زلزله در تهران یك حادثه بین المللی خواهد شد

زلزله در تهران یك حادثه بین المللی خواهد شد به گزارش فیفا1 رئیس سازمان مدیریت بحران كشور وقوع زلزله شدید در تهران را در ابعاد یك حادثه بین المللی توصیف كرد.


به گزارش فیفا1 به نقل از ایسنا، اسماعیل نجار در جلسه هماهنگی مدیریت بحران استان های معین تهران در زمان زلزله که به صورت ویدئو کنفرانس و با حضور شهردارتهران، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، مدیران کل مدیریت بحران استان های معین و تعدادی از شهرداران مناطق ۲۲ گانه برگزار شد، اظهار داشت: تهران کلانشهری با گسل هایی مختلف است که اگر خدایی نکرده برخی از این گسل ها فعال شوند، متاسفانه طبق مطالعات جایکا، کار پیچیده و سخت خواهد شد. اگر زلزله ای با قدرت تخریب بالا بیاید ما در تهران یک حادثه بین المللی را شاهد خواهیم بود.
وی افزود: بنابراین هم با عنایت به قرارگیری نهادهای سیاسی و اقتصادی و... با تصمیم وزیر کشور مقرر شد از ظرفیت کل کشور در تهران استفاده گردد و ما بتوانیم از ظرفیت استان ها هم بهره مند شویم، بنابراین با دستور ویژه وزیر کشور کارمان را شروع کردیم و دستورالعمل ویژه ای با کمک سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران و مدیران استان ها تهیه و از جانب وزیر کشور ابلاغ گردید تا بتوانیم ارتباط تنگاتنگی را با مدیران بحران مناطق ۲۲گانه شهرتهران و مدیران کل ۳۰ استان کشور داشته باشیم.

نجار با اشاره به اینکه شناسایی پدهای بالگرد رسمی و جاهایی را که امکان فرود بالگرد وجود دارد دنبال کردیم، اظهارکرد: بنا شد باند دوشان تپه را تعمیر و مرمت کنند. باند فرودگاه قلعه مرغی باید حفظ شود. باند فرودگاه مهرآباد را هم برای این منظور داریم.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور به پیگیری برای راه اندازی مرکز فرماندهی و کنترل مدیریت بحران کشور هم اشاره نمود و اظهار داشت: در حال راه اندازی این مرکز هستیم، شهرداری همکاری خویش را داشته است، اما مشکلات بودجه ای و... به قوت خودش باقی است. همه قول می دهند اما در عمل سنگ اندازی می کنند. ما معتقدیم در این مرکز در زمان وقوع زلزله می توان تهران را هم مدیریت کرد چون که در زمان بحران دسترسی مناسبی به جاده ها، خط آهن، فرودگاه و... دارد. همینطور با عنایت به نزدیکی به مجموعه حرم امام خمینی (ره) و شهرآفتاب امکانات خوبی هم دارد.

نجار افزود: کل مجموعه حرم حضرت امام خمینی (ره) و نمایشگاه شهرداری و... را می توان در هنگام وقوع بحران استفاده نمود. آنجا برای مراسم ۱۴ خرداد حدود ۴۰۰۰سرویس بهداشتی دارد و می توان ۱۰ تا ۱۵ بیمارستان صحرایی را در آن محل پیش بینی نمود که در کل موقعیت خوبی برای اسکان اضطراری دارد.

وی ادامه داد: مراکز باز و مصلی و پارک ها و... را هم مردم باید بشناسند و بدانند که در هنگام بحران به کجا بروند و چه کنند. حتما زلزله ملارد را به خاطر داریم. زلزله ای که اندکی در تهران احساس شد اما رفتار جامعه قابل قبول نبود و همه به خیابان آمدند و رفتار منطقی نداشتند. یک مقدار رفتار مردم پس از زلزله فیروزکوه مناسب تر شده بود، اما لازم است در بحث آموزش مردم همه دستگاه های اجرایی همچون شهرداری تهران وارد شده و به وظایف خود عمل کنند.

نجار در بخش دیگری از سخنانش در مورد منابع سوخت تهران در شهرری و کن هم اظهار داشت: این منابع سال ها پیش ساخته شده و شهرها به سمت آنها توسعه پیدا کرده است. ما به شورایعالی شهرسازی و معماری نامه زدیم که محل این ها را در بازبینی طرح جامع مورد بازبینی قرار دهند.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به اینکه همکاران ما به مبحث بحران و احتمال وقوع بحران در تهران باور دارند، اظهار داشت: باید باور نماییم که شاید زلزله در تهران رخ دهد و باید آمادگی باشد. بنابراین هم آمدیم و نیروهای مسلح را درگیر کردیم و گفتیم هر نظامی یک امدادگر.
نجار در انتها با اشاره به جمله ای که بیانش از جانب او مورد تمسخر قرار گرفته بود هم اظهار داشت: یک جمله ای گفتم که مورد تمسخر قرار دادند، اما بازهم می گویم که باید دعا نماییم که حادثه این چنینی در تهران نداشته باشیم. این معنایش این نیست که هیچ کاری نکرده ایم. مگر وقتی یک بیمار را به دست حاذق ترین پزشک هم که می سپارند برایش دعا نمی کنند؟ پس می توان در عین حال که اقداماتی را برای زلزله انجام داد برای عدم وقوع آن هم دعا کرد.
1399/07/16
21:56:05
5.0 / 5
1954
تگهای خبر: پزشك , تیم , دستگاه , سرویس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
fifa1.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیفا1 محفوظ است

فیفا1

فوتبال ایران و جهان