چشمك در آسمان پر ستاره

چشمك در آسمان پر ستاره در سالهای گذشته باشگاه پورتو بازیکنان برجسته ای را به لیگ های معتبر اروپایی معرفی کرده که در صدر آنها می توان از خامس و فالکائو نام برد.سپهر ستاری: اگر مثلا در ایران به فولاد خوزستان یا فجرشهید سپاسی می گویند کارخانه بازیکن سازی فوتبال بدون شک این لقب در پرتغال مخصوص پورتو است. باشگاهی که شاید هم ردیف باشگاه هایی چون رئال، بارسا، یوونتوس، منچستریونایتد و بسیاری از دیگر از تیم های اروپایی نباشد اما ستارگانی را استعدادیابی و به همین تیم ها معرفی کرده که سالیان سال در قاره سبز درخشیده اند. ستارگانی که گاهی همه کاره تیم شان بوده اند، گاهی تبدیل به ابر ستاره ها شده اند و گاهی شده اند یکی مثل خامس رودریگز. خیلی ها امید زیادی دارند تا این کارخانه بازیکن سازی این دفعه ستاره دیگری را به فوتبال اروپا ارائه کند، هر چند که سن مهدی طارمی از سرمایه گذاری برای یک باشگاه بزرگ گذشته است اما او ستاره ای ایرانی است که بدون شک حرف های زیادی برای گفتن خواهد داشت. به بهانه درخشش مهدی و جا افتادن وی در فضای فوتبال اروپایی نگاهی داشته ایم به ستاره هایی که از پورتو به تیم های بزرگ تری راه پیدا کرده اند و بیشتر درخشیده اند.

خامس رودریگز
برای خیلی ها قابل باورنبود که یک مهاجم 22 ساله اهل کلمبیا بتواند آقای گل جام جهانی 2014 برزیل شود. ستاره ای که در کوکوتای متولد شد و پله های ترقی را یکی در بین طی کرد تا به دروازه رشد در فوتبال اروپا رسید؛یعنی تیم پورتو. خامس فوتبالش را با تیم ادویگادو شروع کرد، سپس به بانفیلد آرژانتین رفت و سال 2010 بود که چشمان استعدادیابان پورتو او را گرفت. پرتغالی ها او را با مبلغ 7 میلیون یورو به پورتو آوردند و سه سال هم از این بازیکن در پست بال چپ بازی گرفتند. موناکو فرانسه مقصد بعدی رودریگز بود. درخشش در این تیم و بعد از آن آقای گلی در جام جهانی شرایط بازی کردن وی در رئال مادرید را فراهم نمود. او یک فصل فوق العاده را در مادرید داشت اما هر چه زمان بیشتر می گذشت، خامس هم بیشتر به سمت نیمکت نزدیک می شد. سرانجام در فصل 2016-2017 رئال او را به صورت قرضی و با قراردادی به ارزش 10 میلیون یورو به بایرن مونیخ فروخت. او تا سال 209 در بایرن بود و در سال 2020 با قراردادی به ارزش 22 میلیون یورو به اروتون پیوست.

رادامل فالکائو
پپ گواردیولا سرمربی ای نیست که به همین راحتی ها از بازیکنی تعریف کند، اما فالکائو یکی از کسانی است که موجب شد تا گواردیولا درباره اش بگوید: «یکی از با استعدادترین بازیکنان فوتبال جهان است.»
متولد سانتامارتای کلمبیا. به قول بسیاری از کارشناسان قاتل محوطه 18 قدم. او فوتبال را از تیم لنسروس بویاکا شروع کرد و سپس به آرژانتین و تیم ریورپلاته پیوست. انقلاب فوتبالی او اما زمانی بود که به پورتو پیوست. وی در 8 سالی که در ریور پلاته بود در 90 بازی 34 گل به ثمر رساند اما طی دو سال در پورتو 51 بازی کرد و 41 بار هم دروازه رقبا را گشود تا خودش را بعنوان یک ستاره بی چون و چرا معرف کند. پورتو سکوی پرتاب او به اتلتیکو مادرید بود. فالکائو در این تیم اسپانیایی هم 68 بار به میدان رفت و 52 گل هم به ثمر رساند. سپس راهی موناکو شد و در 107 بازی که برای این تیم انجام داد 65 گل زد تا خودش را در سطح بالایی نگه دارد. فالکائو سپس به صورت قرضی به منچستریونایتد و چلسی پیوست و حالا هم در تیم گالاتاسرای ترکیه بازی می کند.

نیکولاس اوتامندی
یک آرژانتینی و متولد بوئنوس آیرس. فوتبالش را از تیم ولز سارسفیلد شروع کرد و سال 2010 بود که با قراردادی به ارزش 3.5 میلیون پوند به عضویت پورتو در آمد. اوتامندی رفته رفته خودش را به ترکیب اصلی پورتو تحمیل کرد تا اینکه در سال 2014 خفاش های اسپانیایی این بازیکن را به خدمت گرفتند. اوتامندی 35 بار برای والنسیا به میدان رفت و در شرایطی که خیلی ها می گفتند او به زودی سر از رئال مادرید در می آورد راهی منچستر سیتی شد. اوتامندی تا سال 2020 در خدمت سیتیزن ها بود اما یک دفعه دیگر تصمیم گرفت به لیگ پرتغال برگردد، البته این دفعه نه تیم پورتو. او سر از بنفیکا درآورد و هم اکنون بازیکن این تیم محسوب می شود.

هالک
نام کامل او جیوانیلدو ویرا دسوزا است ملقب به هالک. اهل برزیل که شهرت بیشترش را مدیون پورتو است. هالک که در سه تیم ‍ژاپنی کاوازاکی، کونسادول سابورو و توکیو وردی بازی کرده بود سال 2008 به عضویت پورتو درآمد. وی در کل 99 بار پیراهن پورتو را پوشید و 54 گل هم برای این تیم به ثمر رساند. هالک در سال 2012 با قراردادی به مبلغ 40 میلیون یورو به زنیت سن پترزبورگ پیوست و به همراه اکسل ویتسل به گرانقیمت ترین خرید باشگاه زنیت تبدیل شد. این بازیکن برزیلی 4 سال در روسیه بود و 97 بازی برای زنیت انجام داد و 56 گل هم برای آنها به ثمر رساند. هالک سپس به تیم شانگهای چین پیوست و حالا هم عضو تیمی به نام اتلتیکو مینیرو در کشور برزیل است.

فرناندو فرانسیسکو رجز موتا
فرناندو. ستاره ای دیگر از کشور برزیل. او فوتبالش را از تیم ویلانووا شروع کرد و بعد از دو سال بازی برای این تیم راهی پورتو شد. پست او هافبک دفاعی است. فرناندو 237 بار پیراهن پورتو را پوشید و سال 2014 به منچسترسیتی پیوست. او پس از سه فصل نه چندان درخشان در سال 2017 با قراردادی سه ساله به گالاتاسرای ترکیه پیوست و در 47 بازی ای که برای این تیم انجام داد موفق شد 4 گل هم بزند. فرناندو هم اکنون در اسپانیا و برای تیم سویا بازی می کند.

روبن نوس
او محصول آکادمی خود پورتو است. نخستین بازی رسمی او برای بزرگسالان پورتو در سال 2014 بود. مسابقه ای که اتفاقا اولین گلش را هم به ثمر رساند. وی در سال 2017 و زمانی که هنوز 18 سالش نشده بود به تیم ولورهمپتون انگلیس پیوست. او هنوز هم که هنوز است در این تیم انگلیسی بازی می کند.

آندره سیلوا
آندره سیلوا متولد ۱۹۹۶، فوتبال را به شکل حرفه ای از باشگاه سالگیروش کشورش شروع کرد و با وجود پیشنهاد نیم میلیون یورویی از دراگوناس (تیمی در حومه شهر پورتو)، در سال ۲۰۱۱ به تیم نوجوانان باشگاه پورتو پیوست. او که ابتدا یک هافبک میانی محسوب می شد و به دکوی جدید شهرت یافته بود، رفته رفته خودرا در پورتو جا انداخت. پس از 4 سال بازی برای جوانان پورتو و پورتو بی در سال 2015 نخستین بازی اش را برای بزرگسالان پورتو انجام داد. با شروع فصل 2017-2016 به عوان یار فیکس برای پورتو به میدان رفت. او توانست طی 44 بازی 21 گل و8 پاس گل به ثمر برساند.آماری که روسونری ها را وسوسه کرد تا او را با مبلغ 34 میلیون یورو به ایتالیا ببرند. گرچه فصل اول حضورش در میلان جالب نبود ولی با رفتن به سویای اسپانیا به فرم ایده آل برگشت. سلوا از سال 2019 به عضویت تیم آینتراخت آلمان در آمده است.

رائول میرلس
متولد پرتغال که فوتبالش را از تیم بوآویستا شروع کرد. پس از 5فصل حضور دراین تیم به صورت قرضی به تیم آوز پیوست و جالب اینجاست که به صورت رایگان به تیم پورتو پیوست. پورتو اما برای او نوید روزهای خوبی را در فوتبال می داد. میرلس که از سال 2004 تا 2010 در پورتو بود در این سال به عضویت تیم لیورپول در آمد. وی در یک فصل بازی برای لیورپول 42 بازی برای این تیم انجام داد و سپس راهی چلسی شد اما در این تیم هم بیشتر از یک فصل دوام نیاورد و به تیم فنرباغچه ترکیه پیوست. میرلس سال 2016 در33 سالگی از دنیای فوتبال خداحافظی کرد.

ژوزه بوسینگوا
او هم فوتبالش را از بوآویستا شروع کرد، در کشور پرتغال. ژوزه پس از سه فصل بازی در بواویستا و گذراندن یک فصل قرضی در فرامونده پرتغال به پورتو پیوست. او که یک مدافع راست تخصصی شده بود بعد از درخشش در پورتو با رقمی به ارزش 20 میلیون یورو در سال 2008 به چلسی پیوست. بوسینگوا که بدشانسی همراهش بود در سال 2009 و در بازی با لیورپول مصدوم گردید و یک سال نتوانست برای تیمش به میدان برود. سال 2010 او باردیگر به میدان برگشت تا اختتام فصل 2012 برای چلسی بازی کرد. کوئینز پارک رنجرز و ترابزون اسپور ترکیه تیم های بعدی یوسینگوا بودند. وی در سال 2016 کفش هایش را آویخت.

بیشتر بخوانید: روزهای درخشان در انتظار مرد ۳۶۰، ۰۰۰، ۰۰۰، ۰۰۰ تومانی فوتبال ایران!
253 251

1399/11/23
22:42:12
0.0 / 5
986
تگهای خبر: بازی , بازیكن , باشگاه , تیم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
fifa1.ir - حقوق مادی و معنوی سایت فیفا1 محفوظ است

فیفا1

فوتبال ایران و جهان