تبعات منع ورود خارجی ها به فوتبال؛

پناهگر: بعضی ها در حق فوتبال خیانت و بعضی ها جنایت می كنند

پناهگر: بعضی ها در حق فوتبال خیانت و بعضی ها جنایت می كنند به گزارش فیفا1 کارشناس فوتبال کشور اظهار داشت: قانون منع به کارگیری بازیکن و مربی یک تصمیم مالی-حقوقی بود که بمنظور جلوگیری از انحلال فوتبال ورشکسته گرفته شد.به گزارش فیفا1 به نقل از مهر، قانون منع به کارگیری مربی و بازیکن خارجی تصمیمی بود که ابتدا از طرف وزارت ورزش برای استقلال و پرسپولیس گرفته شد و سپس از طرف سازمان لیگ بعنوان یک قانون برای کلیه تیم های فوتبال لازم الاجرا شد و این قانون کماکان به قوت خود پابرجا است.
قاسم پناهگر مربی باسابقه و کارشناس فوتبال کشورمان در گفتگو با خبرنگار مهر در این خصوص با نقل جمله ای از امه ژاکه، مربی سرشناس فرانسوی که تیم ملی این کشور را در سال ۹۸ به قهرمانی جام جهانی رساند شروع کرد؛ امه ژاکه می گوید: «کشوری که موفقیت در فوتبال و قهرمانی های بزرگ می خواهد، باید ابتدا در تربیت مربیان بزرگ و با دانش تلاش کند». بدیهی است که زمینه اولیه موفقیت یک دانش آموز، معلم خوب است و تا معلم خوب نباشد، دانش آموزی هم موفق نمی گردد. پس تربیت فوتبالیست خوب و در ادامه موفقیت در فوتبال نیز به مربیان خوب و با دانش نیاز دارد.
پناهگر بیان داشت: در لیگ برتر و لیگ یک جمعاً ۳۴ نفر بعنوان سرمربی فعال می باشند و پرسش من این است که آخرین کلاس دانش افزایی که این افراد خارج از ایران گذرانده اند کی و کجا بوده است؟ متاسفانه مربیان وطنی بر خلاف مربیان خارجی دوست ندارند خودشان را «به روز» کنند و برای همین سطح دانش مربیان ما روز به روز از سطح اول دنیا فاصله می گیرد.
کارشناس فوتبال اشاره کرد: با احترام به همه مربیان ایرانی که همکاران خوب من هستند، اما در عمل هیچکدام از آنها در سطح استانداردهای روز دنیا قرار ندارند. حال با بیان این وضعیت، متاسفانه جلوی ورود مربیان خارجی به ایران هم گرفته شده است. حال که مربیان ما علاقه ای به حضور در دوره های دانش افزایی ندارند، حضور مربیان خارجی می تواند یک توفیق الزامی برای آنها باشد که حالا این فرصت نیز وجود ندارد.
پناهگر اشاره کرد: فوتبال یک زمان بین المللی است و در همه جای دنیا تیم های فوتبال فراتر از قومیت و ملیت به تبادل دانش، مربی، بازیکن، بدنساز، آنالیزور و حتی مالک می پردازند. هیچیک از تیم های بزرگ دنیا خودشان را در قالب «بومی-قومی» اسیر نکرده اند و به اعتقاد من راز پیشرفت فوتبال نیز همین ست.
وی اضافه کرد: به نظر من این قانون «منع به کارگیری بازیکن و مربی خارجی»، یک تصمیم مالی-حقوقی بود که از طرف وزارت ورزش و شاید هم بالاتر از آن بمنظور جلوگیری از انحلال این فوتبال ورشکسته گرفته شد. شاید تصمیم گیرندگان دراین زمینه انتخابی بین بد و بدتر داشتند که بد را بجای بدتر انتخاب کردند.
کارشناس فوتبال در ادامه خاطرنشان ساخت: متاسفانه آنهایی که این تصمیم را گرفتند به صورتی ناچار به چنین اقدامی شدند. در گذشته نزدیک مدیرانی بودند که در سیستم های دلالی مبادرت به جذب یکسری مربی و بازیکن بی کیفیت خارجی کردند یا با ناآگاهی های خود رفتارهای انجام دادند که باشگاه شان را از نظر مالی بسیار متضرر کرد و باز شدن پرونده های مالی بی شمار در فیفا، موجب شد تا تصمیم گیرندگان کلاً صورت مسئله را پاک کنند.
مربی با سابقه کشورمان اظهار داشت: یکسری از مدیران که با این روش بازیکن و مربی خارجی گرفتند، به فوتبال خیانت کردند؛ اما بالاتر از آنها افراد و مدیرانی هم هستند که در این فوتبال جنایت می کنند.
وی اظهار داشت: برای من قابل درک نیست چرا این اپیدمی در فوتبال به وجود آمده که فوتبالیست های عزیزی که همه هم در این فوتبال برند هستند، بدون گذراندن هیچ دوره و آموزشی و حتی بدون داشتن مدرک، سرمربی می شوند. ما امروز در لیگ بیستم هستیم و ما تاثیرات سوء این نوع تصمیم گیری را بطور قطع در لیگ های آینده خواهیم دید.
پناهگر اشاره کرد: ما ابداع کننده فوتبال و صاحب سبک در این رشته نیستیم. پس باید بپذیریم که در فوتبال باید مقلد باشیم و تقلید نماییم. اما متاسفانه مقلد خوبی هم نیستیم. پس نمی توانیم از کشورهای صاحب فوتبال الگوبرداری مناسبی نماییم. چرخه بازیکن سازی نیز در فوتبال ایران معیوب است و ما به اندازه نیاز، بازیکن تولید نمی نماییم.
کارشناس فوتبال اظهار داشت: متاسفانه بسیاری از مدیران وقتی مسئولیت می پذیرند تنها به بقای خود فکر می کنند و برای همین به تیم اول بزرگسالان بها می دهند و از چرخه های بازیکن سازی در آکادمی ها غافل هستند.منبع:

1399/11/18
21:21:01
0.0 / 5
965
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
fifa1.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیفا1 محفوظ است

فیفا1

فوتبال ایران و جهان