رییس اتحادیه واردكنندگان دارو پاسخ داد

چرا واكسن بخش خصوصی هیچوقت به كشور نرسید؟

چرا واكسن بخش خصوصی هیچوقت به كشور نرسید؟ به گزارش فیفا1 در شرایطی که پیش از این فعالان بخش خصوصی در چند نوبت از نهایی شدن فرآیند خرید و واردات واکسن به کشور اطلاع داده بودند، هنوز هیچ واکسنی از این طریق به کشور نرسیده و رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو چرایی آنرا توضیح می دهد.


به گزارش فیفا1 به نقل از ایسنا، ناصر ریاحی پیش از این در ایام ابتدایی خرداد از نهایی شدن خرید یک میلیون دوز واکسن آسترازنکا و سپس سه میلیون سینوفارم اطلاع داده بود که بخش خصوصی توانسته مجوز لازم برای آنرا از سازمان غذا و دارو دریافت کند.
ریاحی بعد از آن هم اعلام نمود که بخش خصوصی واردات واکسن از هند و چین را همچنان دنبال می کند و بمحض نهایی شدن فرآیند دریافت مجوز و تخصیص ارز، این واکسن ها به ایران خواهند رسید. با این وجود به نظر می آید همچنان در حوزه اجرا مشکلاتی باقی مانده است.
وی در گفت و گو با ایسنا، در این رابطه توضیح داد: با عنایت به اینکه در سال ۲۰۲۰، خیلی از کشورهای جهان به دنبال نهایی کردن فرآیند تولید و خرید واکسن بودند، سرمایه گذاری های گسترده ای در این حوزه انجام شد و ازاین رو وقتی در سال ۲۰۲۱، تولید برخی از واکسن ها نهایی شد، عملا بخش مهمی از این واکسن ها از قبل پیش خرید شده بودند و کشور مصرف کننده آنها مشخص بود.
عضو اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینکه امروز واکسن های در دسترس در بازارهای جهانی چند حالت خاص دارند، بیان نمود: واکسن هایی که امسال میلادی تولید می شوند، برای خریدارانی است که از پیش آنها را در سبد خود قرار داده اند یا برنامه جهانی کواکس در سازمان بهداشت جهانی آنرا خرید کرده است. ازاین رو واکسن هایی می تواند از جانب بخش خصوصی خریداری شود که در این قاعده قرار ندارند.
ریاحی تشریح کرد: بخشی از این واکسن ها امکان استفاده بموقع در کشور مقصد را ندارند که این مورد می تواند به علل مختلفی همچون تقاضای پایین برای دریافت واکسن یا محدود بودن امکانات تلقیح باشد، ازاین رو سازنده باید تولیدات فعلی خویش را به مشتری دیگری بفروشد تا بعد از آن برای خریدار ابتدایی راهکاری دیگر پیدا شود. بخشی از واکسن ها را هم برخی شرکتهای واسطه خریداری نموده و به فروش می رسانند. ازاین رو چه بخش خصوصی و چه دولت در صورتیکه بخواهد واکسنی خارج از برنامه تهیه نماید باید به دنبال این بازار باشد.
وی با تکیه بر این مورد که در فرآیند خرید واکسن، تاریخ انقضا اهمیت فراوانی دارد، اظهار نمود: با عنایت به محدود بودن زمان، ما برای نهایی کردن خرید یک واکسن بین پنج تا ۱۰ روز زمان داریم و اگر در همین مدت کوتاه امکان نهایی شدن فرآیند خرید و تخصیص ارز انجام نشود، این واکسن ها را به مشتریان دیگری خواهند فروخت. ازاین رو دلیل اصلی این که تابحال واکسن های بخش خصوصی به کشور نرسیده، نهایی نشدن قرارداد خرید واکسن در همین روزهای محدود است.
رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو با اشاره به اینکه متاسفانه در ایران فرآیند نهایی کردن مجوز خرید بسیار طولانی است، اظهار داشت: این مورد ربطی به وزارت بهداشت یا اشخاص ندارد و مشکل بروکراسی است که تمام اقتصاد ایران با آن مواجه می باشد. برای عبور از این محدودیت ها باید واردکننده بخش خصوصی خود مستقلا پول واکسن را داده و سپس به دنبال تسویه حساب باشد که بسیار پرریسک است.
ریاحی اضافه کرد: کوچک ترین محموله واکسن قابل خریداری ۵۰۰ هزار دوز است که قیمت آن حدود پنج میلیون دلار تخمین زده می شود. این که توقع داشته باشیم شرکت بخش خصوصی این واکسن را با پول خود بخرد و سپس انتظار داشته باشد که فرآیند تخصیص ارز صورت گرفته و کالا از گمرک در زمان محدود موجود ترخیص شود، قدری دشوار خواهد بود.
وی با تکیه بر این که پشتیبانی از تولید واکسن در داخل کشور باید با قدرت ادامه یابد، تصریح کرد: واکسن یک محصول استراتژیک است که چه در حوزه کرونا و چه در ارتباط با دیگر بیماری ها داخلی شدن تولید آن اهمیت فراوانی خواهد داشت و خوشبختانه مقدمات بسیار خوبی در کشور فراهم گشته است اما تا زمان تأمین تمام نیازها، در ارتباط با کرونا، باید اولویت حفظ جان مردم باشد و در این حوزه باید از تمام ظرفیت ها برای واردات یا تولید واکسن استفاده گردد.
منبع:

1400/04/28
19:36:48
5.0 / 5
527
تگهای خبر: سرمایه گذاری , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
fifa1.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیفا1 محفوظ است

فیفا1

فوتبال ایران و جهان