آموزش موزه ای، از روش های نوین آموزش به كودكان

آموزش موزه ای، از روش های نوین آموزش به كودكان به گزارش فیفا1 با بررسی ضوابط و استانداردهای طراحی و ساخت موزه و نمایشگاه علم و فناوری و پژوهش سراهای دانش آموزی اعلام گردید كه موزه در آموزش و پرورش كشورهای پیشرفته، «آموزش موزه ای» یكی از رویكردها و گونه های مهم آموزش به كودكان به شمار می آید. اگر پیش از این طرح آموزش از راه نمایش و تئاتر، تحولی در عرصه آموزش و پرورش فراهم نمود، امروز می توان «آموزش موزه ای» بر پایه آموزش تعاملی و مشاركتی كودكان در فضای موزه را بدان افزود.


به گزارش فیفا1 به نقل از ایسنا، در جهت اجرائی کردن سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و برنامه های زیرنظام تأمین فضا، تجهیزات و فناوری و با عنایت به تاکید این سند برای ایجاد محیط های یادگیری متنوع، طرح تحقیقاتی جهت تدوین ضوابط، استانداردها و برنامه فیزیکی فضاهای موزه و نمایشگاه علم و فناوری و پژوهش سراهای با حضور نمایندگانی از معاونت های آموزش ابتدائی، متوسطه، سازمان پژوهش، شورایعالی آموزش و پرورش، سازمان برنامه و بودجه و محقق و مجری طرح مورد بررسی و تدقیق قرار گرفت.
بر مبنای هدف عملیاتی شماره ۶ سند زیرنظام تأمین فضا، تجهیزات و فناوری، تنوع بخشی به محیط های یادگیری در فرآیند تعلیم و تربیت رسمی عمومی است و راهکار شماره ۳-۶ این سند نیز، ایجاد موزه و نمایشگاه علم و فناوری در هر یک از شهرستان ها تا آخر برنامه ششم توسعه کشور است که به منظور فراهم آوردن زمینه مشاهده و تجربه فزون‎‎ تر دانش آموزان و عینی تر کردن محتوای آموزشی کتب درسی باید طراحی و اجرا شود.
بر طبق این گزارش، سازمان نوسازی مدارس کشور با هدف نیازسنجی از دستگاه بهره بردار(آموزش و پرورش) و با در نظر گرفتن ضوابط و مقررات طراحی و ساخت فضاهای مذکور بر مبنای استانداردهای موجود در سند زیرنظام، مبادرت به تدوین طرح تحقیقاتی در این حوزه کرده است و با برگزاری جلسات مقدماتی مختلف به مراحل اجرایی کردن آن پیش می رود.
بر مبنای مطالب مطروحه در این نشست، یکی از شاخصهای توسعه یافتگی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی هر کشوری میزان توجه به کودکان آن کشور است. هیچ جامعه ای نمی تواند ادعای توسعه یافتگی داشته باشد، مگر این که استانداردهای زیست و رفاه و دسترسی به آموزش و پرورش پیشرفته را برای کودکان و خانواده های آنها فراهم نموده باشد. فضاهای زیست و بازی، مراکز بهداشتی ویژه، شمار کتابخانه های کودک، آموزشگاه هایی با فضای استاندارد و آسوده، روش های آموزشی کودک محور در حوزه میراث فرهنگی در موزه ها، همگی توسعه یافتگی و تلاش یک کشور برای رسیدن به جامعه پایدار را نشان داده است.
موزه ها می توانند در کنار آموزشگاه ها و کتابخانه ها یکی از نهادهای اثرگذار در عرصه آموزش، پژوهش، ارتباطات و البته تفریح برای کودکان و بزرگسالان باشند چونکه برای رسیدن به رشد و توسعه از ارکان سواد اطلاعاتی به خوبی می توانند بهره ببرند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان نوسازی مدارس کشور، موزه در آموزش و پرورش کشورهای پیشرفته «آموزش موزه ای» یکی از رویکردها و گونه های مهم آموزش به کودکان به شمار می آید. اگر پیش از این طرح آموزش از راه نمایش و تئاتر، تحولی در عرصه آموزش و پرورش فراهم نمود، امروز می توان «آموزش موزه ای» بر پایه آموزش تعاملی و مشارکتی کودکان در فضای موزه را بدان افزود.1399/06/16
23:00:04
5.0 / 5
2409
تگهای خبر: بازی , تجربه , دستگاه , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
fifa1.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیفا1 محفوظ است

فیفا1

فوتبال ایران و جهان