جریان هنر مقاومت هنوز پویاست

جریان هنر مقاومت هنوز پویاست به گزارش فیفا1 محمدمهدی اخویان اعتقاد دارد امروز جوانانی كه در عرصه هنر مقاومت به خلق اثر مبادرت می ورزند تلقی شان از مبحث با جوانان فعال در اوایل انقلاب و دوران حوادث دفاع مقدس كاملاً متفاوت می باشد.به گزارش فیفا1 به نقل از ستاد ارتباطات و روابط عمومی ششمین جشنواره جهانی «هنر مقاومت»، محمدمهدی اخویان رئیس دانشکده هنر و معماری دانشگاه علم و هنر و پژوهشگر هنر درباره این جشنواره اظهار داشت: جریان هنر مقاومت در سالهای بعد از انقلاب اسلامی جریانی اثرگذار و اثربخش بوده است. این جریان در سالهای اول انقلاب به صورت خودجوش و مردمی و با حمایت نهادهایی چون سپاه و وزارت ارشاد و سازمان تبلیغات اسلامی اداره می شد ولی انسجام و سازمان یافتگی چندان مطلوبی در ادامه کار مشهود نبود و به سبب تعدد مراکز تصمیم ساز و تصمیم گیر این روند در بعضی موارد گرفتار ضعف و کاستی شد.
وی بیان نمود: امروزه بحث درباره هنر مقاومت هم متفاوت شده است و مفاهیم امروزه رایج در گفتمان هنر مقاومت با گزاره های موجود در سالهای اولیه انقلاب و دفاع مقدس متفاوت می باشد. امروز ما با تفکر غربی مواجهیم و نوع جبه گیری ها فرق کرده است. هنر آن زمان ترغیبی بود و برای حضور در جبهه ها هنر کار کردی ترغیبی داشت ولی امروزه امکان دارد نوع مبارزه ما در یک نقاشی دیواری برای بیان خط بطلان غرب از ایران هراسی تعریف شود.
اخویان مبارزه را همان مبارزه دانست که فقط سلاح تفاوت کرده است و اضافه کرد: امروز جوانانی که در عرصه هنر مقاومت به خلق اثر مبادرت می ورزند تلقی شان از مبحث با جوانان فعال در اوایل انقلاب و دوران حوادث دفاع مقدس کاملاً متفاوت می باشد و بنده شاهد رویش های خوبی در این حوزه هستم.
عضو سابق گروه هنرهای تجسمی فرهنگستان هنر اظهار داشت: هنر مقاومت در هر برهه از زمان به شکلی مراتب بروز و ظهور دارد و بسته به شرایط اجتماعی و سیاسی و فرهنگی جامعه مدام در حال تغییر است و این امر بستر مناسبی را برای ذهن پویا و سیال هنرمند برای خلق اثر هنری بوجود می آورد. در حالیکه کار فرهنگی مثل کار علمی قابل مقیاس و اندازه گیری نیست و در وجوهات مختلف حتی شاید قدری زمان بر هم باشد. سیاست گذاران این جشنواره بعنوان یک جریان مهم در عرصه هنر ایران باید مقاومت را بعنوان یک جریال سیال پویا و جاری ببینند و باید برای جوانان جدیدالورد که با منظری دیگر به این جریان می نگرند برنامه ای ویژه داشته باشند.
ششمین جشنواره جهانی «هنر مقاومت» به دبیری مسعود نجابتی و در هشت بخش «نقاشی»، «کارتون»، «حجم»، «عکس»، «پرچم و کتیبه»، «تایپوگرافی»، «تصویرسازی» و «پوستر» توسط انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدسِ بنیاد فرهنگی روایت فتح، بهمن سالجاری در تهران انجام خواهد شد.


منبع:

1399/09/03
13:49:28
5.0 / 5
1786
تگهای خبر: كارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
fifa1.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیفا1 محفوظ است

فیفا1

فوتبال ایران و جهان