8 مقابل 4 جادوگر فوتبال را به فوتبالی ها برمی گرداند؟

8 مقابل 4 جادوگر فوتبال را به فوتبالی ها برمی گرداند؟ فیفا1: کارشناس فوتبال ایران علی کریمی را نماد مقابله با وضع موجود اداره فدراسیون می داند.عرفان حاج بابایی: زمان زیادی تا 10 اسفند و روز برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال باقی نمانده است. انتخاباتی که حالا به یکی از حساس ترین انتخابات های تاریخ فوتبال ایران تبدیل گشته است چونکه حالا کاندیدایی از بدنه فوتبال تصمیم به حضور گرفته و می خواهد به جنگ مدیرانی برود که طی سالیان اخیر فوتبال را در انحصار خود داشته اند و سایه تصمیمات و عملکردشان بعید است به این زودی ها از بالای سر فوتبال ایران رخت برببندد.
کریمی در شرایطی وارد رقابت انتخاباتی شده که 4 کاندیدای حدودا غیرفوتبالی را در مقابل خود می بیند. شهاب الدین عزیزی خادم، حیدر بهاروند، کیومرث هاشمی و مصطفی آجرلو 4 چهره ای هستند که در کنار کریمی برای رسیدن به صندلی اتاق ریاست ساختمان فدراسیون فوتبال تلاش می کنند و حالا اهالی فوتبال این امید را در دل دارند که جادوگر 8پوش فوتبال ایران، بتواند با عبور از هزارتوی مجمع انتخاباتی، هوای تازه ای را به فوتبالی ببخشد که روزهای سختی را مقابل خود می بیند.


به دنبال پاسخی به یک سوال مهم؛واقعا کریمی رئیس می شود؟
از همان روزی که علی کریمی با انتشار پستی اینستاگرامی خبر از حضور خود در انتخابات فدراسیون فوتبال داد، خیلی از چهره های سرشناس که از منتقدان نحوه اداره فوتبال ایران طی سالیان اخیر محسوب می شوند، از شماره 8 سابق تیم ملی حمایت کردند. یکی از این چهره ها، امیر حاج رضایی بود. کارشناس و تحلیلگر باسابقه فوتبال ایران که حضور کریمی را صدای اعتراض جامعه فوتبال نسبت به وضعیت موجود دانست و همین حمایت موجب شد تا برای گفت و گو در مورد حضور کریمی برای انتخابات و وضعیت فدراسیون فوتبال به سراغ او برویم.
کاندیدا شدن کریمی یعنی صدای اعتراض فوتبالی ها
سالیان طولانی است که فدراسیون فوتبال در اختیار گروهی است که عملکردشان فوتبال ایران را از شایستگی خودش دور کرد. سوای از مسائل و ابهامات مالی موجود که باید مسئولان امر به آن رسیدگی کنند، من حضور علی کریمی را صدای اعتراض اهالی فوتبال نسبت به وضعیت موجود می دانم. من نمی دانم که آیا او انتخاب خواهد شد یا نه. مفهوم حرف من این نیست که با انتخاب شدن احتمالی آقای کریمی وضعیت فوتبال ایران از ویرانه به وضع خیلی خوبی تغییر خواهدنمود. اما حضور کریمی را از جهت مقابله با قوانینی که مانع حضور افراد فوتبالی در انتخابات فدراسیون فوتبال می شد، مثبت می دانم.
حمایت من از علی کریمی پشتیبانی از صدای مظلومیت جامعه فوتبال ماست. از نظر من اصلا مهم نیست که یک فوتبالیست رئیس فدراسیون فوتبال شود بلکه باید مدیری باشد که استقلال داشته باشد و مطیع دربست فرامین نباشد و منافع ملی را به منافع فردی ترجیح دهد

قوانینی که فوتبالی ها را از فدراسیون دور کرد
در نخستین دوره حضور آقای کفاشیان، فقط ایشان کاندیدا بود و انتخابات حالت انتصابات پیدا کرده بود. در ادامه هم قوانینی مثل سطح تحصیلات و سابقه 10 سال مدیریت، فوتبالی ها را از فدراسیون دور کرد. در دوره های بعد هم می دیدیم که با لابی های مختلف، افراد با پشتیبانی از سایر نهادها، پست ها را از آن خود می کردند و ای کاش که همه این کارها منجر به موفقیت فوتبال ما می شد. اگر ملاک موفقیت دو دوره حضور پی در پی در جام جهانی است، خب ما در سال 1978 و در شرایطی که فقط 16 تیم راهی جام جهانی می شدند و آسیا فقط یک نماینده داشت، به جام جهانی رسیدیم. در قیاس با آن سال، با تمامی هزینه ها بنظرم کار چندان مهمی صورت نگرفته است.

صدای مظلومیت فوتبال
حمایت من از علی کریمی پشتیبانی از صدای مظلومیت جامعه فوتبال ماست. از نظر من اصلا مهم نیست که یک فوتبالیست رئیس فدراسیون فوتبال شود بلکه باید مدیری باشد که استقلال داشته باشد و مطیع دربست فرامین نباشد و منافع ملی را به منافع فردی ترجیح دهد. چنین مدیرانی را در دوره های قبل هم داشته ایم. وقتی آقای کریمی به این عرصه وارد می شود، بعنوان نماد شناخته می شود. نمادی برای مبارزه با سیاست های حاکم بر فوتبال طی 14، 15 سال اخیر. درنهایت اما اگر علی کریمی را از این رقابت حذف نمایند و یا به نحوی مانع حضور او شوند، روشن ترین پیامی است که به جامعه فوتبال داده می شود که ما نمی گذاریم فوتبال کشور به دست شما بیفتد و آن گاه فوتبال ایران وارد دوره جدیدی از لحاظ مدیریتی خواهد شد.


پربیننده ترین اخبار سرویس ورزشی:
تلاش علی کریمی برای رد شدن از آقا کریم/عکس
شکایت یحیی گل محمدی از رسول پناه
تصاویر عجیب از تمرین استقلال

کاندیدا شدن کریمی را مدیون فیفا هستیم
حمایت ما از کریمی به این معنا نیست که ایشان شایسته ترین فرد برای این سمت است. من یک مثال در این خصوص می زنم. پرسپولیس طی چند سال اخیر تعداد زیادی مدیرعامل عوض کرده است. چرا هیچوقت به سراغ فردی مثل محمد مایلی کهن نرفته ایم؟ چون مدیرانی که انتخاب می شوند باید مطیع و گوش به فرمان باشند. مایلی کهن کسی است که 15 سال برای پرسپولیس بازی کرده و دارای کارشناسی ارشد تربیت بدنی است اما وقتی از او استفاده نمی گردد، خانه نشین می شود. یا مثلا آقای دادکان آمدند و خیلی خوب کار کردند. هم سلامت اخلاقی داشتند و هم سلامت مالی. جامعه فوتبال اما در نهایت خسته و ناامید شد چونکه به آنها اجازه کار کردن نمی دهند. من نمی خواهم جامعه فوتبال را کامل و بی نقص معرفی کنم اما می خواهم بگویم که آنها تلاش خودرا کردند اما وجود موانع زیاد بر سر راهشان، آنها را به کنج خانه رانده است. الان هم حضور آقای کریمی به سبب تغییر اساسنامه فدراسیون فوتبال است که باید آنرا مدیون فیفا باشیم. من یک سوال می پرسم. ما طی سالیان اخیر چند پرونده را در فیفا باخته ایم؟ این باخت ها نه در زوریخ و کوالالامپور بلکه در همین جا رقم می خورد. مدیرانی که این قراردادها را می بندند آیا صلاحیت حقوقی دارند؟ این ضررها و خسارت ها از کجا پرداخت می شود؟ فدراسیون فوتبال که درآمد شخصی ندارد بلکه همه از منابع عمومی و از جیب مردم است.
جامعه فوتبال هم مقصر است
می خواهم یک خودانتقادی داشته باشم و بگویم که جامعه فوتبال هم در وضع فعلی مقصر است. ما در جامعه فوتبال اشخاصی داریم که وزن زیادی دارند و افراد پرافتخاری به حساب می آیند. این ها اما دارند منفعلانه عمل می کنند و هیچی نمی گویند و این اصلا اتفاق خوبی نیست. این افراد باید بیایند و نظرات خودرا مطرح بکنند چونکه نظرات این افراد برای مردم و رسانه ها مهمست و تاثیر می گذارد. متاسفانه وجود برخی منفعت ها، سبب شده که خیلی ها در حد توانی که دارند به فوتبال کمک نکنند.
کریمی بی تجربه است اما...
من بی تجربگی آقای کریمی در این حوزه را قبول دارم اما حضور ایشان برای انتخابات را از بعدی دیگر نگاه می کنم. من معتقدم که حضور کریمی صدای اعتراض جامعه فوتبال خطاب به آقایان مسئول است. البته که این آقایان از این صداها زیاد شنیده اند و از این جنس اعتراض ها را از طرف رسانه ها و اهالی فوتبال کم ندیده اند ولی ترتیب اثر نداده اند. حمایت من از کریمی حمایتی است در مقابل افرادی که طی این سال ها فوتبال ایران را به انحصار خود درآورده اند.
خوشبین نیستم کریمی رئیس فدراسیون فوتبال شود!
من با ارزیابی شرایط موجود و اطلاعاتی که در رسانه ها می خوانم، باید بگویم که چندان خوش بین نیستم و رسیدن علی کریمی را به این جایگاه خیلی دشوار می بینم. ضمن اینکه باید به این نکته هم اشاره نماییم که اداره فدراسیون فوتبال از اداره یک وزارتخانه هم سخت تر است. به هر حال ما چاره ای جز صبوری کردن نداریم و باید ببینیم که در ادامه چه اتفاقاتی خواهد افتاد. من علی کریمی را هیچ وقت از منظر یک رئیس فدراسیون نگاه نمی کنم بلکه او را بعنوان نماد اعتراض به وضعیت فعلی می بینم و در این راه پشت سر او قرار می گیرم.


254 251


منبع:

1399/10/29
11:03:03
0.0 / 5
1110
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
fifa1.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیفا1 محفوظ است

فیفا1

فوتبال ایران و جهان