مدیر پروژه با مهر مطرح كرد؛

تجربه اعزام به جبهه در معبری به آسمان

تجربه اعزام به جبهه در معبری به آسمان فیفا1: محمدمهدی فراهانی مدیر مجموعه نمایش های معبری به آسمان كه در هفته دفاع مقدس و به صورت میدانی اجرا شد، درباره خاصیت های این پروژه بزرگ نمایشی توضیحاتی ارائه نمود.محمدمهدی فراهانی مدیر نمایش های «معبری به آسمان» که طی هفته دفاع مقدس در شهرک پرند اجرا شد و امشب دوشنبه ۷ مهرماه تمام می شود، در گفتگو با خبرنگار مهر درباره این تجربه اظهار داشت: ما برای رعایت پروتکل های بهداشتی شبی ۸ سانس اجرا داشتیم که در هر اجرا ۸۰ نفر گنجایش داشتیم و تقریباً سانس ها پر شد. مثلاً جمعه شب چیزی حدود ۵۰۰ نفر ورودی داشتیم و این استقبال قابل توجهی بود.
وی افزود: چندین گروه بازیگری و کارگردانی «معبری به آسمان» را در چارچوب چند نمایش روی صحنه بردند درواقع این کار آیتم های مختلفی داشت که هر آیتم را یک گروه متفاوت اجرا می کرد. «معبری به آسمان» شامل یک بخش نمایشگاهی و یک بخش نمایش میدانی می شد که قسمت نمایش میدانی از هفت آیتم شامل اعزام به جبهه، اتوبوس، میدان مین، میدان جنگ، کانال کمیل، هور، پل خیبر، بیمارستان صحرایی و نخلستان است. وقتی وارد جریان این نمایش می شوید، در حقیقت سیر اعزام یک رزمنده تا شهادت و رسیدنش به نخلستان را می بینید، به همین ترتیب «معبری به آسمان» یک ساعت و ده دقیقه طول می کشد. این نمایش به اینگونه نیست که مردم بنشینند و تماشاگرش باشند بلکه با نمایش همراه می شوند، در بخش هایی راه می روند و مسیری را با گروه نمایش طی می کنند.
بازسازی هفت لوکیشن از هفت عملیات
وی اضافه کرد: شهر پرند زیرمجموعه شهرستان رباط کریم است و در سطح این شهرستان تابحال چنین نمایشی با این کیفیت انجام نشده بود به جرات می توانم بگویم فضاسازی و آماده سازی لوکیشن «معبری به آسمان» یک کار دو سه ماهه و شبانه روزی نیاز داشت ولی ما این کار را ظرف ۱۳ روز اجرایی و هفت لوکیشن متفاوت از هفت عملیات مختلف را آماده سازی کردیم یعنی فاو، هورالعظیم و… را به تصویر کشیدیم. ضمن اینکه ارزش هر بلیت این نمایش ۵۰ هزار تومان بود اما توسط ستاد گرامیداشت هفته دفاع مقدس پرند به شکل رایگان در اختیار مردم قرار داده شد.

فراهانی با اشاره به چگونگی اجرای نمایش «معبری به آسمان» بیان کرد: در ابتدای این نمایش تماشاگران وارد لوکیشن یک مسجد می شوند و یک نمایش طنز را درباره اعزام یک پسربچه ۱۶ ساله به جبهه می بینند، در آیتم بعدی مردم با رزمنده ها حرکت می کنند تا سوار اتوبوس بشوند و… که این آیتم هم طنز است. مردم در ادامه وارد فضای جنگی می شوند به این صورت که در نخستین گام وارد میدان مین می شوند و… البته در طول این نمایش ۲ تم شهری هم داریم ولی بقیه نمایش ها دفاع مقدسی هستند.
وی اظهار نمود: ما ۱۰ هکتار زمین را برای این نمایش آماده کردیم که یک فضای بسیار بزرگ است دلیل این کار این بود که ما بتوانیم پروتکل های کرونا را رعایت نماییم. بنا بر این افرادی که برای تماشای این نمایش وارد این محوطه می شوند جذابیت نمایش مانع از خستگی آنها می شود بلافاصله هم که به آیتم آخر ما یعنی نخلستان می رسند از آنها پذیرایی می شود.
تجربه موج انفجار و تیرباران
فراهانی عنوان کرد: ما در طول این نمایش صداهای انفجار و تیراندازی داریم بطوریکه انگار وارد سینمای هشت بعدی شده اند چون همه چیز مثل موج انفجار را حس می کنند، صدای تیراندازی را می شنوند و حرکت تانک ها را به عینه می بینند چون ما ادوات جنگی را بطور کامل به مردم نشان می دهیم. ما در واقع می خواستیم مظلومیت رزمنده های ایرانی را نشان بدهیم.
مدیر نمایش های «معبری به آسمان» توضیح داد: چنین نمایشی قبل از این با عنوان «شب های شیدایی» و… اجرا شده بود اما تفاوتی که کار ما با آنها دارد این است که در آن نمایش ها مردم روی صندلی می نشستند و تنها نظاره گر بودند اما در «معبری به آسمان» استیج ثابتی وجود ندارد، مردم درگیر نمایش می شوند، جزوی از نمایش هستند در چند آیتم اصلاً به آنها احتیاج داریم و از آنها کمک می گیریم.

وی افزود: طی تحقیقی که داشتیم متوجه شدم هفته دفاع مقدس در همه شهرهای ایران به سبب شرایط کرونا مظلوم واقع شده است از همین رو زمین بزرگی در پرند پیدا کردیم که دسترسی آسانی برای مردم منطقه داشته باشد بنا بر این تصمیم گرفتیم «معبری به آسمان» را در اینجا به صحنه ببریم. یکی از اولویت های ما این بود که قدرت اجرایی شهر را هم نشان بدهیم که چنین نمایشی توسط بچه های شهر پرند اجرا شود.
فراهانی در آخر اظهار نمود: سلسله نمایش های «معبری به آسمان» توسط معاونت فرهنگی سپاه حیدر کرار پرند اجرا شد و حامیان آن شهرداری، شورای شهر و شرکت عمران شهر بودند. از همین رو تامین گوشه ای از مبلغ کار را سپاه به عهده گرفت.


منبع:

1399/07/07
14:23:15
5.0 / 5
1789
تگهای خبر: بازی , تجربه , تیم , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
fifa1.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیفا1 محفوظ است

فیفا1

فوتبال ایران و جهان