روایت فغانی از نیمه تمام ماندن پروژه VAR در فوتبال ایران

روایت فغانی از نیمه تمام ماندن پروژه VAR در فوتبال ایران به گزارش فیفا1 سایت فدراسیون فوتبال نوشت: داور بین المللی فوتبال ایران می گوید در زمان حضور رفعتی در دپارتمان داوری امور مربوط به ورود کمک داور ویدئویی نهایی شده بود اما با حضور مسئولان جدید در این دپارتمان بی نتیجه ماند.



علیرضا فغانی درباره تصمیم فدراسیون برای ایجاد یک صندوق مالی برای داوران و هزینه درآمدهای اسپانسرینگ برای جامعه داوری اظهار داشت: اینکه مدیریت فدراسیون تصمیم جدی دارد تا درآمد ناشی از قرارداد اسپانسرینگ داوران را به خود داوران بدهد قابل تقدیر است. در سالهای اخیر این اتفاق رخ نمی داد و حالت خوشی هم نداشت. از این درآمد چیزی به داوران نرسید و حتی در بخش آموزش هم هزینه و اقدامات خوبی نشد. قبل از دوره قبلی مدیریتی درآمد صرف توسعه داوری و آموزش می شد و قسمتی از آن هم نسبت به عملکرد داوران و تعداد قضاوت آنها در لیگ به داوران پرداخت می کردند. متاسفانه جلوی این کار برای چند سال گرفته شد و حالا خبر آمده که این درآمدها برای جامعه داوری هزینه خواهد شد.
این داور بین المللی به موضوع افزایش دستمزد داوران هم اشاره و اشاره کرد: افزایش حق الزحمه داوران تصمیم بسیار خوبی بود. البته به نظر من می تواند باز هم بیشتر باشد. به داوران شاغل در لیگ های پایین تر هم باید توجه گردد. فاصله بین دستمزد داور لیگ برتری با سایر لیگ ها هم باید حتما وجود داشته باشد. داوران لیگ های دیگر باید مدام تلاش کنند تا با پیشرفت و قضاوت های بهتر به بالاترین سطح داوری فوتبال کشور برسند. این قاعده نباید هیچ گاه از بین برود. اعضای جدید کمیته داوران می توانند در جلسات خود سیستم جدیدی برای پرداخت دستمزد داوران در هر رده و لیگ تعیین کنند و با حمایتی که مدیریت فدراسیون از داوران خواهند داشت آنرا در هیات رئیسه هم به تصویب برسانند. در کل اما افزایش ۳۰۰ درصدی حقوق داوران در این مقطع اتفاق خوبی در قدم های اول مدیریت فدراسیون فوتبال بود.
فغانی اضافه کرد: با تشکیل مدیریت جدید کمیته داوران اول از همه امیدواریم شاهد همکاری و تعامل بین کمیته و دپارتمان باشیم. خداداد افشاریان از جنس داوری است و در هیات رئیسه هم حضور دارد. همه باید به او کمک کنند تا بتواند مدیریت کمیته داوران را با آرامش انجام بدهد. باز هم تاکید می کنم تعامل و آرامش در کنار حمایت رئیس فدراسیون می تواند قدرت و سرعت درست کردن مشکلات را بیشتر کند.
نفر اول فهرست بین المللی داوری فوتبال ایران در رابطه با راه اندازی سیستم کمک داور ویدئویی ( VAR) در فوتبال ایران اظهار داشت: تجربه من می گوید به محض اینکه فدراسیون پروژه ورود این تکنولوژی در فوتبال کشور را شروع کند، حدود یک سال زمان خواهد برد تا کار به مرحله اجرا برسد. به هر حال کلاس های آموزشی داوران، نرم افزار، قرارداد برای وارد کردن تجهیزات، نصب و راه اندازی آنها در ورزشگاه ها اتفاقی نیست که بتواند ظرف مدتی کوتاه آنها را انجام داد. با این وجود با برطرف شدن مشکلات تحریمی سرعت انجام کار هم انشاءالله بالاتر می رود.
فغانی هم چنین افزود: یک دفعه در زمان حضور داوود رفعتی در دپارتمان کمیته داوران، تقریباً تمام امور برای ورود سیستم VAR در حال نهایی شدن بود. با تغییراتی که انجام شد مسئولان جدید از ابتدا یک راه دیگر را رفتند و دیگر هم نتیجه ای حاصل نشد. مشکل اصلی سیستم فوتبال ما این است که کار با رفت و آمد آدم ها می خوابد. با این وجود امیدوارم در فدراسیون جدید این عزمی که وجود دارد با یک کار تیمی و اصولی به نتیجه ای مثبت در زمینه ورود VAR به فوتبال کشور همراه شود. اشکالی هم ندارد از نفراتی که قبلاً کار را جلو بردند و آشنایی کامل با سیستم دارند مشورت صورت بگیرد.
علیرضا فغانی هم چنین درباره شرایط داوری فوتبال کشور اظهار داشت: در اینکه نیاز اساسی به تغییرات و برداشتن قدم های بزرگ داریم هیچ شکی نیست. متاسفانه در سالهای اخیر اتفاقات خوبی رخ نداد و ما مشاهده کردیم که داوری فوتبال کشور هم وارد داستان های عجیب و غریبی شد و به یک باره تعداد داوران را در لیگ برتر و لیگ های دیگر زیاد کردند. الان تمرکز همه باید روی درست کردن ساختار فوتبال ایران باشد. هر مسئولی در هر منصبی که قرار می گیرد باید برای برون رفت از مشکلات گذشته و ایجاد تحولات مثبت کار کند. توجه به مساله آموزش و پرورش استعداد و حمایت همه جانبه از جامعه داوری و اهمیت دادن به دغدغه های آنها هم باید وجود داشته باشد که امیدواریم مدیریت جدید فدراسیون همانطور که وعده داده و الان هم مشاهده می نماییم تا لحظه آخر پای این کار خود بماند.
وی در آخر اظهار داشت: هیچ کاری نمی تواند بدون ایراد باشد و بطور قطع خیلی از اهالی فوتبال که نقدهایی را هم مطرح می کنند دلسوز هستند. پس نقد باید حتما وجود داشته باشد اما این طور هم نباید باشد که مقصران اصلی به وجود آمدن این شرایط در فوتبال کشور فراموش شوند. در وضعیت فعلی امیدواریم تیم ملی در بازی های پیش روی خود در مقدماتی جام جهانی نتایج خوبی کسب کند و از گروهش صعود کند. مدیریت فدراسیون هم تمام فکر و حواس خودش را روی ساختارسازی برای فوتبال کشور کند.
۲۵۶ ۲۵۱


منبع:

1400/02/21
10:58:40
5.0 / 5
922
تگهای خبر: آموزش , بازی , تجربه , تیم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
fifa1.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیفا1 محفوظ است

فیفا1

فوتبال ایران و جهان