شوربختی بهروز!

شوربختی بهروز! تیم ملی والیبال جوانان به دلیل تصمیمات اشتباه فدراسیون و شاید خودخواهی بهروز عطایی ضربه بزرگی در رقابت‍ های جهانی خورد.مریم روحی: یکی از عجیب ترین اتفاقات ورزشی این روزها در والیبال و برای بهروز عطایی رخ داد؛ جایی که تمام تمجیدها از او کمتر از یک هفته به انتقاد تبدیل شد. عطایی امروز مرد شماره یک والیبال ایران به حساب می آید چون که هم نیمکت بزرگسالان را دارد و هم جوانان. او سال هاست که با تیم های باشگاهی مختلف در لیگ برتر حاضر است و حتی در سال ۲۰۱۹ و در "ریفا"ی بحرین توانست همراه تیم ملی جوانان قهرمان جهان شود تا بعنوان یک مربی ایرانی افتخار بزرگی را به دست آورد و زیر ۲۱ ساله های ایران را برای نخستین بار بربام جهان ببرد.
عطایی؛ بدون معرفی سرمربی شد
بعد از فسخ قرارداد کولاکوویچ بعضی از کارشناسان معتقد بودند که برای چندماه تا المپیک مربی ایرانی بهترین انتخاب است اما در نهایت فدراسیون تصمیم به حضور آلکنو گرفت. پیش از آن که پای آلکنو به ایران برسد و امضای قراردادش خشک شود مشخص شد که بهروز عطایی پس از المپیک سرمربی تیم ملی بزرگسالان خواهد بود. فدراسیون هیچ وقت به صورت رسمی خبر از انتخاب بهروز عطایی نداد و این یکی از عجیب ترین اتفاقات در روند معرفی سرمربی جدید بود. نخستین خبر در ارتباط با فهرست تیم ملی برای حضور در قهرمانی آسیا بود که اسم عطایی بعنوان سرمربی درج شد.

قهرمانی آسیا؛ عنوان تکراری که بازیچه شد
قهرمانی تیم ملی در آسیا آن هم با بازیکنان جوان اتفاق خوب و قابل توجهی بود اما پس از این اتفاق به قدری بزرگ شد که همه ایرادات و مشکلات موجود را فراموش کردند.
از سال ۲۰۰۹ تابحال تیم ملی به جز یک دوره همواره در فینال قهرمانی آسیا حاضر بوده و در این ۷ دوره چهار قهرمانی و دو نایب قهرمانی را به نام خود ثبت کرده است. با این شرایط قهرمانی اتفاق تازه ای نبود هرچند که نباید منکر تأثیر کادرفنی بود. اما کارشناسان یکی از مهم ترین عوامل قهرمانی انگیزه بالای بازیکنان جوان مطرح نمودند که کمک زیادی برای رسیدن به این عنوان نمود.
درباره غیبت بازیکنان مطرح هم ذکر این نکته لازم است که نه فقط ایران بلکه ژاپن و کره جنوبی هم بعضی از بازیکنان اصلی خویش را به همراه نداشتند. با وجود این که کره جنوبی موفق به حضور در المپیک نشد اما کشورهایی چون ژاپن بیشتر از آن که به قهرمانی در آسیا اهمیت بدهند حضور در المپیک و نتیجه گرفتن برایشان اهمیت دارد. این اتفاق بارها از جانب کارشناسان اظهار شد که هدف ایران نه کسب عنوان در آسیا بلکه رسیدن به جایگاه های بالا در المپیک و قهرمانی جهان باشد.
به هرترتیب با وجود پرارزش بودن قهرمانی در آسیا آن هم فقط با یک ست باخته اما باید به این مورد توجه کرد که والیبال ایران سال هاست به لطف همین قهرمانی ها درجا زده و حتی در راه عقب گرد است و بعید نیست که تا چند سال دیگر باردیگر به آن روزی برسد که هنوز ولاسکو به ایران نیامده بود اما همواره فدراسیون مدال رو بیشتر از توسعه دوست دارد.

یک مربی در دو تیم ملی!
نکته مهمی که با وجود شایسته بودن بهروز عطایی بعنوان یک مربی والیبال به میان می آید این است که فدراسیون چگونه تصمیم گرفت دو تیم ملی را به یک سرمربی بسپارد؟ محمدرضا داورزنی که پس از قهرمانی آسیا هول شد و اعلام نمود منتقدان به احترام تیم ملی بایستند حالا سکوت کرده است. اگر آن قهرمانی نتیجه درایت و عملکرد خوب فدراسیون و کادر فنی بوده پس ناکامی تیم ملی جوانان در قهرمانی جهان نتیجه چیست و چه کسی مسبب آن است؟ در کدام رشته و کدام کشور یک سرمربی را در بالاترین جایگاه دو رده از تیم ملی قرار می دهد؟ این اتفاق حتی برای حضور یک مربی در تیم ملی و تیم باشگاهی محل بحث است.
قهرمانی تیم ملی در آسیا آن هم با بازیکنان جوان اتفاق خوب و قابل توجهی بود اما پس از این اتفاق به قدری بزرگ شد که همه ایرادات و مشکلات موجود را فراموش کردند.
اما سوی دیگر ماجرا خود بهروز عطایی است. او که عنوان یک مربی حرفه ای را یدک می کشد چطور قبول کرد که در زمان واحد هم سرمربی جوانان باشد هم بزرگسالان؟ هم او و هم فدراسیون می دانستند که اردوی نهایی تیم ملی جوانان با قهرمانی بزرگسالان آسیا همزمان است اما حاضر شد که هردو تیم را داشته باشد و به عبارت بهتر تیم ها را فدای سرمربی گری خود کند.

اکبر نائینی یکی از پیشکسوتان والیبال انتقاد جدی به عملکرد فدراسیون والیبال و داورزنی دارد و او را مقصر اصلی ناکامی ها می داند. نائینی با انتقاد از عملکرد تیم ملی جوانان جهان اظهار داشت: چرا جوانان با همان کادرفنی که تیم ملی بزرگسالان قهرمان آسیا شد ناکام ماند؟ در آسیا ما بیشتر ۳ بر صفر بردیم و این نشان داده است که جایی کادرفنی امتحان نشد. این اتفاق در قهرمانی جهان برعکس بود و جایی که احتیاج به عملکرد قابل قبول مربی بود و تیم نیاز داشت که با یک تصمیم درست از جانب کادرفنی گرفتار تغییر شود این اتفاق نیفتاد.
او در واکنش به حضور بهروز عطایی در راس کادرفنی دو تیم ملی اظهار نمود: این مورد اصلا نیاز بررسی ندارد و کاملا اشتباه است. چطور امکان دارد یک مربی دو تیم ملی را همزمان داشته باشد؟ از نظر من هیچ کارشناسی در این خصوص صورت نگرفت و متاسفانه نتیجه اش هم کاملا تلخ بود.
اما یکی از عجیب ترین اظهارنظرها را محمود افشاردوست داشت و اعلام نمود که این تصمیم مخالف و موافق داشته اما هرچه که هست این تصمیم گرفته شده است. سوالی که پیش می آید این است چه کسی پاسخگوی یک نسل سوخته در والیبال جوانان ایران خواهد بود؟ افشاردوست در پاسخ به این سؤال خبرآنلاین مبنی براینکه بهروز عطایی با تجربه زیادی که داشت چطور حاضر به قبول کردن این مسئولیت شد اظهار داشت: آقای عطایی برنامه های خوبی برای بزرگسالان و جوانان عرضه داد و در پاسخ به انتقاداتی که نسبت به این مورد می شود باید بگویم که عطایی آن اندازه تجربه دارد که خودش اعلام نموده بود کارش در چنین شرایطی سخت خواهد شد اما ما چاره ای جز این کار نداشتم. بطور قطع اگر شرایط عادی بود من هم آنرا قبول نداشتم اما تداخل حضور برخی اسامی در دو تیم ما را به این تصمیم رساند.
او درباره این که آیا این مورد را عامل ناکامی تیم ملی جوانان می داند یا خیر اظهار داشت: نه ما در رقابت ها می توانستیم هم آرژانتین را ببریم و هم بلژیک را. این جوانان در آینده می توانند برای ما ستاره باشند و نباید با این صحبت ها آنها را تخریب نماییم.
ناصر شهنازی یکی از مربیانی بود که از همان روز اول با انتخاب بهروز عطایی بعنوان سرمربی بزرگسالان مخالف بود. شهنازی در اینباره اظهار داشت: همیشه از حضور سرمربی ایرانی استقبال کردم اما اگر هدفی نباشد کار به نتیجه نمی رسد و همان هم شد. پیش از این هم گفته بودم که عطایی گزینه خوبی نیست چون که هیچ مربی در هیچ کجای دنیا نمی تواند همزمان در دو رده حاضر باشد. اگر جای عطایی مربی دیگری هم بود من با این کار مخالف بوده و هستم و به نظرم با این کار فرصت های زیادی از بین رفت. این مخالفت به این علت نیست که نام سرمربی بهروز عطایی است بلکه من با شیوه و برنامه ریزی مبحث مشکل دارم.
پربیننده های ورزشی:
گلر مورد علاقه کی روش که نابود شد!/عکس
حرف های بانوی ایرانی که فوتسال آقایان را سوت زد
ستاره سابق پرسپولیس چادرنشین شد/عکس

۲۵۳ ۲۵۱منبع:

1400/07/09
11:55:19
5.0 / 5
235
تگهای خبر: آنلاین , بازی , بازیكن , باشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
fifa1.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیفا1 محفوظ است

فیفا1

فوتبال ایران و جهان