میزبانی ایران در خطر؛

الهلال پیش از بازی با استقلال بازهم مورد لطف AFC قرار می گیرد؟

الهلال پیش از بازی با استقلال بازهم مورد لطف AFC قرار می گیرد؟ فیفا1: تیم فوتبال الهلال عربستان که حضورش در این فصل از مسابقات لیگ قهرمانان آسیا را مدیون لطف AFC و زیر پا گذاشتن قانون است، در کوشش برای بر هم زدن قواعد این بازی ها پیش از دیدار با استقلال است.به گزارش فیفا1 به نقل از مهر، مرحله گروهی لیگ قهرمانان فوتبال آسیا در منطقه غرب قاره در حالی به انتها رسید که AFC قبل از این اعلام نموده بود تیم های صدرنشین هر گروه (به استثنای یک گروه) در مرحله یک هشتم نهایی میزبان خواهند بود. بخشنامه لیگ قهرمانان ۲۰۲۱ برای مراحل یک هشتم و یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا بصورت تک بازی پیش بینی شده بود اما با اتمام مرحله گروهی، سناریو AFC در معرض تغییر قرار گرفت.
صعود یکباره و «دقیقه نودی» الهلال به مرحله یک هشتم از یک سو و حذف تیم های قطری از طرف دیگر موجب شد تا خبرهای زیادی از طرف رسانه های عربستان و امارات در خصوص احتمال تغییر نحوه برگزاری مراحل پایانی لیگ قهرمانان آسیا منتشر شود.
الهلال که در سال ۲۰۱۹ بعنوان قهرمانی آسیا رسیده بود، امسال به سختی و بعنوان تیم دوم گروه A صعود کرد و در مرحله یک هشتم نهایی حریف استقلال ایران شد. در حقیقت الهلال طبق دستورالعمل کنفدراسیون آسیا، در مرحله یک هشتم (که تک بازی است) میهمان استقلال است و این مسابقه باید در ورزشگاه آزادی تهران اجرا شود اما همانطور که گفته شد، خبرها به سمت تغییر زمان و محل برگزاری مسابقات سوق پیدا کرد.

بازیکنان الهلال پس از باخت به استقلال تاجیکستان در مرحله گروهی
استدلال هواداران و رسانه های طرفدار الهلال در عربستان این است که تیم های این کشور با قانون سال ۲۰۱۶ کنفدراسیون آسیا، نمی توانند به ایران سفر کنند و بازی نمایندگان عربستان و ایران باید در کشور بی طرف اجرا شود.
این در حالی است که تیم النصر عربستان امسال بعنوان صدرنشین گروه D صعود کرده و حریف تراکتور ایران شده است. (النصر میزبان است) النصری ها حالا به سر سخت ترین مخالف برای بر هم زدن قواعد بازی های مرحله یک هشتم تبدیل گشته اند.
رئیس هیات مدیره باشگاه النصر چند روز پیش اعلام نمود میزبانی در مرحله یک هشتم (برابر تراکتور) حق النصر است و از این حق کوتاه نمی آید.
«عبدالله بن زنان» مدیر رسانه ای سابق باشگاه النصر عربستان هم با انتشار پیامی تاکید کرده بود حق النصر میزبانی از تراکتور در عربستان است و اگر الهلال نمی خواهد در تهران با استقلال بازی کند، باید موافقت این باشگاه ایرانی و کنفدراسیون آسیا را بگیرد.

همزمان با این چالش، نگرانی ها از توجه AFC به باشگاه الهلال و صدور رایی که در نهایت به سود این تیم باشد، بالا گرفته است به خصوص پس از انتشار مصاحبه «عبدالخالق مسعود» نایب رییس کمیته مسابقات کنفدراسیون آسیا. مسعود مدتی پیش در یک مصاحبه تلویزیونی اعتراف کرد اگر AFC سخت گیری می کرد، الهلال امسال از حضور در لیگ قهرمانان آسیا محروم بود. البته این مصاحبه و واکنش های گسترده رقبای الهلال به آن، در رسانه های ایران بازتابی نداشت.
اشاره نایب رییس کمیته مسابقات AFC به اتفاقاتی بود که سال قبل در لیگ قهرمانان رخ داد و الهلال در اعتراض به قوانین کرونائی کنفدراسیون آسیا، از لیگ قهرمانان انصراف داد. طبق قانون، الهلال باید دو سال از حضور در لیگ قهرمانان محروم می شد اما بگفته عبدالخالق مسعود، تعامل AFC با فدراسیون عربستان در نهایت مانع از محرومیت این تیم شد.
حالا که دعوای دو تیم عربستانی در رابطه با محل بازی با دو تیم ایرانی استقلال و تراکتور بالا گرفته است، از رسانه های سعودی خبر می رسد عربستان می خواهد میزبانی مراحل پایانی لیگ قهرمانان آسیا را بصورت متمرکز بگیرد. در حقیقت فدراسیون فوتبال عربستان علاوه بر اینکه تیم النصر را به هدفش -میزبانی از تراکتور- می رساند و صدای اعتراض این تیم را ساکت می کند، الهلال را از یک بازی خارج از خانه و حساس نجات می دهد و شرایط را به نفع دومین نماینده خود هم رقم می زند.

تیم فوتبال النصر عربستان
روز گذشته حجت نظری سخنگوی باشگاه استقلال در نشست خبری خود ابراز امیدواری کرد استقلال در تهران میزبان الهلال باشد و اظهار داشت که کارهای ابتدایی برای میزبانی از حریف عربستانی هم انجام شده است اما وی اشاره ای به جزییات کارها و کوشش های استقلال برای حفظ میزبانی خود نکرد.
کنفدراسیون فوتبال آسیا هم از موضعگیری شفاف و صریح نسبت به نحوه برگزاری مسابقات مرحله یک هشتم خودداری کرد. دبیر کل کنفدراسیون آسیا روز گذشته در گفتگو با روزنامه الریاضیه عربستان اصرار کرد AFC هنوز تصمیمی برای مرحله یک هشتم نگرفته و در حال بررسی شرایط است.
شاید تحریم ها و شرایط بین المللی بهترین بهانه برای تیم های عربستانی برای تحت فشار قراردادن کنفدراسیون آسیا و رقم زدن شرایط به سود خود باشد اما در این مورد، کوتاه آمدن باشگاه استقلال از حق میزبانی با الهلال، می تواند آسیبی جبران ناپذیر به کل فوتبال ایران بزند و حتی به قیمت از دست رفتن یک قهرمانی در قاره کهن تمام شود. در این شرایط می طلبد که فدراسیون فوتبال ایران در کنار باشگاه استقلال از تمام ظرفیت های خود برای مقابله با درخواست نامعقول الهلال استفاده نماید تا این میزبانی بزرگ و یا حداقل «حق میزبانی» توسط تیمی که با لطف AFC در این فصل از لیگ قهرمانان شرکت داده است، ضایع نشود.


منبع:

1400/02/14
14:00:44
5.0 / 5
640
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
fifa1.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیفا1 محفوظ است

فیفا1

فوتبال ایران و جهان