گزارش آماری مهر؛

كدام مربیان بیشترین قهرمانی را داشته اند، ركورد جالب مربیان ایرانی

كدام مربیان بیشترین قهرمانی را داشته اند، ركورد جالب مربیان ایرانی فیفا1: در ۱۶ دوره گذشته برگزاری مسابقات جام ملت های آسیا، ۱۵ مربی توانسته اند قهرمانی در این مسابقات با تیم های مختلف را تجربه كنند كه در میان آنها مربیان ایرانی عملكرد خوبی داشته اند.به گزارش فیفا1 به نقل از مهر، هفدهمین دوره مسابقات جام ملتهای آسیا از ۱۵ دی به میزبانی كشور امارات و با حضور ۲۴ تیم آغاز می گردد كه تیم ملی كشورمان به همراه یمن، عراق و ویتنام در گروه D این مسابقات حضور دارد.
در شانزده دوره گذشته این مسابقات ژاپن ۴، ایران و عربستان ۳، كره جنوبی ۲ و كویت، رژیم اشغالگر قدس، عراق و استرالیا هر كدام یكبار در جام قهرمانی را بالای سر بردند.
در همه ادوار گذشته این مسابقات تنها یك مربی توانسته بیشتر از یكبار قهرمانی در این مسابقات را تجربه كند. «كارلوس آلبرتو پریرا» مربی سرشناس اهل كشور برزیل دو بار و با دو تیم ملی مختلف قهرمان این مسابقات شده است. پریرا یكبار در سال ۱۹۸۰ همراه با تیم ملی كویت و یكبار هم در سال ۱۹۸۸ همراه با تیم ملی عربستان سعودی قهرمان جام ملتهای آسیا شده است تا از این حیث دارای بهترین عملكرد در تاریخ این مسابقات باشد.
تیم ملی ایران كه ۳ بار عنوان قهرمانی این مسابقات را به دست آورده است، هر ۳ قهرمانی اش را با مربیان وطنی تجربه كرده تا مربیان ایرانی در مجموع دارای بهترین عملكرد با تیم های خودی در این بازیها باشند.
ایران در سال ۱۹۶۸ با هدایت محمود بیاتی، در سال ۱۹۷۲ با هدایت محمد رنجبر و در سال ۱۹۷۶ با هدایت حشمت مهاجرانی قهرمان قاره كهن شده است.
تیم ملی ژاپن ركورددار قهرمانی در جام ملتهای آسیا با ۴ عنوان قهرمانی، با ۴ مربی غیر ژاپنی و غیر تكراری این عناوین را به دست آوره است. ژاپنی ها اولین قهرمانی خود در آسیا را در سال ۱۹۹۲ و با هدایت یك مربی هلندی به اسم «هانس اوفت» به دست آوردند.
آنها سپس در سالهای ۲۰۰۰ با فیلیپ تروسیه مربی سرشناس فرانسوی، در سال ۲۰۰۴ با هدایت «زیكو»ی افسانه ای و در سال و در سال ۲۰۱۱ با هدایت «آلبرتو زاكرونی» ایتالیایی به قهرمانی این مسابقات رسیده اند.
عربستان سعودی كه ۳ بار قهرمانی در این مسابقات را تجربه كرده تنها یكبار با مربی داخلی به این عنوان نائل شده است. «خلیل الریانی» كه با این تیم در سال ۱۹۸۴ قهرمان آسیا شد تنها مربی عربستانی است كه با تیمش به این عنوان رسیده است. سعودی ها پس از آن دوبار دیگر بر بام آسیا ایستادند كه این عناوین را در ۱۹۸۸ با كارلوس آلبرتو پریرا و در سال ۱۹۹۶ با «نلو وینگادا»ی پرتغالی به دست آورند.
در حالی «كارلوس آلبرتو پریرا»ی برزیلی با ۲ قهرمانی در آسیا به صورت انفرادی بهترین عملكرد را دارد كه مربیان ایرانی و برزیلی با ۳ قهرمانی دارای بهترین عملكرد در ادوار گذشته این مسابقات هستند.
مربیان اهل كشور كره جنوبی هم با ۲ قهرمانی با تیم ملی كشور خودشان در رده بعدی قرار می گیرند. سهم دیگر كشورها در قهرمانی آسیا به لحاظ داشتن سرمربی عبارت است از: رژیم اشغالگر قدس، عربستان سعودی، هلند، پرتغال، فرانسه و استرالیا.
ایران، كره جنوبی، رژیم اشغالگر قدس، عربستان و استرالیا تنها كشورهایی هستند كه با مربیان داخلی موفق به قهرمانی در این مسابقات معتبر آسیایی شده اند. سهم ایران با ۳ قهرمانی با ۳ مربی وطنی بیشتر از سایرین است و كره جنوبی هم با ۲ قهرمانی با ۲ مربی داخلی پس از ایران بهترین عملكرد را دارد.

1397/10/11
13:52:59
5.0 / 5
4528
تگهای خبر: بازی , تجربه , تیم , تیم ملی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
fifa1.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیفا1 محفوظ است

فیفا1

فوتبال ایران و جهان