رییس جشنواره مهر سلامت مطرح كرد:

مسئولیت پذیری اجتماعی حوزه سلامت در قاب سینما جان می گیرد

مسئولیت پذیری اجتماعی حوزه سلامت در قاب سینما جان می گیرد فیفا1: رئیس جشنواره ملی فیلم كوتاه مهر سلامت بیان كرد مسئولیت پذیری اجتماعی در حوزه سلامت در قاب سینما جان می گیرد.به گزارش فیفا1 به نقل از مهر، حسین رضازاده رئیس جشنواره ملی فیلم کوتاه «مهر سلامت» با اشاره به چگونگی شکل گیری ایده این جشنواره، اظهار داشت: ایده اولیه جشنواره ملی فیلم کوتاه «مهر سلامت» در مجمع خیرین سلامت مطرح و سپس با حضور هنرمندان شاخص و متعهد شکل گرفت. خوشبختانه با برگزاری دوره اول، جشنواره به حدی به مقبولیت رسید که وزیر بهداشت وقت در مراسم اختتامیه شرکت و اذعان کرد این جشنواره موفق ترین جشنواره فرهنگی در حوزه بهداشت و سلامت است.
رضازاده با اشاره به همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دومین دوره برگزاری این جشنواره، افزود: بعد از موفقیت جشنواره در دوره اول و پس از امضای تفاهم نامه همکاری میان مجمع خیرین سلامت و وزارت بهداشت، این وزارتخانه نیز برای برگزاری دور دوم وارد عمل شد تا کارهای خیرین و مدافعان سلامت با کیفیت بهتری به جامعه نشان داده شود. علاوه بر آن، جشنواره ملی فیلم کوتاه «مهر سلامت» با سیاست گذاری و برنامه ریزی دقیق و منطقی، در تقویم فرهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز جا گرفته است.
رییس جشنواره ملی فیلم کوتاه «مهر سلامت» با اعلان اینکه یکی از مهمترین رسالت های این جشنواره، انعکاس مفاهیم بلند انسانی بوسیله لنز دوربین است، گفت: امروزه رسانه های دیداری و شنیداری خاصه سینما نقش بسزایی در فرهنگ سازی، هدایت و جذب مخاطب به مفاهیم مدنظر دارند.
وی اشاره کرد: ترویج فرهنگ نیکوکاری و خدمت رسانی، ارتقاء نظام سلامت، تاکید بر نقش مهرورزان در بهبود سلامت، ترویج فرهنگ نیکوکاری و خدمت رسانی در حوزه سلامت، ارتقاء نظام سلامت با مشارکت خیرین و مهرورزان در حوزه های سلامت، ارج نهادن به مقام والای خیراندیشی و مهرورزی در عرصه سلامت، بازنمایی خدمات صورت گرفته توسط خیرین در زمینه های پیشگیری و سلامت فرد و جامعه، از مهمترین اهداف این جشنواره است که پرداختن به آنها سبب الگوسازی، ترغیب و تشویق مردم به امور خیریه می شود.
رضازاده با اشاره به بخش ویژه کرونا، تصریح کرد: باتوجه به انتشار ویروس کرونا، نمایش ایثارگری ها و جانفشانی های مدافعان سلامت در خط مقدم جبهه مبارزه با این بیماری، بخش ویژه کرونا نیز در این دوره در جشنواره قرار داده شده است تا جامعه بوسیله فیلم و از پشت دوربین ها شاهد این فداکاری ها باشد.
رییس جشنواره ملی فیلم کوتاه «مهر سلامت» تاکید کرد: ارتقا سطح آگاهی نسبت به دستورالعمل ها و پروتکل های بهداشتی در مقابله با کرونا، از اهداف اصلی این بخش ویژه است.
وی در ادامه با اشاره به چگونگی برگزاری دومین جشنواره ملی فیلم کوتاه «مهر سلامت»، اشاره کرد: جشنواره آمادگی لازم برای برگزاری آنلاین و فیزیکی با رعایت پروتکل های بهداشتی، را دارد و در شکل آنلاین فیلم های دریافت شده علاوه بر پلت فرم هایی که به زودی اعلام می شود، بوسیله شبکه سلامت به صورت سراسری نمایش داده خواهد شد.
رضازاده درباره حضور هنرمندان در این دوره از جشنواره اظهار داشت: استقبال بسیار خوبی از این جشنواره در سطح ملی شده بطوری که ۱۲۹۴ اثر در ۴ بخش فیلم کوتاه داستانی، مستند، فیلمنامه و کرونا از سراسر کشور به دبیرخانه رسیده است؛ البته آثار بخش کرونا نیز در سه قالب فیلم کوتاه داستانی، مستند، فیلمنامه مورد ارزیابی و داوری قرار می گیرند.
وی پویایی جشنواره ملی فیلم کوتاه «مهر سلامت» را یکی از خاصیت های آن دانست و افزود: از آن جایی که این جشنواره، به دنبال نهادینه کردن فرهنگ وقف در حوزه سلامت و ارج نهادن به واقفان و خیرین این حوزه و همین طور الگوسازی از این افراد است، مسئولان جشنواره این آمادگی را دارند که در دوره های آتی حتی بخش فیلم های بلند سینمایی را نیز در جشنواره قرار دهند تا از این طریق مسیر نیل به اهداف تسهیل شود.
رضازاده با تاکید بر ضرورت هم افزایی و تعامل بین دستگاهی برای برگزاری درخور توجه جشنواره ها اظهار داشت: بمنظور اجرای بهتر جشنواره و بکارگیری ظرفیت های موجود، علاوه بر وزارت بهداشت تعامل بسیار سازنده ای نیز با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان سینمایی، صدا و سیما و خصوصاً شبکه سلامت سیما شده و تلاش ما بر این است که از راهنمایی، تجربیات و ظرفیت های این نهادها و ارگان ها نیز در جهت بهبود کیفیت برگزاری استفاده گردد.
رییس جشنواره ملی فیلم کوتاه «مهر سلامت» با تاکید بر نقش هنرمندان در اشاعه فرهنگ وقف و امور خیریه، اشاره کرد: این جشنواره به دنبال تحقق اهداف معنوی نظیر ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به جامعه و توسعه فرهنگ ایثار و گذشت مالی است؛ بدین سبب از راه های مختلف به دنبال تحقق این اهداف است. یکی از این راه ها کمک گرفتن از هنرمندانی است که همیشه دغدغه امور خیریه و گسترش نیکوکاری را داشته اند.
فرهنگ وقف یکی از سنت های اصیل اسلام است و بنیانگذار این فرهنگ، شخص امیرالمؤمنین مقابل اسلام است؛ بنا بر این جشنواره چشم انداز بین المللی شدن و گسترده شدن تا کشورهای جهان اسلام را دارد وی تصریح کرد: یک مجری تلویزیون یا یک سینماگر می توانند با راه اندازی پویش مردمی، کمک رسانی بسیار خوبی در بخش های مورد نیاز داشته باشد، این نشان از سرمایه اجتماعی بالای هنرمندان و مقبولیت آنان در بین مردم دارد؛ چنین ظرفیت هایی باید در راه مهرورزی سلامت نیز به کار گرفته شوند.
رضازاده با اشاره به شعار «هر ایرانی؛ یک مهرورز سلامت»، بیان کرد: شعار جشنواره معانی گسترده و عمیقی دارد که یکی از آنها مسئولیت پذیری اجتماعی در حوزه سلامت است؛ بعنوان نمونه در شرایط کنونی بعضی از مردم از ماسک استفاده نمی کنند، تذکر به این افراد نوعی مهرورزی در حوزه سلامت است. اصلاح تغذیه که بی گمان منجر به کاهش بیماری خواهد شد، یکی دیگر از نشانه های این مهرورزی است.
وی اضافه کرد: دریافت پیام این شعار از طرف مردم، بطور قطع سبب بهبود شرایط خواهد شد. در واقع این شعار یک فلش راهنما به سمت ارتقاء سلامت جسم و روان است که قاب سینما و حضور هنرمندان در این حوزه می تواند نقش به سزایی در تحقق این اهداف ایجاد کند.
رییس جشنواره ملی فیلم کوتاه «مهر سلامت» با اشاره به چشم انداز بین المللی این جشنواره، تاکید کرد: فرهنگ وقف یکی از سنت های اصیل اسلام است و بنیانگذار این فرهنگ، شخص امیرالمؤمنین مقابل اسلام است؛ بنا بر این جشنواره چشم انداز بین المللی شدن و گسترده شدن تا کشورهای جهان اسلام را دارد؛ البته برای نیل به این هدف باید در حوزه اعتبارات، ارتباطات و امکانات نیز وضعیت بهبود یابد گرچه خوشبختانه در ستاد، شورای سیاست گذاری و مجمع خیرین سلامت این ظرفیت وجود دارد اما برای بین المللی شدن برنامه ریزی جامع تری نیاز است که امیدواریم در دوره های آتی این مهم محقق شود.
وی با اعلان اینکه جشنواره فیلم کوتاه «مهر سلامت» پیوندی میان خیرین، هنرمندان و نظام سلامت است، اظهار داشت: اساساً برگزاری این جشنواره بمنظور آگاهی بخشی به جامعه است. امروز ویروس کرونا مساله مهم جامعه در حوزه سلامت است که جشنواره به آن ورود کرده و در آینده ممکنست موضوعی دیگر بعنوان چالش اجتماعی مطرح شود. به هر حال، جشنواره آمادگی دارد تا در همه حوزه های در رابطه با سلامت وارد شود.
رضازاده در ادامه با اشاره بخش «دل نوشته های دانش آموزی برای کادر درمانی کشور» اظهار داشت: ضرورت فرهنگ سازی در حوزه دانش آموزی امری غیرقابل انکار است، نسلی که آینده ایران را در دست دارد، فرزندان امروز، آینده ساران فردا و نسلی هستند که باید ایثار و از خودگذشتگی امروز سربازان جبهه سلامت را در سینه خود نگه دارند، بیاموزند و برای نسل بعد بازگو کنند. بدین جهت بنابر تصمیم اتخاذ شده در شورای سیاستگذاری دومین دوره جشنواره «مهر سلامت» مقرر شد، فراخوانی جهت دریافت دل نوشته های دانش آموزی برای کادر درمان منتشر شود که این تصمیم با استقبال از طرف دانش آموزان مواجه گردید و در نهایت از میان آثار رسیده ۱۰۰ دل نوشته توسط هیات انتخاب انتخاب گردید که در این میان داوران سه اثر را بعنوان برگزیده اول تا سوم و ۱۴ اثر را شایسته تقدیر دانستند و بعد از اختتام جشنواره نیز ۱۰۰ اثر مذکور توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی چاپ خواهد شد.
رییس جشنواره ملی فیلم کوتاه «مهر سلامت» در آخر با اشاره به راه اندازی سایت «راز ماندگاری» اظهار داشت: بمنظور اطلاع رسانی درباره آثار وقف و ساخت بیمارستان ها و مراکز درمانی و تبیین نقش فرهنگ وقف در گسترش سلامت نیز سایت «راز ماندگاری» اخیرا راه اندازی شده که امیدواریم این امر نیز گامی باشد در امتداد ترویج فرهنگ مهرورزی در حوزه سلامت.
دومین دوره جشنواره ملی فیلم کوتاه «مهر سلامت» با هدف ارتقاء فرهنگ نیکوکاری در حوزه سلامت بوسیله پیوند هنر و عمل خیر با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مجمع خیرین سلامت و دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ۲۴ تا ۲۷ آبان ماه به دبیری سید مهدی سیدین نیا با شعار «هر ایرانی یک مهروز سلامت» به صورت آنلاین انجام می شود.


منبع:

1399/07/28
19:59:42
5.0 / 5
2032
تگهای خبر: آنلاین , پزشك , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
fifa1.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیفا1 محفوظ است

فیفا1

فوتبال ایران و جهان