آماده باش برای ترخیص میلیون ها تن كالای دپو شده

آماده باش برای ترخیص میلیون ها تن كالای دپو شده به گزارش فیفا1 با توافقات اخیر در ارتباط با تعیین تكلیف كالاهای موجود در گمرك و بنادر بخصوص در رفع موانع ارزی، میلیون ها تن كالا امكان ترخیص سریع پیدا كردند كه احیانا طی روزهای آینده صورت خواهد گرفت.


به گزارش فیفا1 به نقل از ایسنا، هم اکنون حدود هشت میلیون کالا در گمرک و بنادر موجود است که ۳.۵ میلیون تن آن کالاهای اساسی و ۳.۵ میلیون تن کالاهای غیر اساسی غیر کانتینری است که بیشتر از ۸۰ درصد آنرا مواد اولیه، مواد واسطه ای، اجزا و قطعات و ماشین آلات مربوط به واحدهای تولیدی می سازند، بیشتر از ۲۵ هزار دستگاه کانتینر پر وارداتی هم در بنادر و گمرک موجود است.
این حجم از کالا در حالی در گمرکات دپو شده که مشکل عمده آنها به تأمین ارز بر می گردد؛ به صورتی که در ارتباط با کالاهای اساسی بخش عمده ای از آنها در انتظار تأمین ارز هستند؛ بعضی به صورت اعتباری خریداری و به بنادر حمل شده اند و اسناد مالکیت هم در اختیار خریدار داخلی قرار دارد و قسمتی دیگر هنوز مالکیت به صاحب کالا منتقل نشده بود.
از طرفی با وجود اینکه در مورد پنج قلم کالای اساسی قرار شد بدون عرضه کد رهگیری بانک به فوریت ترخیص شوند اما صاحبان کالا به علت اطمینان از تأمین ارز رسمی یا ترجیحی در آینده از این تسهیلات استقبالی نکردند.
در مورد کالاهای غیر اساسی هم اصلی ترین مشکل جهت ترخیص به عدم انتقال ارز و مالکیت این کالاها و عدم قرار گیری در صف تأمین ارز بانکی بر می گشت.
اما طی سفر اخیر معاون اول رئیس جمهور به همراه مسئولانی از وزارت صمت، گمرک و بنادر و راه و شهرسازی به استان هرمزگان و بازدید از بندر شهیدرجایی بندرعباس، در ارتباط با تعیین تکلیف کالاهای موجود در گمرک و بنادر تصمیماتی اتخاذ شد تا بتوانند به سرعت آنها را ترخیص کنند.
آنطور که ارونقی -معاون فنی و امور گمرکی ایران -در مورد نتیجه بازدید از بنادر و تعیین تکلیف کالاها توضیح داده است، مقرر شد بانک مرکزی در مورد اقلام و کالاهایی که به صورت اعتباری خریداری و اعلامیه تأمین ارز برای آنها صادر شده به سرعت از گمرک خارج خواهند شد. همینطور درباره کالاهایی که هنوز اسناد به دست خریدار نرسیده و مشکل انتقال ارز داشتند هم نسبت به تأمین ارز آنها اقدام می شود.
در مورد کالاهای غیر اساسی هم که حدود ۳.۵ میلیون تن در گمرک و بنادر موجودی دارند مقرر است متعاقب نظر وزارت صمت و گمرک و اعلام به بانک مرکزی به قید فوریت نسبت به تأمین منشأ ارز این اقلام اقدام و ترخیص شوند.
در حالی گره ارزی از موانع ترخیص کالاهای وارداتی به حساب می آید که به تازگی همتی رئیس کل بانک مرکزی هم اعلام نموده بانک مرکزی آماده ترخیص کالاهای اساسی و مواد اولیه تولید است؛ به صورتی که وارد کنندگانی که هم اکنون کالاهای شامل مواد اولیه و قطعات خط تولید را در گمرک دارند اگر ثبت سفارش را به بانک مرکزی اعلام کنند این بانک هم ظرف ۲۴ ساعت تخصیص ارز را انجام می دهد.
همینطور بر مبنای اعلام رئیس کل بانک مرکزی در مورد کالاهای اساسی هم اگر هنوز وارد کنندگان کالاهایی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد شده مشکل تأمین ارز دارند، در صورت رفتن به بانک مرکزی و بر مبنای روش تعهدی این تعهد به آنها داده می شود که ظرف سه ماه آینده ارزشان تامین گردد.
مشکل دپو و ترخیص کالاهای وارداتی در گمرک و بنادر مبحث جدیدی نیست و سال هاست که واردکنندگان و دستگاه های ذیربط با آن مواجهند که البته در دو سال گذشته به صورت جدی تری پیگیری شده و اقداماتی در این رابطه صورت گرفت و دستورالعمل ها و بخشنامه هایی در دستور کار بود، اما به هر حال همچنان این مشکل عموما به علت مسایل ارزی پابرجا ماند که به نظر می آید با توافقات اخیر تا حدی این مساله برطرف شده و باعث تخلیه میلیون ها تن کالا از گمرک و بنادر شود.
این در شرایطی است که به قول معاون فنی گمرگ احیانا ظرف چند روز آینده تصمیمات اتخاذ شده اجرایی و گمرک نسبت به ترخیص کالاهای دپو شده اقدام خواهد نمود.

منبع:

1399/07/06
18:42:55
5.0 / 5
2229
تگهای خبر: ثبت , دستگاه , سرعت , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
fifa1.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیفا1 محفوظ است

فیفا1

فوتبال ایران و جهان