از شبكه مستند سیما؛

هشت سال بحران در سوریه روایت می شود

هشت سال بحران در سوریه روایت می شود فیفا1: مجموعه مستند هشت قسمتی سوریه، پرونده یك بحران بزرگ به كارگردانی سیاوش سرمدی برای اولین بار روز پنجشنبه 22 آبان روی آنتن شبكه مستند می رود.به گزارش فیفا1 به نقل از مهر، سیاوش سرمدی کارگردان مستند «سوریه، پرونده یک بحران بزرگ» اظهار داشت: روایت این فیلم کمی متفاوت با روایت هایی است که تا حالا از سوریه بیان شده و کوشیدیم زمینه های بحران را دقیق تر شناسایی نماییم. این فیلم مستند روزشمار اتفاقات و بحران های سوریه است. در این مجموعه زمینه های شکل گیری بحران سوریه از سال ۲۰۱۱ تا سال ۲۰۱۸ که به صورتی جنگ تمام شده برای مخاطب روایت می شود. البته بعد از سال ۲۰۱۸، جنگ به غیر از چند درگیری پراکنده تمام شده و اتفاقات بیشتر سیاسی بوده است.
وی با اشاره به حجم بالای اتفاقات و حوادث در سوریه اظهار داشت: از آنجائیکه حجم حوادثی که در سوریه رخ داده بسیار زیاد است و بازیگران بسیار زیادی دارد، با کار سختی مواجه بودیم. برای اینکه به حدی اتفاقات در سوریه زیاد بوده است که حتی افرادی که درگیر آن بوده و مسئولیت داشتند نیز همه جزئیات را نمی دانند پس بدین سبب با موضوع پیچیده ای روبه رو بودیم. برای مثال بسیاری از کشورها در طول این سال ها مواضع شان نسبت به این بحران و داعش تغییر نمود. برای مثال عربستان در نیمه اول اتفاقات بازیگر اصلی بوده اما بعدا قطر و ترکیه او را حذف کردند. البته در مجموع باید بگویم که ایده کلی مان از ساخت این مستند پاسخ به این پرسش مهمست که «چرا ایرانیان باید در سوریه حضور داشته باشند؟»
این مستندساز درباره کشورهایی که در سوریه ایفای نقش کردند، اظهار داشت: در ابتدای بحران سوریه، قطر، عربستان، امارات و ترکیه در یک جبهه بوده و ایران نیز در کنار سوریه بود اما در سال ۲۰۱۴، ایران، روسیه را در کنار خود آورد تا بتواند در نبردهای هوایی موفقیت بیشتری به دست بیاورد. با آمدن روسیه، حدودا عربستان حذف می شود چونکه عربستان و قطر در موضوع اخوان المسلمین به اختلاف می خورند و همین موضوع موجب می شود که ترکیه و قطر نیز در کنار عربستان نباشند.
سرمدی با اشاره به این که این مجموعه مستند نگاهی متفاوت به بحران در سوریه داشته و با مستندهایی که تا حالا تولید شده است، متفاوت است، اشاره کرد: در این سال ها، نگاه ما به سوریه بیشتر نگاه ارزشی بوده و همین موضوع سبب شده که نتوانیم حوادث را به خوبی تحلیل نماییم. برای مثال از نظر ما داعش وابسته به عربستان است در صورتیکه عربستان در دوره هایی از داعش حمایت کرده و در دوره هایی دیگر از او حمایت نکرده است. روایت ما در این فیلم کمی متفاوت با روایت هایی بوده که تا حالا بیان شده است. در این فیلم با هیچ مسئول ایرانی صحبت نشده و تمام مصاحبه شوندگان مسئولین خارجی اند. حتی حدود ۳۰-۴۰ درصد مصاحبه شوندگان ما معارضین اند، یعنی کسانی اند که با بشار اسد مخالف بوده و در این فیلم نظرشان را می شنویم.
وی درباره دلیلهای صحبت با معارضین در این فیلم مستند، توضیح داد: درست است که توطئه ای برای برهم ریختن سوریه طراحی شده بود اما باید به زمینه های آن نیز توجه می کردیم. بالاخره نارضایتی هایی وجود داشته و شاید این موضوعات نیز در شکل گیری بحران در سوریه بی تاثیر نباشد. ما در این فیلم با افرادی حرف زدیم که قبلا حتی در مستندهای خارجی هم حرف نزده بودند. برای مثال ما با رابرت فیسک، خبرنگار ایندیپندنت مصاحبه کردیم که یکی از تحلیل گران برجسته خاورمیانه است و اخیرا درگذشته است. ما در این مستند با مسئولین جنبش حماس هم گفت و گو کردیم. این مستند در ۵ کشور تصویربرداری شده و نخستین کاری است که در جهان تولید شده و مسئولین حماس درباره اتفاقاتی ناگفته توضیح می دهند.
کارگردان مستند «سوریه، پرونده یک بحران بزرگ» با اشاره به روند تولید این فیلم اظهار داشت: ساخت این مستند نزدیک به ۴ سال طول کشیده است. ما از سال ۱۳۹۵ تولید را آغاز کردیم که تا امسال نیز ادامه داشته است. کما اینکه در همین زمینه بسیاری از اتفاقاتی که در ماه های اخیر رخ داده را نیز به تصویر کشیدیم. توضیح دیگر اینکه ما در ابتدا ۴ قسمت از این مستند را ساختیم اما این قدر اتفاقات جدیدتر رخ داد که تصمیم گرفتیم ۴ قسمت دیگر بسازیم. البته باید بگویم که تلاش کردم در حد استاندارد رسانه روایت بی طرفانه ای از این بحران ارائه بدهم.
مستند «سوریه، پرونده یک بحران بزرگ» تولید مشترک مرکز مستند سوره و شبکه مستند است و از امشب (پنجشنبه ۲۲ آبان ) در جدول پخش شبکه مستند قرار گرفته است. این مجموعه پنجشنبه ها ساعت ۲۲ از شبکه مستند پخش و روزهای یکشنبه ساعت ۲۰ بازپخش می شود.


منبع:

1399/08/22
13:00:01
5.0 / 5
1736
تگهای خبر: بازی , تیم , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
fifa1.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیفا1 محفوظ است

فیفا1

فوتبال ایران و جهان