گزارش مهر از سرمربیان لیگ برتری؛

مردان ۱۶ نیمکت و بیرون ماندن ۳ چهره معروف

مردان ۱۶ نیمکت و بیرون ماندن ۳ چهره معروف به گزارش فیفا1 بیست و یکمین دوره رقابت های لیگ برتر فوتبال با حضور ۱۶ تیم برگزار می شود که تمامی تیم های شرکت کننده سرمربیان خویش را شناخته اند اما چند چهره معروف و سرشناس بیرون مانده اند.به گزارش فیفا1 به نقل از مهر، صنعت نفت آبادان آخرین تیم لیگ برتری بود که سرمربی اش برای فصل بیست و یکم را معرفی نمود تا تکلیف نیمکت ۱۶ تیم در لیگ بیست و یکم مشخص شود.
بنا بر این گزارش، یحیی گل محمدی، محرم نوید کیا، فرهاد مجیدی، فیروز کریمی، امیر قلعه نویی، عبدالله ویسی، مجتبی حسینی، محمد ربیعی، رضا مهاجری، علیرضا منصوریان، رسول خطیبی، ساکت الهامی، سیروس پورموسوی، مهدی تارتار، رضا عنایتی و علی اصغر کلانتری ۱۶ نفری هستند که سکان هدایت ۱۶ تیم لیگ برتری در فصل بیست و یکم را در دست گرفته و اگر تا زمان شروع بازی ها اتفاق خاصی نیفتد، این ۱۶ نفر استارت لیگ بیست و یکم را خواهند زد.
۳ چهره سرشناس خارج از گود
نام ۳ مربی سرشناس که فصل گذشته در لیگ برتر حضور داشتند، در میان این ۱۶ نفر به چشم نمی خورد. جواد نکونام، محمود فکری و سید مهدی رحمتی نفراتی هستند که انتظار می رفت در لیگ بیست و یکم هم در نقش سرمربی حضور داشته باشند، که این طور نشد.
این در حالی است که نکونام و رحمتی در تمام طول فصل هدایت فولاد و پدیده را در دست داشتند و محمود فکری هم فصل را با استقلال آغاز و با نفت مسجد سلیمان به اتمام رساند. هر ۳ مربی هم در تیم های خود نتایج قابل قبولی گرفته بودند. بخصوص نکونام که توانست فولاد را برای نخستین بار به قهرمانی جام حذفی برساند.
البته میتوان به این نفرات نام هایی مثل حسین فرکی، مجید جلالی، فراز کمالوند و چند نام دیگر را هم اضافه کرد.

نکونام و فکری دو مربی سرشناسی که خارج از چرخه مربیان لیگ ۲۱ قرار گرفتند
تازه واردهای نام آشنا
در بین ۱۶ مربی فصل بیست و یکم، نام هایی دیده می شود که باوجود آشنا بودن، فصل گذشته در لیگ برتر حضور نداشتند و نورسیده این مسابقات می باشند.
رضا مهاجری یکی از سرشناس ترین مربیانی است که باوجود سال ها تجربه سرمربیگری در لیگ برتر، مدتی بود از این مسابقات دور بود و سال جاری بار دیگر به سطح اول فوتبال ایران بازگشت و اتفاقاً به همان تیمی بازگشت که به نظر می آید به آن تعلق خاطر دارد. یعنی پدیده.
عبدالله ویسی هم یکی دیگر از تازه واردان نام آشنای نیمکت های داغ است. ویسی که حتی سابقه کسب قهرمانی در لیگ برتر با استقلال خوزستان را دارد، بعد از چند ناکامی همچون در سپاهان و پیکان، مدتی از سطح اول فوتبال ایران دور بود که در این فصل جای جواد نکونام در فولاد را گرفت تا یکی از مربیان بومی فصل بیست و یکم باشد.
رضا عنایتی و علی اصغر کلانتری هم سرمربیان دو تیم هوادار و فجر سپاسی که خودشان این دو تیم را از لیگ یک به لیگ برتر رسانده اند، هدایت این دو تیم را بر عهده دارند تا همچون تازه واردان نام آشنای مسابقات باشند.
یک جابجایی مستقیم
جابجایی در میان تیم ها و مربیان در این فصل زیاد بوده، اما یک جابجایی کاملاً مستقیم انجام شد و آن هم تعویض مربیان دو تیم پیکان و ذوب آهن است تا در فصل جدید مجتبی حسینی به جای ذوب آهن روی نیمکت پیکان نشسته و مهدی تارتار از نیمکت پیکان به نیمکت ذوب آهن منتقل شود.
دیگر جابجایی هایی که میتوان به آن اشاره نمود حضور علیرضا منصوریان در صنعت نفت، فیروز کریمی در تراکتور بعد از استعفای کمالوند، رسول خطیبی در آلومینیوم اراک و سیروس پورموسوی در نفت مسجد سلیمان است.
رفت و برگشت های عجیب در تبریز
پیش از شروع مسابقات اتفاقی عجیب در تراکتور رخ داد و در حالیکه پرشورها ابتدا کمالوند را بعنوان سرمربی معرفی کرده بودند، یک دفعه وی از این تیم کنار رفت تا فیروز کریمی جانشین او شود. بدین سان تراکتور هم با وقفه ای چند هفته ای فصل را با همان مربی آغاز می کند که با او به پایان رسانده بود.
نیمکت های با ثبات
تیم هایی هستند که فصل جدید را با سرمربیان فصل گذشته خود آغاز می کنند که این تیم ها عبارتند از؛ پرسپولیس و یحیی گل محمدی، سپاهان و محرم نوید کیا، استقلال و فرهاد مجیدی، گل گهر و امیر قلعه نویی، مس رفسنجان و محمد ربیعی و بالاخره نساجی و ساکت الهامی.
از بین ۶ تیمی که فصل جدید را با مربیان فصل گذشته شأن آغاز می کنند، به جز استقلال و نساجی، ۴ تیم دیگر مربیان فعلی خویش را از آغاز فصل گذشته در اختیار دارند.
با دوام ترین مربی لیگ برتر
محمد ربیعی در میان مربیان شاغل در لیگ برتر رکورد با دوام ترین مربی را به خود اختصاص می دهد. او برای دومین سال پی در پی هدایت تیم مس رفسنجان در لیگ برتر را عهده دار است و قبل از آن هم در یک فصل هدایت این تیم را در لیگ یک بر عهده داشت تا امروز با ۳ سال متوالی حضور در یک تیم بعنوان سرمربی، با دوام ترین مربی حاضر در لیگ برتر باشد.

محمد ربیعی با دوام ترین مربی
دومین فصل بدون مربی خارجی
نکته حائز اهمیت این است که هر ۱۶ سرمربی وطنی بوده و هیچ مربی خارجی در لیگ برتر شاغل نیست که این اتفاق برای دومین سال پی در پی رخ داده است. البته که قانون منع استفاده از مربی و بازیکن خارجی هم در رقم خوردن این اتفاق بدون نقش نبوده است.
ترکیب اولیه تیم ها
این آرایش، آرایش اولیه تیم ها برای حضور در لیگ برتر است و قطع به یقین در میانه راه شاهد تغییراتی در نیمکت تیم های لیگ برتری خواهیم بود.
هستند مربیانی که امروز مسئولیت هدایت هیچ تیمی را بر عهده ندارند، اما آنها در لیست انتظار برای ورود به لیگ برتر نشسته اند و در صورت لغزش هر یک از مربیان لیگ برتری، امکان دارد این تعویض ها با سرعت انجام گیرد.
تجربه و سابقه نشان داده است که لیگ برتر ایران از هفته های پنجم به بعد ظرفیت تغییر روی نیمکت را دارد.


منبع:

1400/06/25
15:22:25
5.0 / 5
225
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
fifa1.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیفا1 محفوظ است

فیفا1

فوتبال ایران و جهان