مهر منتشر كرد؛

ركوردداران حضور روی نیمكت استقلال

ركوردداران حضور روی نیمكت استقلال به گزارش فیفا1 محمود فكری كه برای فصل آینده هدایت تیم فوتبال استقلال را برعهده گرفت، سی و هشتمین سرمربی تاریخ این باشگاه است. در تاریخ ۷۵ ساله این باشگاه تابحال ۳۸ مربی روی نیمكت این تیم نشسته اند.به گزارش فیفا1 به نقل از مهر، با بیان باشگاه استقلال، محمود فکری کاپیتان پیشین این تیم از روز پنجشنبه رسماً سرمربی آبی ها شد و از روز جمعه هدایت این تیم را با حضور در تمرینات بر عهده گرفت تا آبی ها در لیگ بیستم با مردی وارد مسابقات شوند که پیش از این ۱۴ سال سابقه حضور در تیم شان را داشته است.
پیش از فکری ۳۷ مربی ایرانی و خارجی از یک تا چند مقطع به صورت دائم و موقت هدایت آبی پوشان را بر عهده داشته اند تا فکری سی و هشتمین سرمربی تاریخ این باشگاه باشد.
اولین سرمربی، بنیانگذار آبی ها
اولین سرمربی تاریخ باشگاه استقلال که در سال ۱۳۲۴ برای نخستین بار روی نیمکت این تیم نشست، زنده یاد علی دانایی فرد، یکی از بنیانگذاران باشگاه استقلال (تاج) و نخستین سرمربی تاریخ این باشگاه بود که جمعاً در ۴ مقطع مختلف عهده دار هدایت این تیم شد و در روزهایی که تعداد تیم ها و بازی های انجام شده در یک سال عدد قابل ملاحظه ای نبود، زنده یاد دانایی فرد ۲۰۰ بازی هدایت آبی پوشان را بر عهده گرفت که این آماری قابل توجه است. دانایی فرد جام ها و افتخارات زیادی را برای آبیها به دست آورد و یکی از پرافتخارترین مربیان تاریخ این باشگاه هم بشمار می رود.

بیشترین تعداد مربیگری برای پدر استقلال
زنده یاد منصور پورحیدری مربی فقید آبی پوشان با ۳۳۶ بار مربیگری در استقلال، رکورددار بیشترین تعداد مربیگری در این تیم است. پورحیدری که به جز مربیگری سابقه مدیریت فنی، سرپرستی و حتی حضور در هیات مدیره این باشگاه را هم در کارنامه اش دارد، برای نخستین بار در سال ۱۳۵۸ عهده دار هدایت آبی ها شد تا نام وی بعنوان اولین سرمربی آبی ها پس از انقلاب و همینطور اولین سرمربی آبی ها با نام استقلال (بعد از تغییر نام) هم باشد.
پورحیدری در ۸ مقطع مختلف عهده دار هدایت آبی پوشان بود و جمعاً ۳۳۶ بار نقش سرمربی را ایفا کرد که در ۱۹۳ تجربه سرمربیگری اش به پیروزی رسید. پورحیدری ۳۳ بار در رقابتهای بین قاره ای هدایت استقلال را بر عهده داشت که در ۱۷ بازی به پیروزی رسید.
پورحیدری خالق یکی از دو ستاره آسیایی استقلال است و آبی پوشان دو بار با هدایت وی در سال های ۱۹۷۰ و ۱۹۷۱ میلادی حضور در فینال باشگاه های آسیا را تجربه کرده که در سال ۶۹ به مقام قهرمانی رسیدند. خیلی از کارشناسان پورحیدری را یکی از مهمترین افراد در تاریخ باشگاه استقلال می دانند و از جانب هواداران به وی لقب پدر استقلال اعطا شده است.
اولین مربی خارجی؛ معمار استقلال
زدراکو رایکوف، نامی فراموش نشدنی در تاریخ استقلال است. رایکوف که از او با عنوان معمار استقلال هم یاد می شود، نخستین سرمربی خارجی این باشگاه و یکی از پر افتخار ترین مربیان در تاریخ این تیم به حساب می آید.
این مربی فقید و اهل کشور یوگسلاوی سابق که خالق اولین ستاره آسیایی آبی پوشان در سال ۱۹۷۰ میلادی است، برای نخستین بار سال ۱۳۴۸ هدایت استقلال را بر عهده گرفت و در مجموع ۶ سال برای این تیم فعالیت کرد. رایکوف علاوه بر معرفی ستاره های زیادی به فوتبال ایران، مربیانی هم تربیت و به فوتبال ایران معرفی نمود که مهمترین آنها منصور پورحیدری بود.

پر افتخار ترین مربی در لیگ برتر
یکی دیگر از مربیان مهم در تاریخ باشگاه استقلال که پر افتخار ترین مربی لیگ برتر هم می باشد، امیر قلعه نویی بود. قلعه نویی که با آبی پوشان ۳ قهرمانی در لیگ برتر را تجربه کرده، جمعاً ۲۶۸ بار هدایت این تیم را برعهده داشته تا پس از زنده یا پورحیدری بیشترین هدایت استقلال را داشته باشد.
قلعه نویی هم یکی از مربیان مهم در تاریخ استقلال است که با این تیم قهرمانی در لیگ برتر جام حذفی را تجربه کرده است.
۸ مربی خارجی دائم و موقت
در بین ۳۷ نفری که پیش از فکری سرمربیگری آبی پوشان را تجربه کرده بودند، ۸ نام خارجی به چشم می خورد که از این بین دو نفر (مک درموت و بیلفسکی) به صورت موقت و تنها برای یک بازی و دیگران سرمربیان دائم آبی پوشان بوده اند.
در بین مربیان خارجی هم رایکوف با ۱۷۵ بار هدایت آبی پوشان حرف اول را می زند و شفر با ۶۹ و سکوموروخوف با ۵۲ بازی در رده های بعدی قرار دارند.
اولین سرمربی موقت
پرویز کوزه کنانی در سال ۱۳۵۰ و در مقطعی کوتاه جانشین رایکوف شد و تنها پس از ۴ بازی جای خویش را بار دیگر به رایکوف داد. گرچه در هیچ منبعی از کوزه کنانی بعنوان سرمربی موقت یاد نشده، اما باتوجه به مقطع کوتاهی که هدایت این تیم را برعهده گرفت، می توان او را اولین سرمربی موقت آبیها دانست.
گرچه کوزه کنانی در هر چهار باری که روی نیمکت استقلال نشست این تیم پیروز شد، اما او خیلی زود نیمکت آبیها را به رایکوف بازگرداند. آخرین سرمربی موقت آبی پوشان هم مجید نامجو مطلق بود که هدایت این تیم در لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۰ را بر عهده داشت.

همه مربیان استقلال از گذشته تاکنون به شرح زیر است:
۱- علی دانایی فرد
۲- رسول مدد نوعی
۳- محمود بیاتی
۴- رایکوف
۵- پرویز کوزه کنان
۶- جگیج
۷- منصور پورحیدری
۸- عباس رضوی
۹- حسن عضدی
۱۰- اصغر شرفی
۱۱- ناصر حجازی
۱۲- عباس کردنوری
۱۳- فریدون عسگرزاده
۱۴- حسن حبیبی
۱۵- محمد رنجبر
۱۶- غلامحسین مظلومی
۱۷- محمد صلاحی
۱۸- کامبیز جمالی
۱۹- بیژن ذوالفقار نسب
۲۰- علی جباری
۲۱- سکوموروخوف
۲۲- غلامرضا نعلچگر
۲۳- بیلفسکی (موقت)
۲۴- نصرالله عبداللهی
۲۵- حمید ملک احمدی (موقت)
۲۶- جواد زرینچه
۲۷- امیر قلعه نویی
۲۸- رولاند کُخ
۲۹- عبدالصمد مرفاوی
۳۰- فیروز کریمی
۳۱- پرویز مظلومی
۳۲- علیرضا منصوریان
۳۳- مک درموت (موقت)
۳۴- وینفرد شفر
۳۵- فرهاد مجیدی (موقت و دائم)
۳۶- آندره استراماچونی
۳۷- مجید نامجو مطلق (موقت)
۳۸- محمود فکری

1399/07/19
20:43:31
5.0 / 5
1774
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
fifa1.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیفا1 محفوظ است

فیفا1

فوتبال ایران و جهان