هفت روز سیما در مهر؛

دود گزارش سیگاری فوتبال برتر در چشم سیما

دود گزارش سیگاری فوتبال برتر در چشم سیما به گزارش فیفا1 مهران مدیری و حاشیه های سخنانش در جشن حافظ، رقم دستمزد نجومی و غیبت دورهمی، حواشی گزارش فوتبال برتر، سهم کم تیزرهای سینمایی از آنتن و آخر سرجوخه از اخبار مهم این هفته بود.خبرگزاری مهر - گروه هنر- عطیه مؤذن: «هفت روز سیما» عنوان بسته خبری-تحلیلی ویژه ای است که در انتها هر هفته به بازخوانی اهم تحولات خبری در رابطه با متن و حاشیه تولیدات صداوسیما و اتفاقات پیرامونی آن در طول هفته می پردازد.
در این بسته خبری هفتگی سعی کردیم در کنار خبرهای رسمی فعالیت برنامه سازان و مدیران سیما، نیم نگاهی به حواشی رسانه ای و حتی شایعاتی که به رغم غیررسمی بودن می توانستند در اخبار در رابطه با سیما تأثیرگذار باشند هم داشته باشیم.
امروز پنجشنبه چهارم آذر ماه می توانید با صد و سومین بسته خبری «هفت روز سیما» در مرور متن و حاشیه اتفاقات تلویزیون و خارج از تلویزیون در هفته ای که گذشت، با ما همراه شوید.
چهره هفته؛ مهران مدیری
مهران مدیری طی یکی دو هفته گذشته چندین بار خبرساز شد که هر یک از این خبرها هم در رابطه با یکی از پروژه های وی در سینما و تلویزیون و شبکه نمایش خانگی بوده است. پس از اینکه مسابقه «تهمتن» جای برنامه «دورهمی» را در همان روز و ساعت پخش در فصل های پیشین گرفت بازگشت سری جدید این برنامه مورد سوال و ابهام قرار گرفت و هفته پیش در همین بسته خبری اعلام کردیم که معلوم نیست با جایگزین شدن این برنامه «دورهمی» چه زمانی بازمی گردد.
روزنامه هفت بامداد هم گزارشی درباره فصل جدید مسابقه «دورهمی» نوشت و اطلاع داد که رئیس جدید صداوسیما نسبت به این مسابقه و کم و کیف آن بحث دارد. نکته ای که البته طی خبرهای رسمی و حتی غیررسمی در رابطه با صداوسیما تایید نشد اما مشخص است که پروژه «دورهمی» برای رسیدن به آنتن پیچیدگی ها و فرایند ای کمی زمان بر دارد. بخصوص که پیش از این هم مهران مدیری درگیر سریال «خاتون» بوده و همینطور پروژه هایی هم از این پس دارد و فعلا خبری از تولید مجموعه نیست.

او این روزها پروژه دیگری هم در شبکه نمایش خانگی با نام «پدر گواردیولا» دارد که دستمزدهایش جنجال دیگری به پا کرده و گفته شده است که مدیری برای ایفای نقش در این پروژه دستمزدی چند میلیاردی دریافت کرده است که یکی از رقم های اعلام شده ۵ و نیم میلیارد بوده است. رقمی که از جانب جواد نوروزبیگی تهیه کننده این سریال تکذیب شد ولی خبری از شفاف سازی درباره مبلغ واقعی نشد!
اما حاشیه جنجالی این هفته که مهران مدیری را در صدر شبکه های مجازی قرار دارد به جشن حافظ و سخنانی شاذ او درباره ایفای نقش در فیلم «درخت گردو» مربوط می شد. مدیری در مقابل تریبونی که در این جشن برایش فراهم شده بود اظهار داشت: «هنوز نفهمیدم دلیل انتخاب من برای بازی در درخت گردو چه بود. نمی دانم فیلم درخت گردو را دیدید یا نه؟ من افتضاحم در آن فیلم. این را واقعاً می گویم. من خیلی در آن فیلم بد بازی کردم. یعنی وقتی فیلم را دیدم نفهمیدم چرا بازی کردم. حالا دوستم داشتند یا دوست بودیم گفتند تو هم بیا بازی کن. ولی یک چیز افتضاحی بود.»
این سخنان مهران مدیری باآنکه به شوخی گرفته شد و یا حتی توسط برخی طرفداران بعنوان صداقت و اعتراف خالصانه و دست کم کمدی متواضعانه برداشت شد با این وجود مجری، بازیگر و کارگردان کمدی های تلویزیونی و شبکه خانگی خیلی هوشمندتر از اینهاست که صرفا دادگاهی برای خود برپا کرده باشد و در چارچوب نقش مسعود شصت چی بگوید «من اشتباهی بودم آقای قاضی». دلیل این که او چرا چنین اعترافی کرده است احتمالاً بزودی مشخص شود اما روزنامه «فرهیختگان» در همین باب رمزگشایی هایی هم داشته است که بخشی را به تعاملات او و اسپانسر فعالیتهای این سال هایش یعنی «اول مارکت» نسبت داده است و این که احتمالاً چون قراردادش با اسپانسر فیلم تمام شده حالا دست به یک خودافشاگری زده است!
حاشیه هفته؛ پخش تصاویر غیرعرف و عجیب از تماشاگران فوتبال
برنامه «فوتبال برتر» که با اجرای محمدحسین میثاقی روی آنتن شبکه سه سیما می رود این هفته یک حرکت شاذ و غیرمنتظره انجام داد که سوژه رسانه های رسمی و غیررسمی شد این حرکت عجیب نمایش جوانانی بود که برای بازی استقلال و نساجی به استادیوم رفته بودند و بشکلی عیان و آشکار و سیگار به دست در قاب تلویزیون به تصویر درآمدند.
آیتم برنامه فوتبال برتر البته درباره پروتکلهای بهداشتی در دوران کرونا بود که ضمن آن می خواست تصویری از افرادی که این پروتکل ها را رعایت نمی کنند نمایش دهد. با این وجود در این آیتم چهره تماشاگرانی به وضوح نمایش داده شد که در بیشتر موارد سیگار به دست بودند. این نخستین حضور تماشاگران در ورزشگاه بود و «فوتبال برتر» هم تلاش داشت ضمن این آیتم به پروتکل ها اشاره کند. با این وجود آیتم بیشتر با یک موسیقی هیجانی که برخی هم آنرا به موسیقی هایی از نوع مستند «شوک» تعبیر کردند همراه شد.
در بخشی از این آیتم هشداری شنیده می شود که از جمعیت حاضر در استادیوم می خواهد که نکات بهداشتی، ماسک زدن و سایر پروتکلهای بهداشتی را رعایت نمایند تا شاهد حضور بیشتر تماشاگران در هفته های آتی در استادیوم ها باشند. با این وجود بعد از آن به جای نمایش صرف چهره هایی بدون ماسک، گویی عمدی عجیب در نمایش سیگار به دست ها وجود دارد. این اقدام عجیب اعتراض بسیاری را به دنبال داشت و حتی سبب شد باشگاه استقلال هم به این تصاویر واکنش نشان دهد.

محمد نوری فر معاون ارتباطات باشگاه استقلال به آیتم برنامه فوتبال برتر درباره سیگار کشیدن چند هوادار استقلال در ورزشگاه آزادی، واکنش نشان داد که در بخشی از بیانیه اش آمده است: «متأسفانه در برنامه فوتبال برتر مورخ دوشنبه اول آذر آیتمی درباره مصرف دخانیات در روز مسابقه استقلال با نساجی مازندران پخش گردید که مصداق هتک حرمت و حیثیت اشخاص تلقی می شود. نکته ای که بیشتر از هر چیز تلخ و ناراحت کننده به نظر آمد، تصویربرداری پنهانی از چند هوادار نوجوان و جوان تیم استقلال درحال استعمال دخانیات بود که می تواند عواقب نگران کننده و پیشبینی ناپذیری برای این افراد به همراه داشته باشد.»
در پی همین حواشی و اوج گرفتن اعتراضات روز گذشته متنی هم از سوی جواد خیابانی در پشتیبانی از میثاقی در شبکه های اجتماعی منتشر گردید که بعداً در اطلاع رسانی های بعدی اعلام گردید که تکذیب شده و متن حمایتی از سوی او نبوده است.
میثاقی از آغاز پخش «فوتبال برتر» همواره زیر ذره بین رسانه های رسمی و غیررسمی بوده است و بخش عمده ای از تصاویر، آیتم ها و اتفاقات برنامه و ضعف های آن به پای خود او نوشته می شود. با این وجود در مقابل اغلب هجمه ها ضد خود بارها سکوت کرده است. باید دید این دفعه واکنشی نسبت به این ماجرا نشان داده است و مقرر است نسبت به تماشاگران فوتبال و مخاطبان خود دلجویی داشته باشد یا خیر.
نکته هفته؛ جشن حافظ و سهم تلویزیونی ها
سینمایی ها این روزها انواع جشن های سینمایی را دارند که در دسته بندی های مختلف مستند، داستانی، فیلم کوتاه برگزار می گردد و همینطور خود فیلمهای سینمایی در جشن های مرتبط سینمایی و غیرسینمایی مورد ارج و قرب قرار می گیرند. تلویزیونی ها اما تنها یک جشنواره جام جم تلویزیونی را داشتند که در دوره های مختلفی برگزاری و عدم برگزاری اش به همت های بزرگ وابسته بوده است.
این میان «جشن حافظ» تنها رویدادی بوده است که به نسبتی برابر طی سالهای مختلف حضور زنده یاد علی معلم کوشیده بود تلویزیون و سینما را با هم ببیند و فرصت هایی در تلویزیون برای آنها که دیده می شوند اما قدر نمی بینند فراهم آورد.

جشن حافظ اما سال جاری در فرصتی که فراهم گردید کفه سنگین جوایزش را به آثار سریالی و چهره های مجموعه های تلویزیونی به شبکه نمایش خانگی اختصاص داد. باآنکه در این جشن ژاله صامتی و پژمان جمشیدی دو بازیگر سریال طنز «زیرخاکی» هر دو عنوان بهترین بازیگر کمدی را کسب کردند با این وجود بیشترین جوایز به سمت سریال های شبکه خانگی سوق پیدا کرد و تندیس بهترین فیلمنامه تلویزیونی، بهترین کارگردان مجموعه تلویزیونی، بهترین بازیگر زن و مرد درام، بهترین تیتراژ و بهترین سریال به آثار شبکه خانگی رسید.
اگرچه برنامه ها و مجموعه های تلویزیونی در یک سال گذشته از ضعف مفرطی رنج می بردند اما بودند در همین میان آثاری که حتی می توانستند در بین نامزدها دیده شوند تا به شکلی «حافظ» فقط به سمت آثار خصوصی و گران قیمت سریالی در شبکه نمایش خانگی منحصر نشود.
سینما در سیما؛ نمایش تیزر، شانسی برای یک فیلم!
این روزها بیشترین فیلمی که تیزر آن در تلویزیون دیده می شود فیلم «منصور» است. فیلمی که درباره یکی از قهرمانان ملی و میهنی است و اتفاقاً ساختار خوبی هم دارد و با عنایت به فضای غیرتجاری و عامه پسند فیلم هم توانسته است مخاطبانی را به سینما جذب نماید.
بخشی از این جذب مخاطب هم می تواند به همین نمایش مکرر تیزرهای سینمایی آن از تلویزیون و شبکه های مختلف سیما ارتباط داشته باشد که حتما اتفاق ویژه ای است. نه تنها مخاطبان را متوجه باز بودن سالن های سینمایی می کند بلکه به آنها قدرت انتخاب می دهد تا در این روزهای گرانی و سختی معیشت حداقل تفریحی کم هزینه تر برای خود اختصاص دهند و به سینما بروند.

با این حال سهم سینمای ایران از تبلیغات تلویزیونی نه تنها چشم گیر نیست که می تواند در یک تعامل گسترده تر مخاطب بیشتری را روانه سالن های سینمایی کند. این روزها فیلمهای مختلفی روی پرده سینماست و در ایام آینده فیلمهای جدیدتری هم به اکران در می آید که باز هم معلوم نیست تا چه حد از این تبلیغات و تیزرهای تلویزیونی امکان بهره برداری دارند.
به ویژه که بخشی از این فیلمها چندان هم نمی توانند حساب ویژه ای روی شبکه های اجتماعی یا دیگر بسترهای مجازی برای تبلیغ باز کنند چون مخاطبشان در رده سنی کودک و نوجوان است و بهترین تبلیغ چه برای پدر و مادرهایشان و چه خودشان همین تلویزیون و رسانه ملی است. فیلمی مثل «شهر گربه ها» که به کارگردانی سیدجواد هاشمی ساخته شده همچون این آثار است که به علت دیده نشدن و نپرداختن در تلویزیون باعث دلخوری هایی هم شده است.
جواد هاشمی اخیرا در گفتگویی با خبرگزاری ایسنا درباره این شرایط گفته است که اگر فیلمش نفروشد به علت هزینه های بالایی که برای ان خرج شده است باید همه را در زندان ملاقات کند و اضافه کرده است: «به نظرم (مدیران) تلویزیون باید جواب خدا را بدهند؛ این که از بودجه بیت المال فیلمی را تبلیغ می کنند که از وزارت ارشاد جمهوری اسلامی مجوز گرفته و فیلم دیگری را که آن هم از وزارت ارشاد جمهوری اسلامی مجوز گرفته، تبلیغ نمی کنند بی عدالتی است. خود من در فیلم «منصور» بازی کرده ام ولی چگونه جواب خدا را می دهند که برای یک فیلم از بودجه بیت المال صرف می کنند و به یک فیلم دیگر اصلاً نگاه نمی کنند؟ من این مسؤلان تصمیم گیرنده در این مورد را به خدا حواله می کنم.»
پیشنهاد هفته؛ آخر «سرجوخه»
سریال «سرجوخه» طی هفته آینده تمام می شود و این روزها غیر از «پلاک ۱۳» تنها سریال تلویزیونی است که روی آنتن می رود و دیگر شبکه های سیما یا مجموعه ای ندارند یا بازپخش آثار دیگر را روی آنتن فرستاده اند.
«سرجوخه» به کارگردانی احمد معظمی و تهیه کنندگی ابوالفضل صفری به تولید رسیده است و برخلاف کارهای قبلی این تیم بازیگران کمتر شناخته ای در آن حضور داشتند. بازیگرانی که بعضی از آنها خوب دیده شدند و می توانند بعنوان استعدادهایی برای دیگر آثار نمایشی و سینمایی از آنها بهره گرفت و برخی هم کمتر درخشیدند.

با این حال نکته ویژه «سرجوخه» فارغ از بازیگران و بازی هایشان پرداختن به قصه های روز و صدمه هایی است که از سطح روتین سریال ها بالاتر است. بیکاری، روابط میان فردی دختران و پسران، ازدواج و… سوژه روز خیلی از سریال های تلویزیونی است اما «سرجوخه» همین بستر کلی را به اتفاقات ملتهب تری در جامعه امروز برده است و برای نخستین بار بلاگرها را هم که بخش عمده پدید آمدن آنها با صدمه های اجتماعی پیوندی ریشه ای دارد به قصه آورده است.
بلاگرها و اینفلوئنسرهایی که پیش از این شاید صرفا اخبار آنها را در بخش های رسمی و غیررسمی خبری در تلویزیونی می شنیدیم و به علت سختی و ممیزی های پرداخت به تمام ابعاد زندگیشان حتی کمتر کارگردان و نویسنده ای می توانست به سمت چنین سوژه هایی برود اما لزوم پرداخت به آنها را نه تنها کم نمی کرد که هر روز عطش بیشتری در نسل نوجوان برای پیوستن به آنها و بلاگر شدن پیدا می شود. پدیده ای که تلویزیون معمولا نسبت به آن کم کاری کرده است و پرداخت در بخش های خبری هم بیشتر سبب گارد گرفتن مخاطب در مقابل آن شده است.
بلاگرها البته بخشی از داستان «سرجوخه» هستند و قصه روایتی موازی در چند بخش را در این زمان پیش برده است که امشب میتوان خلاصه ای از قسمت های گذشته را دید و این هفته هم به تماشای آخر بندی این قصه ها نشست.
سریال «سرجوخه» هر شب ساعت ۲۰: ۴۵ روی آنتن شبکه سه سیما می رود.


منبع:

1400/09/04
20:37:39
5.0 / 5
237
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
fifa1.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیفا1 محفوظ است

فیفا1

فوتبال ایران و جهان