فیفا كوتاه آمد یا فدراسیون؟

مشكل نهاد عمومی غیر دولتی اساسنامه فوتبال ایران برطرف شد!

مشكل نهاد عمومی غیر دولتی اساسنامه فوتبال ایران برطرف شد! به گزارش فیفا1 مهدی محمدنبی دبیر كل فدراسیون فوتبال ادعا نمود در تعریف ماهیتی فدراسیون فوتبال با فیفا و AFC اشتراك نظر صورت گرفته؛ این یعنی مشكل بند عمومی غیر دولتی برطرف شده است.به گزارش فیفا1 به نقل از مهر، اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران ماه هاست که در رفت و برگشت به فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) قرار دارد و هنوز به صورت رسمی خبری از توافق فیفا با پیش نویس اساسنامه منتشر نشده است.
خبرهایی که فدراسیون فوتبال منتشر می کند، کلی و بدون ذکر جزئیات است ولی آنچه که برای همگان روشن است این است که فعلا خبری از تصویب و تایید اساسنامه نیست.
یکی از بزرگترین ایراداتی که فیفا به پیش نویس اساسنامه گرفته بود، بحث ماهیتی فدراسیون ایران و در واقع بند نهاد «عمومی غیر دولتی» بوده است. مسؤلان فدراسیون فوتبال در این زمان تاکید داشتند که فدراسیون فوتبال علاوه بر تبعیت از الزامات بین المللی، باید تابع قوانین داخلی هم باشد.
در واقع اشاره آنها بر همین بند ماهیتی بود که امکان دخالت دولت را در فدراسیون فراهم می کرد. این موضوعی بود که با نظر فیفا با استقلال فدراسیون در تضاد بوده و مهمترین مأموریت «سئول» نشین ها هم اصلاح این تعریف بوده است.
برای بازتعریف فدراسیون فوتبال کلمات و واژگان مختلفی همچون نهاد مستقل، غیر دولتی و... عنوان شد که ظاهرا همچنان بر سر به کار گیری آن ابهاماتی وجود دارد.
امروز سایت فدراسیون فوتبال اعلام نمود مهدی محمدنبی دبیر کل فدراسیون جلسه ای را با مسؤلان فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا داشته است.
در بخشی از این خبر اعلام شده که بین فیفا، AFC و مسؤلان فدراسیون «به صورت شفاف» اشتراک نظر بین ماهیت حقوقی فدراسیون وجود داشته است.
نبی از اعلام جزئیات این بخش خودداری کرده و صرفاً گفته است: « فدراسیون فوتبال بعد از برگزاری نشست های مختلف با ارکان حقوقی و همینطور برگزاری نشست های مختلف هیات رئیسه، دریافت پیشنهادات اعضای مجمع و مذاکرات مختلف دیگر پیش نویس مربوطه را در موعد مقرر به فیفا عرضه کرد که در جای جای آن ضمن تاکید بر قوانین ملی و داخلی بر الزامات بین المللی بالادستی هم تصریح شده بود. برای مثال امروز به خوبی و به صورت شفاف میان مدیران فیفا، کنفدراسیون و فدراسیون درباره ماهیت حقوقی فدراسیون فوتبال اشتراک نظر وجود داشت.»
مشخص نیست اشتراک نظر فیفا و کنفدراسیون آسیا با فدراسیون بر سر تعریف فدراسیون فوتبال ایران در اساسنامه چیست و اینکه آیا فیفا از موضع خود کوتاه آمده و یا فدراسیون تعریف جدیدی داشته است.
با این حال نبی اعلام نموده جامعه فوتبال ایران در انتظار دریافت نظر مشورتی فیفا است تا ادامه مسیر نقشه راه که شامل برگزاری مجمع تصویب اساسنامه و همینطور در تداوم آن مجمع انتخاباتی است به انجام برسد.

1399/06/09
12:45:39
5.0 / 5
2047
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
fifa1.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیفا1 محفوظ است

فیفا1

فوتبال ایران و جهان