مدیریت مسئولین دانشگاه از شما بعنوان دلسوز مردم و انقلاب درخواست می کنیم:
۱- انجام آزمایش نهایی از همه دانشجویان مشکوک به کرونا که به شهرهایشان فرستاده شده اند با قبول هزینه از سوی دانشگاه جهت اطمینان نهایی و کاهش استرس همه دانشجویان ساکن خوابگاه.
۲- دلجویی و عذرخواهی رسمی از خانواده دانشجویانی که با وجود مخالفت های شدید مجبور به فرستادن عزیزانشان به تهران شدند و در نهایت هم با تحمل چند روز دلشوره این دفعه نگران سلامت فرزندانی هستند که نمی دانند ناقل بیماری هستند و یا سالم اند؟ (برخورد مسئولین اصلی دانشگاه در این امر واقعاً جای تاسف دارد. نه تنها عذرخواهی کوچکی از دانشجویان انجام نگرفت بلکه آنها هم در کلام به شکلی به تمسخر گرفته شدند.)
۳. برخورد با عاملین ایجاد این بحران برای دانشجویان و خانواده هایشان در دانشگاه صداوسیما.
از خداوند متعال توفیق هر چه بیشتر خدمت به مردم و انقلاب اسلامی را برای شما و همه دانشجویان خواستاریم.
والله المستعان تعدادی از دانشجویان دانشگاه صداوسیما سوم مرداد ماه ۱۳۹۹


منبع:

1399/05/04
14:05:08
5.0 / 5
2702
تگهای خبر: پزشك , تیم , سرویس , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
fifa1.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیفا1 محفوظ است

فیفا1

فوتبال ایران و جهان